112 Jaarrekening - Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening Toelichting 2 Materiële vaste activa Leasecontracten en sale-and-leasebacktransacties Ahold Jaarverslag 2004 Materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen historische kosten, verminderd met cumulatieve afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen. Eventuele bouwrente en de kosten van buitengebruikstelling van activa worden geactiveerd als onderdeel van het desbetreffende actief. De kosten van verbeteringen worden geactiveerd, terwijl onderhoudskosten ten laste van het resul taat worden gebracht zodra zij worden gemaakt. De vastgoedbeleggingen bestaan uit gebouwen en terreinen die door Ahold wor den gehouden met het oog op huurinkomsten en waardestijgingen. Dit vastgoed wordt door Ahold niet gebruikt in het kader van de gewone bedrijfsuitoefening. Voorzover een gedeelte van een winkelcentrum dat eigendom is van Ahold aan derden wordt ver huurd, wordt dit verhuurde gedeelte opgenomen als vastgoedbelegging. Gebouwen en terreinen die aan franchisenemers worden verhuurd, worden niet aangemerkt als vastgoedbelegging, omdat deze direct bijdragen aan de verkoop van goederen. De afschrijving op materiële vaste activa geschiedt volgens de lineaire methode op basis van de geschatte economische levens duur van de desbetreffende activa, waarbij rekening wordt gehouden met de restwaarde. De afschrijvingen op geactiveerde leases en verbeteringen aan lease-objecten worden bepaald op basis van de leaseperiode (inclusief verlengingsperioden indien verlenging redelijkerwijs vaststaat) of, indien korter, de geschatte economische levensduur van het actief. De geschatte economische levensduur luidt als volgt: Ahold least installaties en gebouwen via verschillende operationele- en financiële-leasecontracten waarbij Ahold optreedt als lessee. Ahold rubriceert haar ieasecontracten als financiële lease of als operationele lease, afhankelijk van de vraag of via het leasecontract nagenoeg alle aan de eigendom verbonden risico's en voordelen worden overgedragen. Bij financiële-leasecontrac ten worden een actief en een verplichting opgenomen voor een bedrag dat gelijk is aan de reële waarde van het leaseobject of de lagere contante waarde van de minimale leasebetalingen gedurende de leaseperiode. Op deze activa wordt lineair afgeschreven waarbij rekening wordt gehouden met de restwaarde; de afschrijvingen maken deel uit van de afschrijvingslast. De afschrijvings periode is gelijk aan de leaseperiode of, indien deze korter is, de geschatte economische levensduur van het actief. Leasecon tracten die niet worden aangemerkt als financiële lease worden gerubriceerd als operationele lease, waarbij de desbetreffende leasebetalingen lineair over de gehele leaseperiode, inclusief in voorkomende gevallen de huurvrije periode gedurende welke Ahold voordelen aan het actief ontleent, ten laste van de winst- en verliesrekening worden gebracht. Voor leases met opties tot verlenging waarbij de verlenging redelijkerwijs zeker is, omvat de leaseperiode die wordt gebruikt om (a) de toepasselijke lease classificatie te bepalen, (b) de periodieke leasekosten te berekenen en (c) om de verbeteringen aan lease-objecten af te schrijven (tenzij de economische levensduur korter is), de verwachte verlengingsperioden. Betalingen aan Ahold die dienen om de onder neming ertoe te bewegen een nieuw leasecontract aan te gaan, worden lineair ten gunste van het resultaat gebracht over de gehele duur van het leasecontract. Indien een lessor voor verbeteringen aan het leaseobject betalingen verricht aan Ahold, worden deze betalingen verwerkt als uitgestelde huur en over de leaseperiode in mindering gebracht op de leasekosten. Ahold sluit tevens sale-and-leasebackovereenkomsten af met diverse financiële instellingen, waarbij Ahold bepaalde winkelobjec ten verkoopt en ze gelijktijdig terugleast van de koper. De boekwinst of het boekverlies op de transacties wordt onmiddellijk in de geconsolideerde winst- en verliesrekening opgenomen indien (a) er geen sprake is van aanhoudende betrokkenheid van Ahold, afgezien van de overeengekomen leasebetalingen, bij dit vastgoed of indien Aholds betrokkenheid van ondergeschikt belang is, (b) deze transacties tegen reële waarde worden aangegaan, en (c) nagenoeg alle aan de eigendom verbonden risico's en voorde len aan de koper-lessor worden overgedragen. Indien dit niet geval is, worden de transacties verwerkt als financiële leases, waar- Winkels Overige gebouwen Verbeteringen aan lease-objecten Machines en installaties Overige vaste activa 30 - 40 jaar 25 - 30 jaar 7 - 12 jaar 3 - 12 jaar 5 - 8 jaar Terreinen hebben een onbepaalde economische levensduur.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 114