Risico's met betrekking tot onze liquiditeit Ahold Jaarverslag 2004 Onze schuldpositie kan een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie en kan ons vermogen om aanvullende financiering te verkrijgen, beperken. Als onderdeel van onze Road to Recovery-strategie reduceren wij onze schulden. We hebben voortgang gemaakt en zijn van plan de brutoschuld verder te verminderen. We hebben echter nog steeds een omvang rijke schuldenlast, die eind 2004 in totaal EUR 9,3 miljard bedroeg. Naast de verplichtingen die zijn opgenomen in onze balans hebben we ook diverse niet in de balans opgenomen verplichtingen die tot een aanzienlijke toekomstige behoefte aan kasmiddelen kunnen leiden. Hoewel sommige van onze schuldinstrumenten en andere afspraken voorwaarden stellen aan het aantrekken van nieuwe schuld, is dat voor ons niet uitgesloten. In de mate waarin wij nieuwe leningen aangaan, zal ons leverage-risico toenemen. Ons significante schuldniveau zou onze activiteiten op een aantal manieren nadelig kunnen beïnvloeden, waaronder, maar niet beperkt tot het volgende: omdat wij een aanzienlijk deel van onze kasstroom uit operationele activiteiten moeten besteden aan de betaling van rente en aflossing van onze schuld, hebben we minder liquide middelen beschikbaar voor andere doeleinden; het vermindert ons vermogen om aanvullende financiering aan te trekken of heeft een nadelig effect op de voorwaarden waarop wij deze financiering zouden kunnen verkrijgen; of het zal ons een concurrentienadeel opleveren, omdat onze flexibiliteit om te reageren op algemene veranderingen in de omstandigheden in de branche en de economie wordt beperkt en wij onze middelen niet kunnen gebruiken voor het uitbouwen en verbeteren van onze bedrijfsactiviteiten. Dientengevolge zouden wij marktaandeel kunnen verliezen en lagere verkopen kunnen realiseren, hetgeen een nadelig effect van materieel belang kan hebben op onze vermogens positie, resultaten en liquiditeitspositie. Zie voor nadere informatie over onze liquiditeit en financiering met vreemd vermogen Operationele en financiële gang van zaken - Liquiditeit en financiering en de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening in dit verslag onder 30. Een verlaging van onze kredietratings zou ons vermogen om onze activiteiten te financieren nadelig beïnvloeden. Naar aanleiding van de gebeurtenissen begin 2003 hebben Moody's Investors Services (Moody's) en Standard Poor's Ratings Services (S&P) onze kredietratings verlaagd tot ratings lager dan het predikaat 'investment grade'. Als onderdeel van onze strategie om onze vermogenspositie te herstellen, concentreren wij ons op onze activiteiten om te voldoen aan de toepasselijke 'investment grade' criteria. In 2004 hebben zowel Moody's als S&P onze kredietratings verhoogd, maar deze blijven beneden 'investment grade'. Hoewel geen van onze kredietfaciliteiten of andere schuld instrumenten bepalingen inzake onmiddellijk verzuim bevatten die in werking treden bij verlagingen van de kredietrating, zou een verlaging van de rating van onze langlopende schuld door S&P of Moody's tot liquiditeits- zorgen kunnen leiden, onze flexibiliteit verminderen in de toegang tot een breed spectrum aan financieringsbronnen, onze leningskosten verhogen, resulteren in ons onvermogen om nieuwe financiering zeker te stellen of ons vermogen beïnvloeden om betalingen te doen op uitstaande schuldinstrumenten en te voldoen aan andere bestaande verplichtingen, al hetgeen een nadelig effect van materieel belang kan hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeit. Daarnaast kunnen wij u niet garanderen dat wij in staat zijn aan de toepasselijke 'investment grade' criteria te voldoen, in het bijzonder indien de stappen die wij nemen om onze schuld te reduceren en onze liquiditeit te vergroten niet succesvol zijn, of indien, als een gevolg van verscheidene andere factoren, waaronder voortdurende economische recessie of enige nadelige uitkomst van de lopende of enige toekomstige externe onderzoeken en juridische procedures. Zie voor een verdere bespreking van onze kredietratings Operationele en financiële gang van zaken - Liquiditeit en financiering - Kredietratings en de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 24. Onze huidige verzekeringsdekking kan niet afdoende blijken te zijn en de verzekeringspremies en kredietbrieven en voorwaarden van in onderpand te geven kasmiddelen voor aansprakelijkheidsdekking kunnen stijgen en het kan zijn dat wij niet in staat zijn verzekeringen af te sluiten of onze huidige verzekering tegen acceptabele tarieven te continueren of deze zelfs in het geheel niet kunnen continueren. Ten gevolge van de gebeurtenissen van begin 2003 en de verlaging van onze kredietratings, eisten de verzekeringsma atschappijen die fronting insurance verstrekken, hetgeen deel uitmaakt van onze schadeverzekeringsprogramma's voor eigen risico, zoals elders omschreven in dit jaarverslag, aanzienlijk grotere bedragen voor in onderpand te geven kasmiddelen, kredietbrieven en borgtochten. Wij zijn tevens

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 39