Overzicht van de bedrijfsactiviteiten Nederlandse regelgeving Regulering in andere rechtsgebieden Ahold Jaarverslag 2004 Wij zijn tevens onderworpen aan toezicht door tal van federale, staats- en lokale instanties. Deze omvatten, maar zijn niet beperkt tot het Amerikaanse Department of Labor, dat normen voor de arbeidsomstandigheden heeft opgesteld, het Amerikaanse Department of Transportation, dat het vervoer van beperkt houdbare en gevaarlijke producten reguleert en het Amerikaanse Environmental Protection Agency, dat milieuzaken reguleert, zoals de afvoer van regenwater, lucht- en waterkwaliteit, en de uitstoot of verwijdering van gevaarlijke materialen door middel van diverse wetten, waaronder de Clean Water Act, de Clean Air Act, CERCLA, de Superfund Amendments and Reauthorization Act en diverse krachtens deze wetten uitgevaardigde reguleringen. Al deze zaken beïnvloeden onze winkel- en vastgoedactiviteiten. Staats- en lokale instellingen stellen regelingen op die vergelijkbaar zijn met de federale regelingen die we hiervoor uiteengezet hebben, evenals vestigings-, milieu- en bouwreguleringen die eveneens onze winkel- en vastgoedactiviteiten beïnvloeden. Onze winkel- en vastgoedactiviteiten zijn verder onderworpen aan wetten die discriminatie van medewerkers verbieden op basis van arbeidsongeschiktheid, waaronder de Americans with Disabilities Act, en andere wetten met betrekking tot de toegankelijkheid van gebouwen en de verwijdering van barrières. De uitkeringen aan de medewerkers en de verzekering voor eigen risico daarvan zijn onderwerp van toezicht door staatsinstellingen. Verder staat onze interne verzekeringsmaatschappij, Molly Anna, die onze werkmaatschappijen verzekert voor verliezen met betrekking tot de verzekering voor eigen risico, onder toezicht van de Insurance Division van de staat Vermont. Aangezien wij publiek verhandelde effecten uitgegeven in de Verenigde Staten, zijn wij ook onderworpen aan de regels en de reguleringen die zijn uitgevaardigd door de SEC, waaronder de regels die door de SEC zijn uitgevaardigd in het kader van de federale Amerikaanse effecten wetgeving, zoals de Sarbanes-Oxley Act. Sommige eisen van de Sarbanes-Oxley Act die ons beïnvloeden, werden met onmiddellijke ingang van kracht, terwijl andere van kracht werden of worden in de jaren 2003 tot en met 2006. Bovendien, als onderneming die rapporteert conform Section 12 van de Securities Exchange Act van 1934, zoals thans van kracht, zijn we onderworpen aan de bepalingen van de Amerikaanse Foreign Corrupt Practices Act met betrekking tot het bijhouden van een administratie en de anti-omkopingsvoorzieningen met betrekking tot ons gedrag over de gehele wereld. Evenals in andere rechtsgebieden zijn wij onderworpen aan verschillende wettelijke bepalingen in Nederland met betrekking tot onder meer onze producten, faciliteiten, gezondheid en veiligheid van onze medewerkers, mededingingszaken, privacyzaken, onze relatie met franchisenemers, belasting op buitenlandse resultaten en het inkomen van expatriates en de inzet van lokale medewerkers en leveranciers. Wij zijn onderworpen aan de Nederlandse vestigingseisen, die beperkingen aan detaillisten opleggen met betrekking tot de opening van grootschalige winkels net buiten de steden in landelijke gebieden. Deze vestigingseisen hebben tot doel de detaillisten in de stadscentra te beschermen om zodoende de traditionele detailhandelsstructuur in deze steden intact te houden. Soortgelijke reguleringen die van toepassing zijn in Nederland, zijn eveneens van toepassing in sommige andere Europese landen waar wij actief zijn. Als Nederlandse werkgever zijn wij onderworpen aan verschillende arbeidswetten waarin normen voor arbeidsomstandigheden zijn vastgelegd, waaronder normen voor gezondheid en veiligheid op het werk. De wettelijke voorzieningen met betrekking tot privacyzaken leggen ons bepaalde verplichtingen op en beperken ons in het gebruik van bepaalde persoonsgegevens (bijvoorbeeld bij het gebruik van klantgegevens voor, en verkregen in het kader van klantenloyaliteitsprogramma's of bij direct marketing). Wij zijn actief in diverse landen in de wereld en dientengevolge onderworpen aan een veelheid van nationale en supranationale wetten en reguleringen die de normen bepalen voor onder andere onze producten en vestigingen, de gezondheid en veiligheid van onze medewerkers, omzetting en overdracht van vreemde valuta's, belastingheffing op buitenlandse winsten en het inkomen van uitgezonden medewerkers, alsmede de inzet van lokale medewerkers en leveranciers. Binnen de Europese Unie zijn onze activiteiten ook onderworpen aan en beperkt door EU-regelgeving, zowel in de vorm van richtlijnen als regels. Voor zover deze regels direct effect hebben, moeten zij worden toegepast door de autoriteiten van de lidstaten, zelfs als zij nog niet zijn opgenomen in de nationale wetgeving. EU-reguleringen stellen minimumnormen die moeten worden toegepast door alle EU-lidstaten. In veel gevallen zijn de autoriteiten van de lidstaten vrij om hogere normen vast te stellen; deze gelden in gelijke mate voor alle producten en producenten uit alle EU-lidstaten.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 52