Operationele en financiële gang van zaken Renterisico Ahold Jaarverslag 2004 onderhevig aan valutarisico's die toe te schrijven zijn aan koersschommelingen, die gevolgen hebben voor de trans actiekosten van Ahold en de translatie van de resultaten en het onderliggende nettovermogen van de buitenlandse dochtermaatschappijen in euro's. Het is Aholds beleid om praktisch al het translatierisico dat voortvloeit uit valuta schommelingen af te dekken. Wij gebruiken geen financiële instrumenten om het translatierisico af te dekken dat betrekking heeft op het eigen vermogen en de resultaten van de buitenlandse dochtermaatschappijen en niet- geconsolideerde deelnemingen. In de onderstaande analyse wordt ingegaan op de gevoelig heid van de reële waarde van onze financiële derivaten voor hypothetische schommelingen in actuele koersen. De reële Beheersing van wisselkoersrisico's (in EUR miljoenen) Schulden Langlopende schulden inclusief financiële-leaseverplichtingen Derivaten van financiële instrumenten Wisselkoersderivaten Rentederivaten Cross-currency renteswaps Totaal derivaten van financiële instrumenten waarde wordt geschat door de toekomstige kasstromen contant te maken op basis van de geldende koersen per einde boekjaar. De gevoeligheidsanalyse gaat uit van een onmiddellijke mutatie van 10% in alle valutakoersen ten opzichte van de euro per ultimo 2004, terwijl alle andere variabelen constant blijven. Een mutatie van +10% geeft aan dat de valuta waarin het financiële instrument luidt (met name de Amerikaanse dollar) sterker is geworden ten opzichte van de euro, en een mutatie van -10% geeft aan dat de valuta waarin het financiële instrument luidt zwakker is geworden ten opzichte van de euro. Een dergelijke ana lyse dient slechts ter illustratie, omdat koersschommelingen in de praktijk zelden los kunnen worden gezien van andere factoren die het resultaat ook beïnvloeden. Gevoeligheid voor wisselkoersfluctuaties Reële waarde Daling Stijging Nominaal wisselkoersen wisselkoersen bedrag Reële waarde met 10% met 10% (8.666) (9.489) (8.852) (10.126) 623 (17) (16) (18) 1.226 53 54 52 3.334 772 918 626 5.183 808 956 660 Ahold is blootgesteld aan renterisico's en is het meest kwetsbaar voor renteschommelingen in euro's en Ameri kaanse dollars. Teneinde het renterisico te beheersen, hanteert Ahold een beleid dat tot doel heeft de volatiliteit van de rentelasten te verminderen. De financiële positie van Ahold ligt grotendeels vast door de uitgifte van langlopende leningen en derivaten zoals renteswaps, die ons in staat stellen een streefzone in stand te houden voor de variabele renteschuld. In de onderstaande analyse wordt ingegaan op de gevoeligheid van de reële waarde van de financiële instrumenten voor bepaalde schommelingen in de rente tarieven. De reële waarde is gelijk aan de contante waarde van de verwachte toekomstige kasstromen tegen markt prijzen. De tabel laat zien wat de effecten zijn van een positieve en een negatieve evenwijdige verschuiving van de swapcurve van 100 basispunten op de reële waarde van deze instrumenten.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 100