Operationele en financiële gang van zaken Overzicht Samenvatting Belangrijke factoren die de resultaten en vermogenspositie van Ahold beïnvloeden Belangrijke gebeurtenissen in 2003 Ahold Jaarverslag 2004 In dit hoofdstuk worden de zaken besproken die wij van belang vinden voor een goed inzicht in de vermogenspositie en de resultaten over de drie meest recente boekjaren. In dit hoofdstuk zullen we in het bijzonder de volgende zaken behandelen: belangrijke factoren die onze resultaten en vermogens positie beïnvloeden; onze resultaten per bedrijfssegment en vervolgens geconsolideerd; onze liquiditeit en financieringsbronnen; onze belangrijke contractuele verplichtingen; onze niet in de balans opgenomen verplichtingen; de kritische grondslagen voor financiële verslaggeving en schattingen voor onze onderneming; toekomstige stelselwijzigingen die onze resultaten of vermogenspositie kunnen beïnvloeden; ons risicobeheer ten aanzien van financiële instrumenten en derivaten. Ahold is een internationale groep van ondernemingen op het gebied van food retail en foodservice, die voornamelijk werkzaam zijn in de Verenigde Staten en Europa. Onze food-retail- en foodservicebedrijven vertegenwoordigden in 2004 ongeveer 69% respectievelijk 31% van de geconsolideerde netto-omzet. Onze activiteiten in de Verenigde Staten waren in 2004 goed voor ongeveer 72% van onze geconsolideerde netto-omzet. De volgende marktfactoren en trends beïnvloeden ons en onze concurrenten in de markten waar wij actief zijn: Stijgende arbeidskosten. Het groeitempo van de kosten voor gezondheidszorg, pensioenen en verzekeringen in de Verenigde Staten overtreft dat van de omzet in de food-retail- en foodservicesector; Stijgende brandstofkosten. De brutomarges en operatio nele kosten staan onder druk door de hogere kosten voor het vervoer van producten als gevolg van een stijging van de energiekosten die het tempo van de prijsinflatie van voedingsmiddelen overtreft; Concurrentie. De food-retailsector in de Verenigde Sta ten en Europa was ook in 2004 uiterst concurrerend. De promotionele activiteiten van traditionele concurren ten in de supermarktwereld bleven het hele jaar door op een hoog niveau, terwijl de concurrentie van de kant van alternatieve retailformules verder verhevigde. In de Amerikaanse foodservicesector neemt de concurrentie eveneens toe, waarbij concurrenten aanzienlijk blijven investeren in verbetering van operationele efficiency. Wij verwachten dat deze markten concurrerend zullen blijven; Groei in de foodservicesector. De foodservicemarkt in de Verenigde Staten ontwikkelt zich aanhoudend posi tief, aangezien de aankopen van voedingsmiddelen door consumenten blijven verschuiven in de richting van bestedingen buitenshuis. De groei van de foodser vicesector is echter onevenwichtig door een hogere groei van het minder winstgevende segment van grote nationale ketens; en Druk op de winstmarges in de foodservicesector. De snelle kostenfluctuaties voor producten die in de foodservicesector worden verkocht, beïnvloeden de winstmarges wanneer deze fluctuaties niet tijdig kunnen worden doorgegeven aan de afnemers. Bovendien zal de toegenomen druk op de prijzen aanhouden van de kant van grote afnemers en coöperatieve inkopersgroe- pen op basis van hun grote afnamevolume. Onze resultaten en vermogenspositie werden daarnaast in belangrijke mate beïnvloed door enkele voor Ahold specifieke factoren, die hierna gedetailleerd worden besproken. Onze resultaten en vermogenspositie werden beïnvloed door de volgende belangrijke gebeurtenissen en factoren die specifiek betrekking hadden op onze onderneming. In ons jaarverslag over 2002 hebben we de vermogens positie en de resultaten van 2001 en 2000 herzien als gevolg van de zaken die we op 24 februari 2003 en daarna hebben bekendgemaakt. De herzieningen hadden vooral betrekking op: (1) te hoog opgenomen resultaten uit leveranciersbijdragen bij U.S. Foodservice; (2) de deconso lidatie van joint ventures als gevolg van onderzoeken naar bepaalde documenten die de basis vormden voor de consolidatie van deze joint ventures in het verleden, alsmede van bepaalde voorheen onbekende 'side letters' die het effect van de eerdergenoemde documenten teniet deden; en (3) de onjuiste boekhoudkundige verwerking van bepaalde acquisities en vastgoedtransacties, alsmede van reserveringen, leveranciersbijdragen en voorzieningen. De herzieningen waren de weerslag van tal van interne onderzoeken die werden uitgevoerd op initiatief van de Auditcommissie van de Raad van Commissarissen, waaronder de onderzoeken bij U.S. Foodservice, andere werkmaatschappijen en vastgoedbedrijven en de moedermaatschappij Ahold. Naast de eerder gemelde boekhoudkundige onregelmatigheden legden de

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 53