Financiële instrumenten en overige financieringsactiviteiten Ahold Jaarverslag 2004 Volgens NL GAAP nemen wij derivaten die worden aan gemerkt en kwalificeren als hedges (dekkingsinstrumenten), niet op in de balans van de onderneming. Wij stellen win sten en verliezen van deze instrumenten uit en boeken ze in de geconsolideerde winst- en verliesrekening in de periode waarin de onderliggende afgedekte risico's in het resultaat verantwoord worden (hedge accounting). Derivaten ter dekking van vaste verplichtingen en verwachte toekomstige transacties worden niet geboekt totdat de vaste verplichting of verwachte transactie daadwerkelijk optreedt. Onder US GAAP passen wij SFAS 133 'Accounting for Derivative Instruments and Hedging Activities', die afgeleide producten en hedging regelt, alsmede SFAS 138 'Accounting for Certain Derivative Instruments and Certain Hedging Activities as an Amendment of SFAS No. 133'. Deze regel omvat waarderings- en rapportagestandaarden voor derivaten, inclusief andere in een hoofdcontract besloten derivaten alsmede voor hedging-activiteiten. Volgens SFAS 133 dienen wij alle derivaten te verantwoor den als activa of passiva in de geconsolideerde balans tegen reële waarde. Afhankelijk van het gedocumenteerde doel van een derivaat, verantwoorden wij elke mutatie in de reële waarde in het resultaat of in het eigen vermogen (als onderdeel van cumulatief Other comprehensive income). Het management beoordeelt of een transactie voldoet aan de definitie van een derivaat. Indien dit het geval is, bepaalt het management of de normale uitzondering voor verkoop of inkoop van toepassing is of dat de individuele transactie in aanmerking komt voor hedge accounting. Het bepalen van de reële waarde van derivaten ingevolge SFAS 133 vormt een kritische schatting, omdat de reële waarde van een derivaat significant kan veranderen vanwege een aantal factoren, inclusief valutakoersen en rentepercentages. Zie voor een uiteenzetting van de risico's met betrekking tot valutaschommelingen en schommelingen in renteper centages Risicofactoren - Ongunstige koersschommelingen kunnen een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogenspositie, bedrijfsresultaten en liquiditeits positie en Risicofactoren - Wij lopen risico's in verband met renteschommelingen. SFAS 133 geeft regels voor het bestempelen en de docu mentatie van hedging-verhoudingen, alsmede voor het con tinue prospectief en retrospectief bepalen van de effectiviteit van de hedge teneinde in aanmerking te komen voor hedge-accounting. Wij achten hedge-accounting gepast indien de beoordeling van de effectiviteit van de hedge aangeeft dat de verandering in de reële waarde van het daarvoor bestemde hedge-instrument in hoge mate effectief is doordat de verandering in de reële waarde van de afgedekte post wordt gecompenseerd, aangezien het risico werd afgedekt dat verbonden was aan de betreffende post of transactie. Volgens SFAS 133 worden de bedragen die we in het resultaat opnemen als gevolg van effectiviteit van hedges gebaseerd op de dollarcompensatiemethode. Contracten die niet in hun geheel voldoen aan de definitie van een derivaat, kunnen in het hoofdcontract ingebouwde derivaten bevatten. Onder bepaalde voorwaarden vereist SFAS 133 dat wij een ingebouwd derivaat scheiden van het contract waarin het ligt besloten en separaat verantwoorden op basis van reële waarde. Wij nemen mutaties in de reële waarde van derivaten die zijn geclassificeerd als 'fair value hedges' die renterisico's en/of wisselkoersrisico's afdekken, in iedere periode op onder de financiële baten en lasten. Wij nemen ook de compenserende mutaties in de reële waarde van de betref fende schulden op onder de financiële baten en lasten. Wij nemen alle componenten van onze winsten en verliezen op renteswaps mee in de beoordeling van effectiviteit van de hedge. Wij nemen de effecten van hedges van financiële instru menten met betrekking tot kasontvangsten in vreemde valuta op onder de financiële baten en lasten. Wij nemen de effecten van hedges aangaande betalingen op in dezelfde post als van de onderliggende betaling. Wij nemen de effecten van hedges van prijzen van termijngoederen op in de kostprijs van de omzet. Wij herrubriceren resultaten op kasstroom hedges in de winst- en verliesrekening in dezelfde periode als die waarin de onderliggende risico's in de winst- en verliesrekening worden opgenomen. Indien het niet langer waarschijnlijk wordt geacht dat een afgedekte, voorziene transactie zal plaatsvinden, passen wij hedge accounting niet langer toe. Wij 'bevriezen' de bedragen die eerder opgenomen waren in het 'Other comprehensive income', herrubriceren deze als resultaat en rekenen ze toe aan dezelfde periode als die waarin de voorheen gedekte transactie als resultaat verantwoord wordt. Indien wij het echter waarschijnlijk achten dat de oorspronkelijk voorziene transactie niet zal plaatsvinden vóór het eind van de oor spronkelijk gedefinieerde periode, dan reclassificeren wij de niet-gerealiseerde winst of het niet-gerealiseerde verlies dat in het Other comprehensive income is opgenomen onmid dellijk naar het resultaat. In landen waar de waarde van de lokale valuta onderhevig is aan hevige schommelingen, sluit Ahold regelmatig lease-overeenkomsten af in valuta's die afwijken van de locale munteenheid (in het verleden betrof dit vaak de

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 97