Ahold Jaarverslag 2004 Het negatieve bedrijfsresultaat van U.S. Foodservice werd in 2004 vergeleken met 2003 positief beïnvloed door de zwakkere dollar ten opzichte van de euro. Het negatieve bedrijfsresultaat van U.S. Foodservice in Amerikaanse dollars verbeterde in 2004 ten opzichte van 2003, voornamelijk door een hogere netto-omzet, een verbeterde verkoopmix en een gestegen verkoop marge. De kostprijs van de omzet van U.S. Foodservice werd in 2004 beïnvloed door een stijging van de productkosten, de productmix en veranderingen in de klantenmix: - Stijgingen van de productkosten hingen vooral samen met de inflatie. De prijsinflatie van voedingsmiddelen zal naar verwachting ook in 2005 de netto-omzet beïnvloeden, zij het in mindere mate dan in 2004. - De inkoopkosten voor vlees en zuivelproducten hadden de grootste inflatoire invloed op de kosten. De netto-omzet van deze producten als percentage van de netto-omzet van U.S. Foodservice steeg vanwege de hoge prijsinflatie. Dit had een negatief effect op de brutomarge als gevolg van de vaste- prijsopslagstructuur van deze producten, die afwijkt van de producten die een procentuele opslagstructuur hebben. Als gevolg van deze prijsstructuur heeft de prijsinflatie van deze producten een positief effect op onze netto-omzet zonder een vergelijkbare invloed te hebben op het bruto-omzetresultaat. - De stijging van de productkosten werd gematigd door de voortgang die U.S. Foodservice heeft bereikt bij de heronderhandelingen over afspraken met leveranciers en door de stijging van het aandeel van 'street'-klanten, dankzij de verkoopinitiatieven die in 2004 zijn genomen. Dit segment kent in het algemeen een hogere brutomarge en een hogere kostenstructuur. De bedrijfskosten daalden in 2004 in procenten van de netto-omzet. De bedrijfskosten in procenten van de netto-omzet werden beïnvloed door een hogere netto- omzet, relatieve invloed van de inflatie, productiviteits- initiatieven en kostenstijgingen. - Hogere kosten deden zich in 2004 voor op gebieden als dieselbrandstof, ziektekosten, verzekeringen en de kosten die samenhingen met de herstelplannen van U.S. Foodservice, waaronder USFAST, het initiatief van U.S. Foodservice om de systemen door de gehele onderneming heen te integreren. Deze kostenstijgingen werden deels tenietgedaan door het gunstige effect van verbeteringen in de operationele efficiency in 2004. Vergelijkbare trends in kostenstijgingen en operationele efficiency worden in 2005 verwacht. - In 2004 was de invloed van inflatie op de netto- omzet die veroorzaakt werd door toegenomen productkosten groter dan de invloed van de inflatie op de bedrijfskosten. In 2003 werd een negatief bedrijfsresultaat van USD 218 miljoen geboekt, ten opzichte van een bedrijfs resultaat van USD 148 miljoen in 2002, omdat de inkoopkracht van U.S. Foodservice was verzwakt nadat leveranciers prijzen hadden verhoogd en betalings termijnen hadden verkort, grotendeels als gevolg van de gebeurtenissen in 2003. U.S. Foodservice had ook hogere bedrijfskosten in 2003 door toegenomen kosten van secundaire arbeidsvoorwaarden en toegenomen boekhoudkundig gerelateerde kosten, toegenomen externe accountsadvies en -controlekosten in 2003 en verplichtingen in verband met het geleidelijk afbouwen van relaties met de 'value added service providers' (VASPs).

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 75