Operationele en financiële gang van zaken Ahold Jaarverslag 2004 Desinvesteringsstrategie retail Onze strategie is dat onze food-retailbedrijven zich concentreren op formule, locatie en concurrentiepositie. Wij richten ons op de supermarktformule en verkleinen ons werkgebied door ons te richten op ondernemingen in Europa en de Verenigde Staten. Ons doel is dat onze ondernemingen een duurzame en winstgevende positie van nummer 1 of 2 in hun markt hebben, dan wel deze tussen drie tot vijfjaar kunnen bereiken. Bedrijven die niet aan onze criteria voldoen op het gebied van winkelformule, geografisch werkgebied, marktpositie, winstgevendheid en voldoende rendement op het geïnvesteerde vermogen, worden volgens onze strategie beoordeeld op hun verkoop mogelijkheden. De desinvesteringstabellen in de paragraaf Desinvesteringsprogramma geven de status weer van onze desinvesteringsactiviteiten in food retail. Organisatiestructuur op basis van retailarena's We hebben onze food-retailbedrijven gehergroepeerd in regionale arena's zoals aangegeven in bovenstaande tabel. We blijven werken met lokale merken, lokale prijzen en lokaal productassortiment. De vorming van de retailarena's bevordert zowel effectief management als onze harmonisatiedoelstellingen. Zij stelt ons ook in staat om effectiever gebruik te maken van de mogelijkheden binnen de arena's op het gebied van inkoop, informatietechnologie, ketenmanagement, winkeloperaties en operationele stroomlijning. Verder hebben we, na de toename van ons belang in ICA een meer participerende relatie met ICA ontwikkeld, waarbij het hogere management van ICA met dat van onze retailarena's deel uitmaakt van onze Retail Management Team. Verder heeft de arenastructuur tot een vereenvoudiging van de organisatie geleid doordat tussenliggende managementlagen op Amerikaans en Europees regionaal niveau zijn geëlimineerd. Elke retailarena wordt geleid door een president en CEO, die rechtstreeks rapporteert aan de President en CEO van Ahold. Als gevolg daarvan hebben we het hoofdkantoor van de Amerikaanse retailactiviteiten, dat voorheen was gevestigd in Chantilly, Virginia, gesloten en de administratieve functies die hier werden uitgevoerd in andere arena's of in gecentraliseerde functies geïntegreerd. Bij de vorming van de Stop Shop/Giant-Landover Arena integreerden wij de beheers- en administratieve functies van Stop Shop en van Giant-Landover, evenals de organisaties die ondersteuning geven aan de Amerikaanse retailactiviteiten. Dit leidde tot een vermindering van 600 banen en een verhuizing van diverse functies naar de regio- Boston, Massachusetts. De integratie van Stop Shop en Giant-Landover en de Amerikaanse ondersteunende organisaties leidde in 2004 tot eenmalige kosten van USD 54 miljoen, maar zal naar verwachting aanzienlijke kostenbesparingen opleveren in 2005 en de daarop volgende jaren. Voor meer informatie zie Resultaten - Resultaten van de belangrijkste bedrijfssegmenten - Stop Shop/Giant Landover Arena elders in dit verslag. Verbetering van de concurrentiepositie We hebben een programma van strategische kosten besparingsplannen gelanceerd om de concurrentiekracht, en daarmee uiteindelijk de netto-omzet en de winst gevendheid te vergroten. Deze plannen zullen naar verwachting de kosten verlagen van de inkoop, informatie technologie, het ketenmanagement en de winkeloperaties. Wij hebben bestaande initiatieven uitgebreid en nieuwe initiatieven gestart, waarbij we optimaal gebruik maken van de aanwezige middelen en deskundigheid. De arena's, de werkmaatschappijen en het Business Support Office, opgezet in november 2003, zijn gezamenlijk verantwoorde lijk voor de initiatieven. Het Business Support Office maakt de ontwikkeling mogelijk van gezamenlijke initiatieven en de arena's en werkmaatschappijen zijn verantwoordelijk voor de uitvoering op lokaal niveau. De huidige plannen omvatten: stimulering en uitbreiding van de samenwerking tussen de Amerikaanse en Europese activiteiten - zowel in food retail als foodservice - op het gebied van de inkoop van verse producten (zoals vlees, fruit en groente) en producten die niet voor de verkoop bestemd zijn, waardoor onderhandelingen over kwan tumkortingen mogelijk worden. Wij zijn bijvoorbeeld gestart met het opzetten van regionale inkoopbureaus voor verse producten en wij hebben binnen onze kern activiteiten specifieke inkooporganisaties opgezet voor producten die niet voor de verkoop bestemd zijn; wereldwijde uitbesteding van onze IT-platforms en niet- kernprocessen; en verbeteringsprogramma's op het gebied van winkelope raties en ketenmanagement in zowel de Verenigde Sta ten als Europa; een grotere efficiency is al gerealiseerd op het gebied van voorraadbeheer, vermindering van derving en het planningsproces in de winkels. Ons doel is met deze initiatieven tegen het eind van 2006 jaarlijkse kostenbesparingen te realiseren van netto ongeveer EUR 600 miljoen. Wij zijn van plan een belangrijk deel van deze kostenbesparingen te gebruiken voor verhoging van de waarde die we onze klanten aanbieden. Wij verwachten dat de eenmalige kosten en investeringen voor het totale kostenbesparingsprogramma in totaal circa EUR 285 miljoen zullen bedragen. Op basis van de succesvolle afronding van onze diverse initiatieven en ons desinvesteringsprogramma eind 2005

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 58