87 Aandelenemissies Financiële instrumenten en derivaten Contractuele verplichtingen Ahold Jaarverslag 2004 in respectievelijk 2004 en 2003. Verder werd met ingang van 1 januari 2004, na een verduidelijking van de Neder landse richtlijn voor de jaarverslaggeving Alliant Master Trust, die daan/oor niet in de balans was opgenomen, ook geconsolideerd volgens NL GAAP, hetgeen resulteerde in een toename van de post Vorderingen en Schulden op korte termijn van USD 300 miljoen (EUR 221 miljoen) en USD 328 miljoen (EUR 263 miljoen) in respectievelijk 2004 en 2003. Eind 2004 en 2003 hadden de twee vorderings- bedrijven respectievelijk USD 702 miljoen (EUR 518 mil joen) en USD 732 miljoen (EUR 589 miljoen) van hun belangen onder de securitisatieprogramma's aan derden- beleggers verkocht, welke bedragen waren opgenomen onder Schulden op korte termijn. In verband met de securitisatie van de vorderingen hebben U.S. Foodservice en Alliant, voor zover van toepassing, toegezegd zich garant te zullen stellen voor de nakoming van bepaalde verplichtingen van de vorderingsbedrijven en van U.S. Foodservice als dienstverlenende organisatie aan het securitisatieprogramma (waaronder de naleving van de voorwaarden van de overeenkomsten voor wat betreft selectie en aflossing van vorderingen). Geen van beide ondernemingen heeft zich echter garant gesteld voor enige betaling van aan de Master Trusts verkochte vorderingen. De securitisatieprogramma's bevatten marktconforme pres tatie-afspraken. Voor nadere informatie zie de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening in dit verslag onder 2. In december 2003 rondde Ahold de claimemissie 2003 af. Het ging daarbij om 620.951.317 gewone aandelen met een uitgiftekoers van EUR 4,83 per aandeel. Tegelijkertijd werden 109.900.000 preferente financieringsaandelen met een koers van EUR 0,69 per aandeel uitgegeven. De twee emissies hebben netto in totaal ongeveer EUR 2,9 miljard opgebracht. De opbrengst is deels aangewend om de uit staande leningen onder de Kredietfaciliteit maart 2003 af te lossen. De voornaamste marktrisico's waaraan Ahold bloot staat, hebben betrekking op schommelingen in valutakoersen en rentetarieven en, tot op zekere hoogte, in de prijzen van grondstoffen. Wij beheersen deze risico's door middel van derivaten en financiële instrumenten. Voor een uitgebreide bespreking van de marktrisico's van Ahold wordt verwezen naar Beheer met betrekking tot financiële instrumenten en derivaten hieronder. Ultimo 2004 had Ahold 273 contrac ten voor financiële derivaten uitstaan. Het totale nominale bedrag van deze contracten bedroeg ultimo 2004 en 2003 respectievelijk EUR 5,2 miljard en EUR 4,7 miljard. Van deze 273 contracten hadden er 119 een looptijd van min der dan een jaar, 148 een looptijd tussen 1 en 5 jaar, en 6 een looptijd tussen 5 en 30 jaar. Enkele van onze derivaten- overeenkomsten bevatten aanvullende beëindigingsgebeur tenissen, bij het voorkomen waarvan de mogelijkheid bestaat dat de derivatenovereenkomst vroegtijdig wordt beëindigd. Een vroegtijdige beëindiging zou kunnen leiden tot versnelde aflossing en niet-naleving van clausules en verzuim uit hoofde van andere derivaten en zou onder bepaalde omstandigheden sommige schuldovereenkom sten kunnen beïnvloeden. Vooreen uitgebreide bespreking van het gebruik van financiële instrumenten wordt verwe zen naar de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 29 en 31. Ahold en haar dochtermaatschappijen hebben verschil lende contractuele verplichtingen waarvan een aantal verwerkt dient te worden als verplichtingen in de geconsoli deerde jaarrekening, waaronder lang- en kortlopende schul den en financiële-leaseverplichtingen. Andere contractuele verplichtingen, zoals operationele-leaseverplichtingen, investeringsverplichtingen en inkoopverplichtingen behoeven niet als verplichtingen in de balans te worden opgenomen, maar dienen wel te worden vermeld. In de onderstaande tabel worden de belangrijkste contractuele verplichtingen ultimo 2004 samengevat:

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 89