Risico's met betrekking tot onze interne-controleprocessen Risico's met betrekking tot wisselkoers fluctuaties en renteschommelingen Ahold Jaarverslag 2004 onderzoeken en juridische procedures. Wij zullen met betrekking tot de voortgaande externe onderzoeken en juridische procedures ook in de toekomst aanzienlijke kosten maken. Verder zouden wij, uit hoofde van onze overeenkomsten met de banken die hebben deelgenomen aan een aantal van onze effectenemissies, verplicht kunnen zijn deze banken schadeloos te stellen voor bepaalde juridische kosten en kosten in verband met gerechtelijke uitspraken ten nadele van hen. De uiteindelijke vaststelling van onze verplichtingen tot schadeloosstelling zou een materieel nadelig effect kunnen hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeit. Wij hebben mogelijkerwijs een ontoereikende verzekering voor bestuurdersaansprakelijkheid voor bestuurders en andere functionarissen. Wij hebben verschillende huidige en voormalige bestuurders, leden van het management en medewerkers en die van een aantal van onze dochtermaatschappijen schadeloos gesteld voor de kosten die zij hebben gemaakt vanwege lopende of eventuele toekomstige onderzoeken en juridische procedures, zoals hierboven uiteengezet. Wij verwachten verder kosten te zullen maken voor de vergoeding van kosten en eventuele boetes, aansprakelijkstellingen en honoraria waarmee zij eventueel geconfronteerd worden, en om de kosten van de verdediging aan deze personen voor te schieten ofte vergoeden, waaronder advocaatkosten. We hebben bestuurdersaansprakelijkheidsverzekeringen voor bestuurders en leden van het management, maar vrijwel al onze verzekeringsmaatschappijen bij welke mogelijke kosten en aansprakelijkheid ten gevolge van lopende en mogelijke toekomstige verzekeringsonderzoeken zoals hiervoor besproken verzekerd waren hebben zich aanvankelijk op het standpunt gesteld dat een dergelijke dekking was beëindigd of hebben op enigerlei wijze bestreden dat er dekking zou bestaan, hetgeen heeft geresulteerd in (1) twee schikkingen waarbij volledige dekking werd overeengekomen en een verruiming van de polisvoorwaarden tegen betaling van significante premies en (2) afspraken over polisbeperkingen, die effectief neerkomen op een verlaging van de dekking onder de desbetreffende bestuurdersaansprakelijkheidsverzekeringe n. Uiteindelijk kunnen één of meer van onze verzekeringsm aatschappijen weigeren op onze polissen uit te betalen, of de dekking kan ontoereikend blijken te zijn voor eventuele kosten en aansprakelijkheden, in sommige of al deze gevallen. Zoals nader beschreven in de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 30, hebben we onze bestuurdersaansprakelijkheidsverzekering per 1 september 2004 vernieuwd tot 30 september 2005 tegen aanzienlijk hogere tarieven dan voorheen en wij kunnen niet garanderen dat deze tarieven niet verder zullen stijgen. Voorzover wij geen toereikende verzekering hebben, kunnen verplichtingen tot schadeloosstellingen een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. Wij hebben tekortkomingen in onze interne-controle processen en kunnen met moeilijkheden worden geconfronteerd bij het verbeteren van onze interne controleprocessen. Onze interne-controleprocessen moeten worden verbeterd. Wij hebben twee 'material weaknesses', verscheidene 'reportable conditions' en andere interne-controlekwesties. We hebben stappen ondernomen om al onze interne- controleproblemen aan te pakken en zullen dat blijven doen. Voor een verdere bespreking van de tekortkomingen in ons interne-controleproces en de maatregelen die zijn en worden genomen om dat te verbeteren, zie het hoofdstuk Corporate Governance. Indien wij er niet in slagen deze interne-controlekwesties of andere interne-controleproble- men die in de toekomst worden gevonden adequaat op te lossen, of nieuwe of verbeterde interne-controleprocessen te implementeren, dan zou dat kunnen resulteren in boekhoudkundige fouten in onze jaarrekening en zou dat de betrouwbaarheid van onze jaarrekening kunnen schaden, hetgeen het vertrouwen van de beleggers en de koersen van onze gewone aandelen en ADS-aandelen nadelig zou kunnen beïnvloeden. Wij stellen nu en in de toekomst aanzienlijke middelen beschikbaar, waaronder de tijd van het management, voor de verbetering van onze interne-controleprocessen en om in staat te zijn de eisen van Section 404 van de Sarbanes- Oxley Act na te leven. Deze inspanningen zouden een nadelig effect van materieel belang kunnen hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. Wij staan bloot aan wisselkoersschommelingen en rente schommelingen die een nadelig effect van materieel belang kunnen hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie. Onze ondernemingen zijn actief in een aantal landen over de gehele wereld. Een aanzienlijk deel van onze netto- omzet, activa, passiva en bedrijfsresultaten luidt in vreemde

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 37