Toelichting 2 Bijzondere waardevermindering van vaste activa met uitzondering van goodwill Investeringen in joint ventures en deelnemingen Ahold Jaarverslag 2004 bij eventuele winsten worden uitgesteld en ten gunste van het resultaat worden gebracht over de leaseperiode, terwijl eventuele verliezen direct in het resultaat worden opgenomen. Bij sommige sale-and-leasebackcontracten verkoopt Ahold het vastgoed en least zij slechts een gedeelte hiervan terug. Dit betreft veelal winkelcentra waarin, naast een Ahold-winkel, andere winkels zijn gevestigd die aan derden worden verhuurd. Ahold verwerkt een verkoop en de hierop gerealiseerde boekwinst voor wat betreft het gedeelte van het winkelcentrum dat niet wordt teruggeleast voorzover (a) het desbetreffende vastgoed tegen reële waarde is verkocht en (b) de risico's en voordelen die samen hangen met de eigendom van de winkels die niet worden teruggeleast, door Ahold volledig aan de koper zijn overgedragen. Het terugleasen van de Ahold-winkel en een eventuele winst op de verkoop ervan worden verwerkt op basis van de bovengenoemde sale-and-lease backcriteria. In sommige gevallen maakt Ahold bouwkosten voor vastgoed waarvan verwacht wordt dat het binnen een jaar wordt voltooid en verkocht door middel van een sale-and-leasebacktransactie. Deze bouwkosten worden gerubriceerd als overige vlottende activa totdat de sale-and-leasebacktransactie plaatsvindt. Ahold beoordeelt of vaste activa met uitzondering van goodwill een bijzondere waardevermindering hebben ondergaan indien gebeurtenissen of veranderingen in de omstandigheden erop wijzen dat de boekwaarde van de activa lager ligt dan de realiseer bare waarde. De realiseerbare waarde wordt berekend als de hoogste van de netto-opbrengstwaarde en de contante waarde van de geschatte toekomstige kasstromen uit het gebruik van het bedrijfsmiddel en de uiteindelijke afstoting. Ten behoeve van deze beoordeling worden vaste activa met uitzondering van goodwill samengebracht op het laagste niveau van de identificeerbare kas stromen. Individuele winkels worden beschouwd als afzonderlijke kasstroomgenererende eenheden. Indien een actief aan een bijzondere waardevermindering onderhevig is geweest, wordt de opgenomen bijzondere waardevermindering bepaald als het verschil tussen de boekwaarde en de realiseerbare waarde van de activa en ten laste gebracht van het bedrijfsresultaat. De belangrijkste schattingen gemaakt bij de bepaling van de contante waarde van toekomstige kasstromen hebben betrekking op de keuze voor de juiste disconteringsvoet, het aantal jaren dat in de kasstroomprognoses wordt betrokken, en de restwaarde van de activa. Vaste activa die gaan worden afgestoten, met uitzondering van goodwill, worden gewaardeerd op de boekwaarde of, indien lager, de opbrengstwaarde onder aftrek van de verkoopkosten. Ahold beoordeelt in de jaren na een bijzondere waardevermindering of er aanwijzingen bestaan dat een opgenomen bijzondere waardevermindering van een vast actief (met uitzondering van goodwill) mogelijk moet worden teruggenomen. Indien dergelijke aanwijzingen bestaan, dan wordt de realiseerbare waarde van dat actief herberekend en wordt de boekwaarde verhoogd tot de herziene realiseerbare waarde. De toename wordt ten gunste van het bedrijfsresultaat gebracht. Een terugneming wordt alleen verwerkt indien deze voortvloeit uit een wijziging in de veronderstellingen die gebruikt zijn om de realiseerbare waarde te bereke nen. De toename van de boekwaarde naar aanleiding van een terugneming van een bijzondere waardevermindering mag niet verder gaan dan tot de boekwaarde van het actief die zou hebben gegolden indien de oorspronkelijke bijzondere waardevermin dering zich niet had voorgedaan. Belangen in joint ventures en deelnemingen worden verwerkt volgens de vermogensmutatiemethode. Joint ventures zijn onderne mingen waarvan Ahold niet eenzijdig het financiële en operationele beleid kan bepalen, maar waarin zij op basis van een joint- ventureovereenkomst samen met haar partner(s) dit beleid kan bepalen. Deelnemingen zijn ondernemingen waarin Ahold invloed van betekenis kan uitoefenen. Bij toepassing van de vermogensmutatiemethode volgens NL GAAP wordt de waarde van een deelneming bepaald op het aandeel van Ahold in de nettovermogenswaarde van de joint venture of deelneming, dat wil zeg gen exclusief de bij verwerving betaalde goodwill, vermeerderd met Aholds belang in de resultaten sinds de overname en vermin derd met het ontvangen dividend. Het belang van Ahold in de nettoresultaten van deze joint ventures en deelnemingen wordt in de geconsolideerde winst- en verliesrekening verwerkt onder Aandeel in resultaat joint ventures en deelnemingen. Over het alge meen wordt Ahold geacht invloed van betekenis te hebben indien ten minste 20% van de stemgerechtigde aandelen door haar wordt gehouden. Bij deze overnames ontstane goodwill wordt op de geconsolideerde balans verwerkt onder Goodwill en de afschrijvingstermijn bedraagt maximaal 20 jaar. De afschrijving op goodwill wordt in de geconsolideerde winst- en verliesrekening verwerkt onder Afschrijving goodwill en overige immateriële vaste activa.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 115