Toelichting 2 109 Presentatiewijziging Consolidatiegrondslagen Ahold Jaarverslag 2004 gevolgen voor het eigen vermogen of nettoresultaat van de groep. In de US GAAP-cijfers blijft Alliant Master Trust buiten de consolidatiekring. Ahold rubriceerde tot en met 2003 voorwaardelijk verschuldigde verplichtingen uit hoofde van vennootschapsbelasting als een latente belastingverplichting. Met ingang van 2004 worden deze voorwaardelijk verschuldigde verplichtingen gerubriceerd als verschuldigde vennootschapsbelasting. In verband hiermee is in de vergelijkende cijfers per 28 december 2003 een bedrag van EUR 243 overgeboekt van latente belastingverplichtingen naar de onder de kortlopende schulden opgenomen vennootschaps belasting. In 2004 wijzigde Ahold haar segmentatie om de nieuwe Business Arena structuur weer te geven zoals die ook voor interne rap portagedoeleinden wordt gebruikt. Hierdoor zijn ook de vergelijkende segmentatiecijfers aangepast. In de geconsolideerde jaarrekening zijn begrepen de activa, passiva en resultaten van alle dochtermaatschappijen vanaf de datum waarop Ahold hierin direct of indirect beleidsbepalende invloed ('control') kreeg. Een dochtermaatschappij wordt door Ahold niet langer in de consolidatie betrokken vanaf de datum waarop de beleidsbepalende invloed in een dochtermaatschappij eindigt vanwege desinvestering of een andere gebeurtenis. Onderlinge balansposities en transacties tussen de geconsolideerde maatschappijen worden bij de consolidatie volledig geëlimineerd. Het aandeel van minderheidsaandeelhouders in het eigen ver mogen en het resultaat van dochtermaatschappijen wordt in de geconsolideerde balans en de geconsolideerde winst- en verlies rekening opgenomen als aandeel van derden. Ahold neemt het aandeel van derden in het verlies van een dochtermaatschappij niet op indien dit zou resulteren in een vordering, tenzij de minderheidsaandeelhouders verplicht zijn om het vermogenstekort van de dochtermaatschappij aan te zuiveren. Voor 2004, 2003 en 2002 heeft het aandeel van derden in het eigen vermogen en het resultaat van dochtermaatschappijen voornamelijk betrekking op het minderheidsbelang in Schuitema N.V. (hierna: Schui- tema), waarin Ahold een belang heeft van 73,2%. Toen Ahold het belang in Schuitema verwierf, heeft Ahold afgesproken dat Schuitema het structuurregime van toepassing voor grote ondernemingen in Nederland kon behouden. Op grond van het structuurregime is de Raad van Commissarissen van Schui tema bevoegd om de leden van de Raad van Bestuur te benoemen en te ontslaan. De leden van de Raad van Commissarissen worden benoemd en ontslagen door de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. Volgens de herziene aandeelhoudersover eenkomst die van kracht is vanaf 31 maart 2003 is Ahold bevoegd om twee van de vijf leden van de Raad van Commissarissen van Schuitema te benoemen en om een onpartijdige voorzitter te benoemen. Volgens dezelfde overeenkomst mag Ahold de beëindiging van het structuurregime bij Schuitema voorstellen indien dit niet langer vereist is voor de perceptie van onafhankelijk heid van Schuitema in de markt, en de Raad van Commissarissen van Schuitema dit standpunt deelt. Als meerderheidsaandeel houder heeft Ahold overwegende zeggenschap in de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van Schuitema. Op basis van deze rechten heeft Ahold feitelijke beleidsbepalende invloed gehad in Schuitema en heeft zij dienovereenkomstig Schuitema voor alle gepresenteerde perioden in de consolidatie betrokken. Door een nieuwe wet, met als ingangsdatum 1 oktober 2004, zijn de rechten van de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van een onderneming die onder het structuurregime valt, aanmerkelijk versterkt. Volgens de nieuwe wet mag de Algemene Ver gadering van Aandeelhouders de leden van de Raad van Commissarissen benoemen en ontslaan, de jaarrekening vaststellen en elk besluit van de Raad van Bestuur en Raad van Commissarissen dat een belangrijke wijziging inhoudt van de identiteit of de aard van Schuitema, goedkeuren of verwerpen. De statuten van Schuitema zijn in maart 2005 aangepast om de aanmerkelijk vergrote invloed van aandeelhouders tot uitdrukking te brengen.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 111