Verschillen in corporate governance in vergelijking met noteringseisen van NYSE Bestuursstructuur Onafhankelijkheid van leden van de Raad van Commissarissen Commissies van de Raad van Commissarissen Op aandelen gebaseerde beloningsregelingen Ahold Jaarverslag 2004 bandbreedte valt dan die waarin het belang of stemrecht van deze persoon of juridische entiteit viel voorafgaand aan de verwerving of verkoop. Onderstaande tabel geeft de bandbreedtes weer die genoemd worden in de Wet melding zeggenschap. Bandbreedtes voor melding van belangen volgens Nederlandse regels: Wet Melding Zeggenschap 1996 0% - 5% 5% - 10% 10% - 25% 25% - 50% 50% - 66,7% 66,7% of meer Alle geplaatste en uitstaande cumulatief preferente financieringsaandelen zijn in handen van de Stichting Administratiekantoor, dat overeenkomstige certificaten heeft uitgegeven aan vier beleggers, waarvan de volgende drie entiteiten hebben gemeld dat zij momenteel een belang hebben dat overeenkomt met meer dan 5% van het geplaatste aandelenkapitaal, waarbij het in alle gevallen gaat om het totaal van de certificaten van de cumulatief preferente financieringsaandelen en gewone aandelen. Wij ontvingen deze meldingen in 2003 en 2004. Er is geen verplichting om ons in kennis te stellen van een wijziging indien het belang bovengenoemde bandbreedtes niet overschrijdt, of indien de wijziging geen gevolg is van een handeling van de belegger. DeltaFort Beleggingen I B.V. 9.50% ING Groep N.V. 6.92% AEGON N.V. 5.77% Per 5 april 2005 zijn wij, behalve zoals hierna aangegeven, niet bekend met personen of instellingen die meer dan 5% van één soort aandelen en/of de daarmee verbonden stemrechten bezitten. Capital Research and Management deponeerde op 14 februari 2005 een Form 13G bij de SEC, waarin het bezit van 125,4 miljoen, ofwel 8,1%, van de gewone aandelen Ahold wordt gemeld. Brandes Investment Partners, L.P deponeerde op 14 februari 2005 een Form 13G bij de SEC, waarin het bezit van 170,5 miljoen, ofwel 11,0%, van de gewone aandelen Ahold wordt gemeld. Volgens de noteringseisen van NYSE zijn wij verplicht significante verschillen te melden tussen enerzijds het corporate governance beleid dat wij volgen conform de Nederlandse wet en de van toepassing zijnde noterings eisen en anderzijds het beleid dat wordt gevolgd door binnenlandse Amerikaanse ondernemingen volgens de noteringseisen van de NYSE. Wij hebben een bestuursstructuur, bestaande uit de Raad van Bestuur, samengesteld uit uitvoerende bestuurders, die onder toezicht staan van de Raad van Commissarissen. Deze laatste is samengesteld uit niet-uitvoerende commissarissen. Leden van de Raad van Bestuur en andere functionarissen en medewerkers van de onderneming kunnen niet tegelijkertijd lid van de Raad van Commissarissen zijn. Volgens de Nederlandse Corporate Governance Code moeten alle leden van de Raad van Commissarissen, maximaal één persoon uitgezonderd, onafhankelijk zijn. Onze Raad van Commissarissen bestaat thans uit zes personen, die allen onafhankelijk zijn in de zin van de Nederlandse Corporate Governance Code. De definitie van onafhankelijkheid volgens de Nederlandse Corporate Governance Code verschilt echter in details van de definitie van onafhankelijkheid volgens de noteringseisen van NYSE. We hebben een Auditcommissie, een Remuneratie- commissie en een Selectie- en Benoemingscommissie gevormd, die uitsluitend zijn samengesteld uit leden van de Raad van Commissarissen. De rol van elke commissie is om de Raad van Commissarissen te adviseren bij de besluitvorming. De Raad van Commissarissen blijft uiteindelijk verantwoordelijk voor zijn eigen beslissingen. Volgens de Nederlandse Corporate Governance Code dienen beloningsregelingen waarbij leden van de Raad van Bestuur worden beloond in de vorm van aandelen of aandelenopties, alsmede belangrijke veranderingen in dergelijke plannen, ter goedkeuring te worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. Wij zijn niet verplicht goedkeuring aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders te vragen voor op aandelen gebaseerde beloningsregelingen voor medewerkers die geen lid van de Raad van Bestuur zijn.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 31