Jaarrekening - Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening Toelichting 2 Latente belastingen Herstructureringsvoorzieningen Overige voorzieningen Ahold Jaarverslag 2004 Pensioenpremies in het kader van bijdragen aan toegezegde-bijdrageregelingen, inclusief bedrijfstakregelingen, worden ten laste van de geconsolideerde winst- en verliesrekening gebracht zodra de kosten worden gemaakt. In bepaalde gebieden waar Ahold actief is, voorziet de onderneming ook in andere vergoedingen na pensionering dan pensioe nen. De kosten die betrekking hebben op de aanspraken hierop bestaan voornamelijk uit de contante waarde van de toegekende aanspraken, op gelijke basis toegerekend aan elk dienstjaar, rentekosten over de (contant gemaakte) brutoverplichting uit hoofde van vergoedingen na pensionering en de amortisatie van de nog niet in het resultaat opgenomen overgangsverplichting. Nog niet in het resultaat verwerkte kosten van verstreken diensttijd met betrekking tot regelingen voor pensioenen en vergoedin gen na pensionering worden lineair geamortiseerd op basis van de gemiddelde resterende diensttijd van de actieve medewerkers. Voor alle regelingen voor pensioenen en overige vergoedingen na pensionering wordt de informatie weergegeven in een vorm die aansluit bij US GAAP, te weten SFAS Nr. 132(R) Employers' Disclosures about Pensions and Other Post-retirement Benefits (her zien in 2003). Er worden latente belastingvorderingen en -verplichtingen opgenomen voor de geschatte fiscale gevolgen van tijdelijke verschil len tussen de boekwaarde van de activa en verplichtingen voor financiële-verslaggevingsdoeleinden en de fiscale boekwaarde. Latente belastingvorderingen omvatten tevens activa die voortvloeien uit verliezen en fiscale verrekeningsmogelijkheden. De bepaling van de latente vorderingen en verplichtingen is gebaseerd op de belastingtarieven die zijn vastgesteld dan wel waartoe materieel is besloten en die naar verwachting zullen gelden in de jaren waarin Ahold deze tijdelijke verschillen verwacht te reali seren of af te wikkelen. Latente belastingvorderingen en -verplichtingen worden niet contant gemaakt. Ahold neemt het effect van wijzigingen in de belastingtarieven op latente belastingvorderingen en -verplichtingen op in de gecon solideerde winst- en verliesrekening in de periode waarin materieel tot de belastingtariefwijziging wordt besloten. Latente belastingvorderingen worden zonder waarderingscorrectie opgenomen voorzover het op basis van de actuele beschikbare informatie waarschijnlijk is dat het actief in de toekomst wordt gerealiseerd. Ahold presenteert voor iedere individuele fiscale jurisdictie alle tot de vlottende en de vaste activa behorende latente belasting vorderingen en kortlopende en langlopende latente belastingverplichtingen van alle belastingplichtige onderdelen van de onder neming als één bedrag. Een herstructureringsvoorziening wordt gevormd indien aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Deze voorwaarden omvatten het bestaan van een gedetailleerd formeel plan waarin ten minste het volgende is beschreven: (a) de desbetreffende (delen van de) activiteiten; (b) de belangrijkste locaties; (c) de locatie, functie en het verwachte aantal medewerkers dat voor het beëindigen van het dienstverband een vergoeding zal ontvangen; (d) de uitgaven die hiermee gemoeid zijn; en (e) het tijdpad voor de imple mentatie van het plan. Verder dient de onderneming de gerechtvaardigde verwachting te hebben gewekt bij hen voor wie de her structurering gevolgen zal hebben, dat de herstructurering zal worden uitgevoerd door ermee te beginnen of door de hoofdlijnen ervan bekend te maken aan hen voor wie de herstructurering gevolgen zal hebben. De voorziening wordt beperkt tot de ontslag vergoedingen voor de medewerkers, de doorgaande huurverplichtingen en de overige noodzakelijke uitgaven die de herstructure ring met zich meebrengt. Ahold vormt voorzieningen voor verplichtingen en waarschijnlijke verliezen per balansdatum waarvan de omvang op balansdatum onzeker is, doch redelijkerwijs is te schatten. Er wordt een voorziening gevormd indien (a) de onderneming een huidige (in rechte afdwingbare of feitelijke) verplichting heeft als gevolg van een gebeurtenis in het verleden; (b) het waarschijnlijk is dat voor de afwikkeling van de verplichting een uitstroom van middelen die economische voordelen in zich bergen, noodzakelijk is, en (c) er een betrouwbare schatting kan worden gemaakt van de omvang van de verplichting. De overige voorzieningen bestaan uit ver plichtingen voor aanvullende uitkeringen of ontslagvergoedingen, de schadereserve en diverse voorzieningen. Deze worden hier onder toegelicht.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 118