U.S. Foodservice De gang van zaken in 2004 Ahold Jaarverslag 2004 dat onze klanten de verschillen ten opzichte van onze concurrenten onderkennen en als een voordeel zien. Wij staan open voor de eisen van de klanten. We gebruiken bedrijfsanalyses ter ondersteuning van de beslissingen die we nemen om de klant beter van dienst te zijn. Wij maken gebruik van klanttevredenheidsonderzoeken om er voor te zorgen dat we de goede richting op blijven gaan. We hebben nu een nieuw managementteam bij U.S. Foodservice dat de bedrijfsprocessen snel en effectief heeft veranderd en een sterke corporate governance heeft opgezet. Training op het gebied van ethiek, klokkenluiders- procedures en een snelle reactie van het management op basis van 'zero tolerance' hebben geleid tot een sterk ethisch besef. De gefragmenteerde Amerikaanse foodservicemarkt biedt voor onze dochteronderneming, die in deze sector een omzet realiseert van EUR 15,2 miljard, veel synergiemogelijkheden. Evenals bij de retailactiviteiten is U.S. Foodservice sterk gericht op de afnemer en is er een geografische herstructurering doorgevoerd om de nationaal opererende klanten beter te kunnen bedienen. Een divisie die zich specifiek richt op de gezondheidssector is een goed voorbeeld van operationele efficiency met toegevoegde waarde en doelgerichte marketing, die leiden tot een betere service aan de klant en die de gehele onderneming ten goede komen. U.S. Foodservice werkt met stemgestuurde systemen in magazijnen, GPS-navigatiesystemen in vracht wagens en een verbeterde routeplanning. Onze aandacht richt zich ook op een analyse van de winstgevendheid per afnemer, op basis waarvan we kunnen heronderhandelen over contracten of niet-winstgevende klanten afstoten. U.S. Foodservice heeft zich ook intensief beziggehouden met inkoop en ketenmanagement. Heronderhandelingen met ongeveer 100 van de 120 grote afnemers hebben het mogelijk gemaakt de betalingsvoorwaarden te optimaliseren. De invoering van een centraal Supplier Information System leidde tot het opschonen van de balans en vermindering van het uitstaande debiteurensaldo. Zelfs wanneer rekening wordt gehouden met herstructureringskosten en aanloopkosten voor het nieuwe systeem voor gecentraliseerde debiteurenverwerking, heeft U.S. Foodservice een significante verbetering gerealiseerd van EUR 116 miljoen, waardoor het bedrijfsresultaat vóór bijzondere waardevermindering en afschrijving van goodwill en bijzondere posten uitkwam op EUR 44 miljoen in 2004, terwijl dat in 2003 nog EUR 72 miljoen negatief was. We komen nu bij de gang van zaken in 2004. Van onze omzet in 2004 werd ongeveer 72% gerealiseerd in de Verenigde Staten en 27% in Europa, waarvan 20% in Nederland. Zoals we verderop in dit jaarverslag uiteen zullen zetten, realiseerden we in 2004 een geconsolideerde netto-omzet van EUR 52 miljard, een daling van ongeveer 7,3% ten opzichte van 2003. Een deel van de daling in 2004 kan worden toegeschreven aan de aanhoudende zwakte van de Amerikaanse dollar. Wij realiseerden een bedrijfsresultaat van EUR 208 miljoen of 0,4% van de netto-omzet en een nettoresultaat van EUR 436 miljoen negatief, dat beïnvloed werd door bijzondere posten van in totaal EUR 582 miljoen. De nettoschuld bedroeg eind 2004 EUR 6,3 miljard, een gezonde daling van ongeveer 20% vergeleken met de EUR 7,8 miljard eind 2003. De Road to Recovery-strategie die wij in november 2003 presenteerden, was een ambitieus, maar niettemin haalbaar plan om onze activiteiten te herpositioneren met het oog op de toekomst. Dit strategische plan creëert een sterke financiële, structurele en organisatorische basis, met gemeenschappelijke doelstellingen, gedeelde waarden en een permanente aandacht voor de klant. We voorspelden dat 2004 een overgangsjaar zou zijn en dat is het ook geworden. Het was echter ook een jaar van opbouw, van geduldige aandacht voor details en van kostenbeheersing, waardoor de onderneming in staat was zich in de goede richting te bewegen. De economische vooruitzichten voor zowel de Verenigde Staten als Europa blijven onzeker. Als de dollar zwak blijft, als het Amerikaanse tekort zich op historisch ongekende niveaus blijft bewegen en als de Europese economieën blijven lijden onder de zwakke Amerikaanse dollar en het gedeukte Amerikaanse consumentenvertrouwen, zal onze toekomst uitdagend blijven. Op basis van de succesvolle afronding van de hierboven geschetste harmonisatie-initiatieven en ons desinvesterings programma aan het eind van 2005, zijn onze operationele doelstellingen voor de food-retailactiviteiten voor geheel 2006: een groei van de netto-omzet van 5%; een resultaat vóór rente, belastingen en amortisaties (EBlTA-marge) van 5% van de netto-omzet; en een rendement op de netto-activa van 14%;

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 15