180 Jaarrekening - Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening Toelichting 29 Beheer van valuta- en renterisico's Ahold Jaarverslag 2004 Alle afgeleide financiële instrumenten worden aangegaan ter afdekking van economische risico's. Een afgeleid financieel instrument komt pas in aanmerking voor verwerking als afdekkingsinstrument ('hedge accounting') indien het onderliggende aangewezen risico met het instrument effectief wordt afgedekt, dat wil zeggen dat veranderingen in de reële waarde van de afgedekte positie of de verwachte transactie ten gevolge van dat risico, nagenoeg volledig worden gecompenseerd door de veranderingen in de reële waarde van het afdekkinginstrument waarmee het risico wordt afgedekt. Voorzover afgeleide instrumenten worden aangewezen als afdekkingsinstrument en voorzover wordt voldaan aan de voorwaarden die geiden voor toepassing van hedge accounting, wordt de reële waarde van deze instrumenten niet in de balans opgenomen. Eventuele resultaten op de instrumenten blijven buiten de balans en worden verwerkt in winst- en verliesrekening in dezelfde periode waarin de onderliggende afgedekte positie het resultaat beïnvloedt. Afgeleide instrumenten die worden afgesloten ter afdekking van niet opgenomen vaststaande toezeggingen en verwachte toekomstige transacties worden niet in de balans opgenomen totdat de vaststaande toezegging of verwachte transactie zich voordoet. Ultimo 2004 stonden 273 (ultimo 2003: 83) contracten betreffende financiële derivaten uit. Het totaal van de gecontracteerde bedragen van de contracten bedroeg ultimo 2004 EUR 5.183 (ultimo 2003: EUR 4.690), terwijl de marktwaarde ultimo 2004 EUR 808 was (ultimo 2003: EUR 548). Van de 273 contracten die op 2 januari 2005 uitstonden, hadden 119 een looptijd van minder dan één jaar, 148 een looptijd van één tot vijf jaar en 6 een looptijd van vijf tot en met dertig jaar. Sommige derivatencon- tracten van Ahold bevatten bepalingen met betrekking tot aanvullende gebeurtenissen op grond waarvan vervroegde beëindiging van het desbetreffende derivaat is toegestaan (zogenoemde 'additional termination events'). Het ontstaan van een dergelijk recht op vervroegde beëindiging zou onder bepaalde omstandigheden kunnen betekenen dat Ahold op grond van de voorwaarden van andere afgeleide instrumenten en schuldovereenkomsten versneld zou moeten aflossen of in gebreke zou zijn. Omdat Ahold activiteiten heeft en zaken doet in diverse landen over de gehele wereld luidt een aanzienlijk aandeel van onze activa, passiva en bedrijfsresultaten in vreemde valuta, met name in Amerikaanse dollars. Dientengevolge is Ahold onderhevig aan valutarisico's die toe te schrijven zijn aan koersschommelingen, die gevolgen hebben voor de transactiekosten van Ahold en de omrekening van de resultaten en de onderliggende activa en verplichtingen van de buitenlandse dochtermaatschappijen. Ahold houdt zich actief bezig met valutarisicobeheer door leningen te financieren in de lokale valuta voorzover dat mogelijk en praktisch is. Indien financiering in lokale valuta niet mogelijk is of onpraktisch blijkt, financiert Ahold de buitenlandse bedrijfs activiteiten via onderlinge leningen. Ahold is in staat geweest het valutarisico aanzienlijk te verminderen door leningen in lokale valuta aan te trekken of via het gebruik van cross-currency-swaps ter afdekking van schulden aan derden die zijn uitgegeven in een andere valuta dan de functionele valuta van de entiteit waar de leningopbrengst wordt gebruikt. Ahold gebruikt een combinatie van rente-, cross-currency- en valutaswaps ter afdekking van rente- en valutarisico's met betrek king tot leningen in een andere dan de functionele valuta van de entiteit. De beheersing van de rente- en valutarisico's beoogt de volatiliteit van het resultaat en de kasstromen te verminderen. De financiële positie van Ahold ligt grotendeels vast door de uitgifte van langlopende leningen en afgeleide financiële instrumenten. Renteswaps stellen Ahold in staat een deel van de schulden tegen een variabele rente af te wikkelen, binnen de bandbreedte die Ahold zich hierbij ten doel stelt.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 182