Operationele en financiële gang van zaken Liquiditeit en financiering Liquiditeit Beoordeling van liquiditeit en financieringsbronnen Kredietratings Ahold Jaarverslag 2004 Onze primaire bron van liquiditeit is afkomstig uit de bedrijfsactiviteiten, naast de plaatsing van leningen en aandelen op de kapitaalmarkt, kredietbrieven onder onze kredietfaciliteiten en aanwezige kasmiddelen. Onze strate gie om onze vermogenspositie te herstellen, omvat reductie van het niveau van de brutoschuld, verbetering van het beheer van het werkkapitaal, selectieve investeringen, geld vrij maken via desinvesteringen van niet-kernactiviteiten of onvoldoende presterende ondernemingen en het aantrek ken van eigen vermogen via de claimemissie 2003. Voor nadere informatie over onze strategie zie Belangrijke factoren die onze resultaten en vermogenspositie beïnvloeden - Road to Recovery. Onze verbeterde liquiditeitspositie en sterkere balans maak ten het mogelijk de Kredietfaciliteit december 2003 op 15 februari 2005 te beëindigen en een kredietbrieffaciliteit (de LoC faciliteit 2005) aan te gaan. De LoC faciliteit 2005 heeft een looptijd tot 30 juni 2005 en biedt de mogelijkheid maximaal USD 700 miljoen te lenen in de vorm van krediet brieven. Op het moment van de beëindiging van de Kredietfaciliteit december 2003 was deze ongebruikt, behalve voor USD 573 miljoen aan kredietbrieven. De uit staande kredietbrieven werden overgeheveld naar de LoC faciliteit 2005 en hebben als zekerheid onder de LoC facili teit 2005 een kasdeposito van USD 573 miljoen door onze dochtermaatschappij Stop Shop. Wij zijn in bespreking met financiële instellingen om een nieuwe kredietfaciliteit aan te gaan, waarvan we verwachten dat deze gunstiger voorwaarden zal kennen dan de Kredietfaciliteit december 2003. Voor nadere informatie zie de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 24. Onder de Kredietfaciliteit december 2003 moesten we vol doen aan financiële en andere voorwaarden, waaronder het handhaven van rentedekkings- en balansratio's. Als gevolg van de beëindiging van de Kredietfaciliteit december 2003 zijn we niet langer onderworpen aan dergelijke voorwaarden. Bovendien, als gevolg van het nieuw onderhandelde securiti- satieprogramma van U.S. Foodservice dat in augustus 2004 werd aangegaan, zijn we niet langer onderworpen aan finan ciële voorwaarden onder dat programma waar Ahold aan gebonden was, zoals uitvoeriger beschreven onder Securiti- satie van vorderingen U.S. Foodservice elders in dit verslag. Op basis van de huidige operationele gang van zaken en de versterkte liquiditeitspositie zijn wij van mening dat de liquide middelen die beschikbaar komen uit de operationele activiteiten en het beschikbare liquiditeitssaldo voldoende zullen zijn voor onze behoefte aan werkkapitaal, investerin gen, rentebetalingen en voorziene aflossingen voor de komende twaalf maanden en voor de naaste toekomst. Wij zullen doorgaan met de beoordeling van onze liquiditeits positie en potentiële bronnen van aanvullende liquiditeit tegen de achtergrond van de operationele gang van zaken en andere relevante omstandigheden. Ons huidige schuldenniveau, onze andere verplichtingen en onze toegenomen behoefte aan kredietbrieven zouden onze activiteiten op een aantal manieren kunnen beïnvloeden, waaronder de volgende: Ahold heeft momenteel een aanzienlijk bedrag aan schulden uitstaan. Wij zullen over aanzienlijke liquide middelen dienen te beschikken om de binnen een jaar af te lossen bedragen te kunnen voldoen en onze activiteiten te kunnen blijven financieren. Wij hebben bepaalde niet in de balans opgenomen verplichtingen die in de toekomst aanzienlijke bedragen kunnen vergen. Voor aanvullende gegevens over de voorwaardelijke en onvoorwaardelijke verplichtingen wordt verwezen naar de paragrafen Contractuele ver plichtingen en Niet in de balans opgenomen verplich tingen, en naar de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 30. De kredietratings van de onderneming worden regelmatig beoordeeld door ratingbureaus en gecommuniceerd naar de financiële markten en beleggers. Onze Road to Recovery- strategie en de vooruitgang tot dit moment hebben invloed gehad op de ratings die door twee relevante ratingbureaus aan Ahold zijn toegekend en vormen een belangrijk onder deel van onze totale managementstrategie om onze vermogenspositie te herstellen.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 84