Risicofactoren Risico's met betrekking tot onze strategie Ahold Jaarverslag 2004 valuta's, voornamelijk de Amerikaanse dollar. In het bijzonder staan wij bloot aan schommelingen in de koers van de Amerikaanse dollar tegenover de euro, onze rapportagevaluta. Dientengevolge zijn wij onderhevig aan koersrisico's vanwege koersschommelingen in de vorm van zowel transactie- als translatierisico's. Onze resultaten worden ook beïnvloed door wisselkoersbewegingen in Centraal-Europa en Zuid-Amerika. Hoewel het ons beleid is te trachten onze vreemde- valutapositie te beheersen, maar niet te elimineren, door middel van leningen in de locale valuta of het gebruik van currency-swaps in de mate waarin dat mogelijk en praktisch is, kunnen koersschommelingen onze transactiekosten beïnvloeden. De hieruit voortvloeiende schommelingen in onze balansverhoudingen kunnen aanzienlijk zijn. Indien verder een bepaalde valuta zeer volatiel wordt, zou dat een nadelig effect van materieel belang kunnen hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. Zie voor een nadere bespreking van ons risicobeheer, het hoofdstuk Operationele en financiële gang van zaken. Wij lopen ook risico's in verband met renteschommelingen. Ultimo 2004 waren wij over ongeveer EUR 1,1 miljard ofwel ongeveer 18% van onze langlopende schulden (exclusief financiële-leaseverplichtingen) een variabele rente verschuldigd. Dit betekent dat rentewijzigingen van invloed kunnen zijn op de kosten van deze rentedragende schulden. Dit kan een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. Onze inspanningen om het renterisico te beperken door de vaste activa en een gedeelte van de vlottende activa met eigen vermogen en langlopende, vastrentende schulden te financieren en voorts ten behoeve van het risicobeheer gebruik te maken van financiële derivaten, zoals renteswaps, kunnen tot gevolg hebben dat wij ingeval van een rentedaling geen besparingen kunnen realiseren. Zie voor meer informatie het hoofdstuk Operationele en financiële gang van zaken. Indien we bij onze food-retailactiviteiten niet de verwachte kostenbesparingen kunnen realiseren, kan dit een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogens positie, resultaten en liquiditeitspositie. Als onderdeel van onze Road to Recovery-strategie hebben wij verscheidene strategische initiatieven ontwikkeld voor onze food-retailactiviteiten. Deze omvatten initiatieven die ons naar verwachting in staat zullen stellen tegen het einde van 2006 circa EUR 600 miljoen aan besparingen te realiseren. Op basis van de succesvolle afronding van onze verscheidene initiatieven en ons desinvesteringsprogramma tegen het einde van 2005, zijn onze doelstellingen voor onze food-retailactiviteiten een netto-omzetgroei van 5%, een EBlTA-marge van 5% en een rendement op de netto bedrijfsactiva van 14% voor het jaar 2006. Mogelijkerwijs zullen wij echter worden geconfronteerd met moeilijkheden of vertragingen bij de uitvoering van onze strategische initiatieven, waardoor wij de verwachte besparingen uit deze initiatieven niet zullen bereiken of onze doelstellingen niet zullen realiseren. Het is ook mogelijk dat wij onverwachte kosten moeten maken bij de invoering van onze strategie. Indien wij onze strategie voor de food-retailactiviteiten niet op succesvolle wijze kunnen uitvoeren, kan dit een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogens positie, resultaten en liquiditeitspositie. Indien ons plan voor de wederopbouw van U.S. Foodservice en het weer winstgevend maken van U.S. Foodservice niet kan worden uitgevoerd, kan dit een materieel nadelig effect hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeit. U.S. Foodservice draagt voor een groot deel bij aan onze netto-omzet. Alhoewel wij bezig zijn U.S. Foodservice weer op te bouwen om zo de waarde te herstellen en de winst gevendheid te vergroten, is ons plan mogelijk niet succesvol. Zie voor meer informatie over onze plannen en maatregelen voor de heropbouw van U.S. Foodservice Operationele en financiële gang van zaken - Factoren die onze resultaten en vermogenspositie beïnvloeden - Road to Recovery. We kunnen u niet garanderen dat wij in staat zijn deze plannen te voltooien of dat, wanneer zij voltooid zijn, U.S. Foodservice haar winstgevendheid op bevredigende wijze zal verbeteren. We zijn mogelijk niet in staat alle of veel van de initiatieven van U.S. Foodservice succesvol af te ronden, hetgeen de heropbouw van U.S. Foodservice kan verhinde ren, hetgeen een nadelig effect van materieel belang zou kunnen hebben op onze totale vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. Bovendien, op basis van de reeds tegen voormalige functionarissen van U.S. Foodservice ingediende aanklachten en in het geval van nadelige ontwikkelingen in de lopende onderzoeken betreffende U.S. Foodservice of haar huidige of voormalige functionarissen, zou U.S. Foodservice een plotselinge en materiële omzet- derving kunnen ondergaan of worden uitgesloten van het genereren van nieuwe activiteiten bij bepaalde klanten, in het bijzonder overheidsinstanties of klanten in de casino- en kansspelsector.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 38