Kritische grondslagen voor financiële verslaggeving en schattingen Achtergrond Leveranciersbijdragen (vendor allowances) Ahold Jaarverslag 2004 vonnissen en/of instemmingsverklaringen en of vaststel lingsovereenkomsten ten nadele van Ahold (en haar doch termaatschappijen) en als gevolg hiervan kan Ahold tot boetes veroordeeld worden, tot het instemmen met gerech telijke bevelen inzake toekomstige hand, en kunnen overige aanzienlijke boetes, schadevergoedingen en financiële maatregelen worden opgelegd, elk met materiële gevolgen voor onze vermogenspositie, de resultaten en liquiditeit van Ahold. Het kan zijn dat wij dan niet langer in staat worden gesteld in de Verenigde Staten nieuwe overheidscontracten af te sluiten of bestaande overheidscontracten te verlengen (of andere contracten die worden gefinancierd met over heidsgelden) waardoor onze omzet zou dalen. Dit zou een nadelig effect van materieel belang kunnen hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. Verder hebben wij verschillende huidige en voormalige bestuurders, leden van het management en medewerkers en die van onze dochtermaatschappijen gevrijwaard voor kosten die zij hebben gemaakt of waarmee zij eventueel te maken krijgen vanwege lopende of eventuele toekomstige juridische procedures betreffende boetes, aansprakelijk heidsstellingen, honoraria en kosten waarmee zij worden geconfronteerd en we verwachten dat we worden geconfronteerd met verdere uitgaven voor vrijwaring van dergelijke personen of om dergelijke personen hun verdedigingskosten te vergoeden, waaronder advocaten- kosten. Wij hebben een aansprakelijkheidsverzekering voor onze bestuurders en leden van het management hiervoor, maar meerdere van onze verzekeraars weigeren om onder onze polissen te betalen of een dergelijke dekking kan onvoldoende zijn. Bovendien kunnen onze verzekeraars hun tarieven verhogen bij verlenging en de dekking kan onvoldoende blijken te zijn om onze uitgaven en aansprake lijkheid te dekken in enkele of alle gevallen. Verder, als resultaat van onze contractuele relaties met banken die als underwriter fungeerden bij een aantal van onze effectene missies, kunnen we verplicht zijn de underwriters schade loos te stellen voor bepaalde juridisch kosten en bepaalde rechterlijke uitspraken die tegen hen worden gedaan. Wij zijn tevens partij in verschillende andere juridische procedures en onderzoeken met betrekking tot onze bedrijfsactiviteiten. Zie voor meer informatie over de verschillende onderzoeken en juridische procedures waarbij wij betrokken zijn Risico factoren - Resultaten van lopende onderzoeken en juridi sche procedures kunnen een materieel ongunstig effect hebben op onze vermogenspositie, resultaten, liquiditeit en de koers van onze gewone aandelen en ADR-certificaten en de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening in dit rapport onder 30. Onze kritische grondslagen voor financiële verslaggeving en schattingen betreffen die grondslagen die vragen om zeer moeilijke, subjectieve of complexe inschattingen van het management en die onze vermogenspositie en resultaten significant kunnen beïnvloeden. De kritische grondslagen voor financiële verslaggeving en schattingen zijn: Leveranciersbijdragen Bijzondere waardevermindering van activa Pensioenen en overige vergoedingen na pensionering Verzekeringsprogramma voor eigen risico Vennootschapsbelasting en latente belastingen Financiële instrumenten en financieringsactiviteiten Wanneer wij de geconsolideerde jaarrekening opmaken, moeten we gebruik maken van schattingen en veronderstel lingen. De werkelijke resultaten kunnen echter afwijken van deze schattingen en veronderstellingen. De schattingen en veronderstellingen die bij onze kritische grondslagen voor financiële verslaggeving worden gebruikt, worden hierna gedetailleerd besproken. Voor nadere informatie over deze en andere grondslagen voor financiële verslaggeving zie de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening in dit ver slag onder 2 en 31. Wij hebben samen met onze externe accountant de kritische grondslagen voor financiële verslag geving besproken met de Raad van Bestuur en de Audit- commissie. Ahold ontvangt verschillende soorten leveranciersbijdragen, waaronder bijdragen op basis van volume en promotionele bijdragen. Deze bijdragen hebben de vorm van aanbetalin gen (of betalingen ineens of vooruitbetaalde bedragen), kortingen (in de vorm van contanten of crediteringen) of andere vormen van betalingen. Wij behandelen bijdragen die wij ontvangen van leveran ciers als een verlaging van de voor het product betaalde prijs, tenzij er duidelijke aanwijzingen zijn dat deze moeten worden geclassificeerd als een opbrengst of als een kosten vergoeding. Wij nemen leveranciersbijdragen slechts op indien kan worden aangetoond dat er een bindende over eenkomst met de leverancier bestaat en indien de bedra gen zowel waarschijnlijk als te schatten zijn. Alle bijdragen voor producten die op balansdatum nog in voorraad zijn, worden uitgesteld tot het betreffende product is verkocht. De boekhoudkundige verwerking van leveranciersbijdragen vereist een aantal schattingen. In de eerste plaats moeten we schatten welk deel van de bijdragen is verdiend op basis

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 93