Jaarrekening - Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening Toelichting 2 Leveranciersbijdragen Ahold Jaarverslag 2004 Ahold ontvangt verschillende soorten leveranciersbijdragen in de vorm van voorafbetalingen zoals totaalbedragen of vooruitbe taalde bedragen, kortingen, in de vorm van geldmiddelen of crediteringen, en andere vormen van betalingen. Ahold behandelt de van leveranciers ontvangen bijdragen als een vermindering van de kostprijs van het product, tenzij duidelijk aantoonbaar is dat de bijdrage als een bate of een terugbetaling van kosten moet worden aangemerkt. Ahold verwerkt alleen leveranciersbijdragen wanneer kan worden aangetoond dat er een bindende afspraak met de leverancier bestaat en de ontvangst waarschijnlijk is en het bedrag redelijkerwijs te schatten is. Leveranciersbijdragen die betrekking hebben op producten die nog niet zijn verkocht, worden uitgesteld tot de desbetreffende producten worden verkocht. Het bestaan van een afspraak kan op verschillende manieren worden aangetoond. In principe worden afspraken met leveranciers aangetoond met schriftelijke contracten. Indien een schriftelijk contract niet beschikbaar is, kan de volgende documentatie ook gelden als bewijs voor de afspraken: van leveranciers ontvangen documentatie, met inbegrip van eindafrekeningen, presentatie materiaal van de leverancier; voorwaardenoverzichten, en e-mails of andere vormen van documentatie waarin de voorwaarden van de te ontvangen leverancierskorting worden vermeld. De onderneming beschouwt deze vormen van documentatie slechts als bindend indien deze consistent zijn met de werkwijze van de leverancier in het verleden en indien er afrekening heeft plaatsge vonden, of indien afrekening redelijkerwijs zeker is. De meest gebruikelijke kortingen die door leveranciers worden verleend, zijn (a) volumekortingen, die via de factuur in mindering worden gebracht of in de vorm van bedragen die worden teruggefactureerd aan de leverancier gebaseerd op de hoeveelheid pro ducten die is verkocht aan klanten of ingekocht bij de leverancier, en (b) promotiebijdragen, die betrekking hebben op gezamen lijke reclame- en marketingactiviteiten. Het tijdstip van opname is afhankelijk van de onderstaande feiten en omstandigheden die gelden voor de verschillende soorten afspraken met leveranciers. Door leveranciers betaalde kortingen in ruil voor de introductie van hun nieuwe producten in een winkel ('slotting and stocking'- kortingen), alsmede voorafbetalingen door leveranciers en ontvangen kortingen in verband met de omvang van de inkopen, zijn allemaal volumekortingen die op systematische wijze in mindering worden gebracht op de inkoopprijs van de desbetreffende pro ducten zodra deze worden verkocht. Indien deze volumekortingen afhankelijk zijn van een bepaalde minimale afgenomen hoe veelheid, worden de kortingen slechts verwerkt voorzover het waarschijnlijk is dat de minimale hoeveelheden zullen worden behaald en het kortingsbedrag redelijkerwijs kan worden geschat. Bij zogenoemde 'scan billback'-volumekortingsregelingen worden bedragen gefactureerd aan de leverancier op basis van gescande gegevens, waarbij in sommige gevallen correctie plaatsvindt voor scanfouten en/of beheerskosten. Deze kortingen wor den in mindering gebracht op de kostprijs van de omzet zodra de desbetreffende producten bij verkoop worden gescand. Betalingen door leveranciers in verband met promotionele kortingen worden in mindering gebracht op de kostprijs van de desbe treffende producten wanneer de reclame- of andere marketingactiviteiten die in het contract zijn gespecificeerd, door Ahold wor den verricht. Indien er in het contract geen specifieke prestatiecriteria zijn vermeld, wordt de korting uitgesteld en na de contractperiode in het resultaat opgenomen. De leveranciersbijdragen worden bij verkoop van de desbetreffende producten in mindering gebracht op de kostprijs van de omzet. Overige leveranciersbijdragen hebben voornamelijk betrekking op 'display-kortingen, die door leveranciers worden betaald in ruil voor het plaatsen en tonen van producten op een specifieke wijze of locatie, en op overige totaalbetalingen. Ook deze betalingen worden beschouwd als korting op de ingekochte producten, en worden als zodanig verwerkt gedurende de looptijd van het con tract indien een specifieke termijn voor de verplichting wordt aangegeven, of zodra is voldaan aan de voorwaarden gesteld in het contract. Deze kortingen worden in mindering gebracht op de kostprijs van de omzet wanneer het desbetreffende product wordt verkocht.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 120