Operationele en financiële gang van zaken Road to Recovery Herstel van de vermogenspositie Ahold Jaarverslag 2004 onderzoeken tekortkomingen in de interne-beheersings- systemen bloot bij de meeste onderzochte bedrijven. In reactie op de besproken gebeurtenissen zijn overheids- en toezichthoudende instanties civiele en strafrechtelijke onderzoeken begonnen tegen Ahold en enkele van haar dochtermaatschappijen en voormalige functionarissen. Tal van civiele rechtszaken en juridische procedures zijn in de VS en Nederland aangespannen met Ahold en een aantal van onze huidige en voormalige commissarissen, management en medewerkers als gedaagde partijen. Hoewel een aantal van deze onderzoeken en gerechtelijke procedures zijn geschikt of anderszins zijn afgerond, lopen er ook nog een aantal en deze zouden er onder meer toe kunnen leiden dat wij aanzienlijke boetes, schadevergoe dingen of andere bedragen moeten betalen, in de toekomst toestemming moeten vragen voor bepaalde handelingen of andere straffen ondergaan, wat een negatief effect van materieel belang zou kunnen hebben op onze vermogens positie, resultaten, liquiditeit en aandelenkoers. Voor een nadere bespreking van de onderzoeken en rechtszaken zie de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening in dit verslag onder 30. Als gevolg van deze gebeurtenissen was er sprake van tal van personeelswisselingen bij de moedermaatschappij Ahold, U.S. Foodservice en andere werkmaatschappijen. Zowel bij de moedermaatschappij als bij U.S. Foodservice werden nieuwe managementteams gevormd. Op 7 november 2003 hebben wij een driejarig financierings plan bekendgemaakt en een strategie voor het herstel van de waarde van onze onderneming. Het plan rust op vier pijlers: (1) herstel van de vermogenspositie; (2) omvorming van de food-retailactiviteiten; (3) waardeherstel bij U.S. Foodservice; en (4) versterking van verantwoordelijkheid, interne beheersing en corporate governance. We hebben onze balanspositie versterkt door nieuw eigen vermogen aan te trekken, niet-kernactiviteiten en onvoldoende presterende bedrijfsonderdelen te verkopen, selectief te investeren, schulden te verminderen en het beheer van het werkkapitaal te verbeteren. Dankzij deze inspanningen is ons liquiditeitsprofiel in 2004 aanzienlijk verbeterd. Onze kredietratings werden verhoogd door Moody's en Standard Poor's als gevolg van onder meer een lagere nettoschuld. Eind 2004 hadden we EUR 3,3 miljard aan liquide middelen beschikbaar en was de brutoschuld vergeleken met eind 2003 met EUR 1,5 miljard (14%) afgenomen. Het lagere gemiddeld uitstaande schuldbedrag en lagere bankkosten droegen er aan bij dat de financiële baten en lasten in 2004 aanzienlijk lager waren dan in 2003. Verder hebben we in februari 2005 de ongebruikte senior gedekte Kredietfaciliteit december 2003 beëindigd om kosten te besparen; wij zijn thans in gesprek met financiële instellingen om een nieuwe kredietfaciliteit af te sluiten tegen gunstiger voorwaarden. We concentreren ons erop te voldoen aan de van toepassing zijnde criteria voor 'investment grade'. Voor nadere informatie zie Operationele en financiële gang van zaken - Liquiditeit en financiering - Beoordeling van liquiditeit en financierings bronnen Aantrekken van eigen vermogen In december 2003 rondden wij een claimemissie van gewone aandelen en ADR-certificaten met beperkt stemrecht (Claimemissie 2003) af, alsmede een gelijktijdige emissie van preferente financieringsaandelen, die resulteerden in een netto-opbrengst van ongeveer EUR 2,9 miljard. De netto-opbrengst van deze emissies is deels gebruikt voor de aflossing van onze uitstaande schulden onder de destijds bestaande Kredietfaciliteit maart 2003, die we vervolgens vervingen door de Kredietfaciliteit december 2003. Voor nadere informatie zie Liquiditeit en financiering - Schulden.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 54