Bericht van de Raad van Bestuur Efficiënt kapitaalgebruik, kostenbesparingen en best practices Markt- en mediacommunicatie Aandacht voor de klant Ahold Jaarverslag 2004 maken, zodat systemen en processen sneller, beter en goedkoper beschikbaar komen dan voor afzonderlijke werkmaatschappijen mogelijk is. Stroomlijning van de ondersteunende processen maakt het goedkoper het aanbod aan onze klanten te innoveren, meer aandacht te schenken aan differentiatie en sneller te reageren op veranderingen in de markt. Harmonisering heeft betrekking op de verbetering van onze werkmethoden, het identificeren en implementeren van best practices, bevordering van excellentie in de winkeloperaties (door middel van projecten om derving te beperken) en het vaststellen van de productmix in al onze arena's. Het meest ingrijpende voorbeeld van de vorming van arena's is de integratie van Stop Shop en Giant-Landover. Dit proces is niet vanzelf gegaan. De vorming van deze arena, met een omzet in 2004 van EUR 13,8 miljard, was een kostbare zaak en soms was er sprake van verstoringen, maar we verwachten vanaf 2005 jaarlijks omvangrijke besparingen met dit belangrijke initiatief te realiseren. Niet alle arena's vereisten een drastische aanpassing. De Giant-Carlisle/Tops Arena, met een totale netto-omzet in 2004 van EUR 5,2 miljard, kende al gezamenlijke diensten en ondersteunende processen sinds 1998, en is ongeveer even ver gevorderd als de Stop Shop/Giant-Landover Arena met het integreren van twee verschillende winkel merken van vergelijkbare omvang, maar met een verschillend strategisch model. Onze Centraal-Europa Arena, met in 2004 een netto-omzet van EUR 1,7 miljard, werd in 2003 gevormd met een regionaal kantoor in Praag. In Nederland hadden onze belangrijkste werkmaat schappijen - Albert Heijn, Etos en Gall Gall - al ervaring met coördinatie. Om deze reden was de nieuwe Albert Heijn Arena, met in 2004 een netto-omzet van EUR 6,4 miljard, slechts een logische uitbreiding. Verder blijven we een wederzijds profijtelijke samenwerking onderhouden met onze partners in niet-geconsolideerde joint ventures. Efficiënt kapitaalgebruik en kostenbesparingen vormen belangrijke aandachtsgebieden. In de huidige concurrerende omgeving moet dat ook wel. Ons doel is om structurele verbeteringen tot stand te brengen op basis van de best practices binnen Ahold. Stop Shop heeft het nieuwe distributiecentrum in Freetown, Massachusetts, in gebruik genomen. De nieuwe faciliteit zal naar verwachting een hogere efficiency in de bevoorrading opleveren. Tops opende een winkel onder de naam Martin's in het westelijke deel van de staat New York als antwoord op ontwikkelingen in de markt. Albert Heijn heeft aanzienlijke kostenbesparingen gerealiseerd, ingrijpende efficiencyverbeteringen tot stand gebracht in het voorraadbeheer en meer XL-superstores geopend. Ook werd geëxperimenteerd met de 'To Go' gemakswinkels op locaties met veel passanten. Deze winkels bieden onder meer koude meeneemsnacks voor de gehaaste reiziger. Etos heeft het aantal vestigingen op stations, gericht op de gehaaste reiziger, uitgebreid en is verder gegaan met marketingexperimenten op de Nederlands markt voor receptplichtige geneesmiddelen, die zich in een proces van liberalisering bevindt. Zoals uiteengezet in het vorige jaarverslag, heeft U.S. Foodservice een plan opgezet om de diversiteit van systemen voor informatietechnologie in de verschillende divisies te reduceren. De onderneming heeft geïnvesteerd in de vereenvoudiging en betere beheersing van de bedrijfs processen, wat resulteerde in een lager kapitaalbeslag. Begin december 2004 organiseerden we een driedaagse bijeenkomst met vertegenwoordigers van de financiële gemeenschap en de internationale media. We wilden hen op de hoogte brengen van de vooruitgang die we hebben gemaakt op de verschillende belangrijke gebieden. Tijdens deze gesprekken werd de meeste zorg uitgesproken over de vraag hoe de toegenomen concurrentie en dalende prijzen onze retailactiviteiten zouden kunnen beïnvloeden en welke vooruitgang behaald is bij de foodservice-activiteiten in de Verenigde Staten. Ongeveer 140 institutionele beleggers en 20 prominente binnenlandse en internationale dagbladen en persbureaus woonden de bijeenkomst bij, een indicatie van de grote belangstelling die onze onderneming geniet. De bijeenkomst is toegankelijk gemaakt via onze website www.ahold.com. Al onze marktgebieden worden gekenmerkt door prijs concurrentie. Als we de prijzen verlagen, staan ons duidelijke doelstellingen voor de geest. Deze doelstellingen verschillen van winkelmerk tot winkelmerk, maar ze zijn altijd bedoeld om ons aanbod en daarmee onze concurrentiepositie te verbeteren. Onze aandacht is erop gericht het juiste te doen voor onze klanten. Het is cruciaal dat wij waarde leveren aan onze klanten op een substantiële, specifieke en meetbare manier. We doen veel moeite om vast te stellen wat belangrijk is voor onze klanten en we bieden hun dat op onze eigen wijze. We evalueren ons aanbod voortdurend om er zeker van te zijn

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 14