Risicofactoren Risico's met betrekking tot onze branche en activiteiten Ahold Jaarverslag 2004 in bepaalde situaties verplicht geweest onze schadeverzeke ringsprogramma's voor eigen risico te vervangen door verzekeringen af te sluiten bij aansprakelijkheids verzekeraars met een hoog eigen risico tegen hogere kosten. Alhoewel wij momenteel in staat zijn afdoende kredietbrieven met het oog op de voor ons geldende verzekerings- en zekerheidstellingsvereisten te verstrekken, kunnen de toekomstige eisen gesteld aan onze kredietbrieven met het oog op onze verzekeringen en de in onderpand gegeven kasmiddelen aanzienlijk hoger worden. In een dergelijk geval zullen wij aanvullende financieringsbronnen moeten aanboren en alle kasmiddelen die wij in onderpand geven zullen niet beschikbaar zijn om aan onze liquiditeitsbehoefte te voldoen. Het is mogelijk dat wij onze schadeverzekering voor eigen risico en verzekeringen met een hoog eigen risico niet kunnen aanhouden of commerciële verzekeringen moeten inkopen om deze indien nodig te vervangen. De verzekeringspremies die wij moeten betalen aan aansprake lijkheidsverzekeraars kunnen in de toekomst oplopen en wij zijn misschien niet in staat vergelijkbare verzekerings niveaus tegen redelijke voorwaarden af te sluiten of kunnen deze misschien in het geheel niet afsluiten. De ontoereikendheid of het verlies van onze verzekeringsdekking of de voortgezette betaling van hogere premies kunnen een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. Zie voor meer informatie over de schadeverzekering voor eigen risico Operationele en financiële gang van zaken - Liquiditeit en financiering - Niet in de balans opgenomen verplichtingen - Aangehouden minderheidsbelangen of voorwaardelijke belangen - Verzekeringen en de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 23. Wij zijn een onderneming met lage marges en een bedrijfsresultaat dat gevoelig is voor prijsschommelingen. Onze retail- en foodservicebedrijven worden gekenmerkt door een relatief hoge omloopsnelheid van de voorraad en relatief lage winstmarges. Wij behalen onze omzet voor een belangrijk gedeelte uit prijzen die gebaseerd zijn op de verkrijgingsprijs van de door ons verkochte producten, vermeerderd met een procentuele opslag. Dit betekent dat ons absolute winstniveau, met name in het foodservice- segment, bij dalende prijzen van voedingsmiddelen zal afnemen, zelfs als ons brutowinstpercentage relatief constant kan blijven. Voorts kan het winstniveau in het foodservice-segment dalen bij stijgende prijzen van voedingsmiddelen, wanneer wij de kostenstijgingen van onze leveranciers niet zonder vertraging aan onze klanten kunnen doorberekenen. Ook andere factoren kunnen van nadelige invloed zijn op onze retail- en foodservicebedrijven, zoals voorraadbeheer, prijsdruk onder invloed van concurrentie, slechte weersomstandigheden, onverwachte stijging van de brandstofprijzen en overige vervoerskosten, volatiliteit in voedselprijzen en problemen die zich kunnen voordoen bij het innen van vorderingen. Elk van deze factoren kan een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. Wij hebben te maken met een scherpe, toenemende concurrentie en consolidatie. Wanneer we niet met succes kunnen concurreren, kan dit een nadelig effect hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. In het retailsegment is sprake van scherpe concurrentie met andere levensmiddelenbedrijven, goedkope supermarkten, zoals Wal-Mart, en in bepaalde delen van de Verenigde Staten en overige concurrenten, zoals supercenters, clubwinkels, groothandels en drugstores. Onze Amerikaanse foodservice-activiteiten ondervinden eveneens hevige concurrentie van concurrenten zoals Sysco, regionale distributeurs, gespecialiseerde distributeurs en distributeurs die actief zijn op lokale markten. Consolidatie in de food- retail- en foodservicesector, als gevolg van de concurrentie van de grotere bedrijven, zal waarschijnlijk doorzetten. Ons vermogen onze huidige positie te handhaven is afhankelijk van ons vermogen om in deze branches te concurreren door onder meer aanbiedingen, voortgaande verlaging van de operationele kosten en, in het geval van onze food- retailactiviteiten, winkeluitbreidingen. Voor een aantal van onze retailactiviteiten zijn prijsverlagingsprogramma's gestart om het verlies van marktaandeel te stoppen of tegen te gaan, marktaandeel uit te breiden en/of de uiteindelijke winst niveaus te verhogen. Een succesvol prijsverlagings programma vereist weloverwogen en goed geplande beheersing van een aantal factoren, waaronder efficiënt voorraadbeheer, onderhandelingen met leveranciers van A-merken en huismerken tot prijsverlaging zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit, het reduceren van personeelskosten zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit van de dienstverlening en effectieve communicatie van nieuwe prijzen aan het winkelend publiek. Wij kunnen niet garanderen dat deze programma's succesvol zullen zijn of dat onze concurrenten geen tegenmaatregelen zullen nemen en prijzenoorlogen tegen ons zullen beginnen. Elk van deze factoren, of een combinatie daarvan, kan onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie nadelig beïnvloeden.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 40