Verkoop of ruil van gewone aandelen of ADS-aandelen Met het oog op het berekenen van de Amerikaanse foreign tax credit vormen door Ahold uitgekeerde dividenden in het algemeen 'passive income', of in het geval van bepaalde Amerikaanse aandeelhouders, 'financial services income'. Amerikaanse aandeelhouders dienen echter te beseffen dat volgens recentelijk vastgestelde wetgeving de categorie 'financial services income' wordt afgeschaft voor de fiscale boekjaren die beginnen na 31 december 2006. Volgens de nieuwe wetgeving worden de categorieën inzake beperking van foreign tax credits beperkt tot de categorieën 'passive category income' en 'general category income'. Amerikaanse aandeelhouders dienen hun belastingadviseur te raad plegen met betrekking tot de beschikbaarheid en de beperkingen van dergelijke foreign tax credits. Indien en voorzover wij een dividend op gewone aandelen of ADS-aandelen betalen uit dividendinkomen van onze niet-Nederlandse dochtermaatschappijen, en derhalve voor Nederlandse doeleinden de buitenlandse belasting op dergelijk dividendinkomen van niet-Nederlandse dochter maatschappijen verrekenen met Nederlandse belasting, bestaat het risico dat de US Internal Revenue Service de in Nederland voor de verplichting uit hoofde van bronbelasting verrekening ('credit') beschouwt als een gedeeltelijke subsidie voor de voorheffing en dat daarom een Amerikaanse aandeelhouder geen aanspraak kan maken op foreign tax credit voor het toegelaten bedrag. Deze Nederlandse verrekening is echter alleen voor ons beschikbaar en ver mindert niet de voorheffing op het dividend dat wij uitkeren. Wij zijn van mening dat een dergelijke opstelling niet juist zou zijn omdat een dergelijke Nederlandse verrekening vooral gebaseerd wordt op het ontvangen nettodividend en omdat de Amerikaanse aandeelhouder geen enkele voor deel heeft van een dergelijke Nederlandse verrekening. Met inachtneming van de inhoud van de paragraaf 'Vereisten met betrekking tot 'backup withholding tax' en rapportage van informatie' is een niet-Amerikaanse aan deelhouder van gewone aandelen of ADS-aandelen in het algemeen niet onderworpen aan Amerikaanse federale bronbelasting op dividenden ontvangen op gewone aande len of ADS-aandelen, tenzij dergelijke inkomsten feitelijk verbonden zijn met het drijven van een onderneming in de Verenigde Staten door deze niet-Amerikaanse aandeel houder. Een Amerikaanse aandeelhouder zal in het algemeen winst of verlies realiseren bij de verkoop of ruil van gewone aan delen of ADS-aandelen, gelijk aan het verschil tussen het gerealiseerde bedrag bij verkoop of ruil en de aangepaste fiscale waarde ('adjusted tax base') van de gewone aandelen of ADS-aandelen voor de Amerikaanse aandeel houder. Een dergelijke winst of dergelijk verlies wordt beschouwd als een vermogenswinst of -verlies. In het geval van Amerikaanse aandeelhouders anders dan vennoot schappen is het maximale marginale Amerikaanse federale inkomstenbelastingtarief dat op een dergelijke winst wordt toegepast, lager dan het maximale marginale Amerikaanse federale inkomstenbelastingtarief voor gewone inkomsten (met uitzondering van bepaalde dividenden) indien deze Amerikaanse aandeelhouder deze gewone aandelen of ADS-aandelen langer dan één jaar heeft aangehouden. De eventuele winst of het eventuele verlies van een Amerikaanse aandeelhouder wordt in het kader van Amerikaanse foreign tax credits in het algemeen behandeld als Amerikaans broninkomen of verlies. Ten aanzien van de aftrekbaarheid van vermogensverliezen gelden beperkingen. De initiële fiscale waarde van de gewone aandelen of ADS- aandelen van een Amerikaanse aandeelhouder is gelijk aan de waarde, in Amerikaanse dollars, van de in euro's luidende aankoopprijs op de dag van aankoop. Indien de gewone aandelen of ADS-aandelen worden aangemerkt als verhandeld op een 'gevestigde effecten markt', bepaalt een Amerikaanse aandeelhouder die uitgaat van het kasstelsel of, indien hiervoor is gekozen, van het 'accrual'-stelsel, de dollarwaarde van de kosten van dergelijke gewone aandelen of ADS-aandelen door het betaalde bedrag om te rekenen tegen de wisselkoers op de datum waarop de aankoop wordt afgewikkeld. Indien een Amerikaanse aandeelhouder Amerikaanse dollars omzet in euro's en dat bedrag onmid dellijk gebruikt om gewone aandelen of ADS-aandelen te kopen, zal zo'n omzetting in het algemeen niet leiden tot een belastbare winst of belastbaar verlies voor deze Amerikaanse aandeelhouder. Met betrekking tot de verkoop of ruil van gewone aandelen of ADS-aandelen zal het gerealiseerde bedrag in het algemeen de dollarwaarde zijn van het ontvangen bedrag, bepaald per (1) de ontvangstdatum van de betaling, voor de Amerikaanse aandeelhouder die uitgaat van het kasstelsel en (2) de datum waarop men niet meer over de aandelen kan beschikken, voor de Amerikaanse aandeelhouder die uitgaat van het accrual-stelsel. Indien de gewone aandelen of ADS-aandelen worden aangemerkt als verhandeld op een 'gevestigde effectenmarkt', bepaalt een Amerikaanse aandeelhouder die uitgaat van het kasstelsel of, indien hij/zij hiervoor kiest, van het 'accrual'-stelsel, de dollar waarde van het gerealiseerde bedrag van dergelijke gewone aandelen of ADS-aandelen door het ontvangen bedrag om te rekenen tegen de contante wisselkoers op de afwikkelingsdatum van de verkoop.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 253