Toelichting 2 117 Netto-omzet Kostprijs van de omzet Ahold Jaarverslag 2004 De aanvullende uitkeringen hebben betrekking op arbeidsongeschiktheid. De ontslagvergoedingen hebben betrekking op de verplichtingen van Ahold bij het beëindigen van het dienstverband voordat de normale pensioendatum is bereikt of bij afvloeiing van overtollig personeel. Ahold vormt een voorziening voor arbeidsongeschiktheidsuitkeringen en ontslagvergoedingen die onvoorwaardelijk worden of waarvan de opbouw plaatsvindt indien de aanspraak van de medewerker hierop is toe te rekenen aan de verstreken diensttijd en indien de aanspraak waarschijnlijk tot uitkering zal leiden en de omvang ervan redelijkerwijs is te schatten. Indien ontslagvergoedingen deel uitmaken van een herstructureringsactiviteit, dan wordt de voorziening bepaald in overeenstemming met bovenstaande grondslag voor herstructureringsvoorzieningen. De onderneming heeft ten aanzien van de dochtermaatschappijen een eigen risico voor potentiële schades op het gebied van met name wettelijke aansprakelijkheid, motorrijtuigen en beroepsongevallen. Ahold heeft een stop-lossdekking ter beperking van de risico's die met claims samenhangen. De eigen-risicoverplichtingen met betrekking tot deze schades worden verantwoord op basis van de per balansdatum ingediende claims en een schatting van de reeds geleden maar nog niet gemelde schades. De schatting van de vereiste verplichting voor dergelijke claims wordt opgenomen op basis van contante waarde. Hierbij wordt een actuariële methode gebruikt die gebaseerd is op onder andere de volgende aannames: de historische verliesgegevens, factoren die bepalend zijn voor de ontwikkeling van verliezen, de feitelijke loonkosten en andere gegevens. Bij de afwikkeling van de claims gemaakte kosten die niet direct met specifieke claims in verband kunnen worden gebracht, worden ten laste van het resultaat gebracht wanneer de kosten worden gemaakt. Ahold neemt tevens voorzieningen op in verband met overeenkomsten waarvan de nakoming onvermijdelijke kosten met zich brengt die de verwachte voordelen uit die overeenkomsten overtreffen. Hiertoe behoren voorzieningen voor ongunstige lease overeenkomsten. Er worden voorzieningen voor claims, geschillen en gerechtelijke procedures opgenomen indien het waarschijn lijk is dat de onderneming aansprakelijk zal zijn in een procedure. De hoogte van de voorziening komt overeen met het geschatte bedrag waarvoor de aansprakelijkheid naar verwachting kan worden afgewikkeld. Indien van het bedrag waarvoor de verplichting naar verwachting kan worden afgewikkeld geen betrouwbare schatting kan worden gegeven en de claim, het geschil of de gerechtelijke procedure naar verwachting mogelijk tot een aanzienlijke verplichting zal leiden, wordt de claim, het geschil of de procedure in de toelichting op de jaarrekening vermeld. Onder de overige voorzieningen worden tevens verplichtingen begrepen voor de buitengebruikstelling van activa, die samenhan gen met het in de oorspronkelijke staat terugbrengen van een winkel of locatie, met inbegrip van de verwijdering van de brand stoftanks van benzinestations. De voorzieningen voor ongunstige lease-overeenkomsten, de schadereserve en verplichtingen uit hoofde van de buitengebruik stelling van activa worden contant gemaakt. Alle overige voorzieningen worden niet contant gemaakt. De omzet aan winkelklanten wordt opgenomen bij afrekening door de klanten aan de kassa; de omzet aan internetklanten wordt verwerkt op het moment van levering van de boodschappen aan de klant. De opbrengsten van Ahold uit de verkoop van produc ten aan foodserviceklanten en aan franchisenemers worden opgenomen bij levering van de goederen. Inkomsten uit franchise- vergoedingen op basis van contractuele afspraken worden opgenomen over de duur van de contracten. Ahold verantwoordt de franchisevergoedingen (waarbij een toereikende voorziening wordt getroffen voor geschatte oninbare vor deringen) als omzet zodra alle belangrijke diensten uit het contract nagenoeg geheel zijn verleend. Kortingen aan klanten voort vloeiend uit overeenkomsten of via gebruikmaking van een klanten- of bonuskaart worden door de onderneming bij verkoop in mindering gebracht op de verkoopprijs. Over het algemeen worden de omzet en de kostprijs van de omzet opgenomen op basis van het van de klant ontvangen brutobedrag en het aan de leverancier betaalde bedrag voor het product. Wat betreft bepaalde producten en diensten, zoals de verkoop van loten, prepaid-telefoonkaarten, postzegels en strippenkaarten, treedt Ahold echter op als agent. Voor deze transacties verwerkt Ahold het bedrag van de nettomarge als omzet. Hieronder worden begrepen de inkoopprijs van de verkochte producten en de inkoopkosten, opslagkosten, huurkosten, afschrij ving van materiële vaste activa, salarissen en transportkosten voor de producten voorzover deze kosten betrekking hebben op het zodanig op de plaats en in de staat brengen van de voorraden dat deze gereed zijn voor verkoop. Leveranciersbijdragen worden over het algemeen in mindering gebracht op de kostprijs van de omzet zodra de producten waarop de leveranciersbijdragen betrekking hebben, worden verkocht.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 119