EEN BETER MILIEU u 'CJp De bloemencentrale in Woerden Vertel Martin van 't Hazeveld wat over bloemen verkopen! Het is z'n lust en z'n leven. "Bloemen en planten zijn typische 'daghandel'", vertelt hij. "Eén foutje en je kunt 'dag' tegen je handel zeg gen." Profiel van de bloe mencentrale, het fleurigste magazijn van Albert Heijn. Van lekvrije bakjes tot een duurzame bood schappentas, van onbedrukt inpakmateriaal tot gecontroleerde teelt. Albert Heijn doet er wat aan. Ook al gaat dat lang niet altijd gemakke lijk. De bloemencentrale heeft ook een presentatiehoek begeleiders van de bloemencen trale staan in nauw contact met de winkels en adviseren over vooral die kwaliteitszorg en de presentatie in de winkel. Die verschillen voor bloemen en planten van die voor de andere assortimenten in de winkel. In de nieuwe les- en assortiments- boeken voor bloemen en plan ten is daar extra veel aandacht voor. De bloemencentrale deed het prima in 1993. Het klantenbe stand groeide gestaag, lastige logistieke problemen bij de import van rozen uit Zimbabwe werden overwonnen en ze gingen voor het eerst 'over de grens' leveren, namelijk aan supermarkten van de Franse keten Casino, een van de Euro pese Ahold-partners. Alle reden dus om tevreden te zijn. Martin van 't Hazeveld: "Eerlijk gezegd heb ik zelf niet echt groene vingers. Maar bloemen verko pen, daar weet ik alles van. En zeker bij bloemen geldt: grote hopen doet verkopen. En dat doen we!" t me voor ver- 1 et was wel even schrikken bij de afdelingen vleeswaren en delicatessen. Geen plastic zakje meer tegen het lek ken om de plastic bakjes. Zowel de klanten als de medewerkers hadden er in het begin wat moeite mee. Maar het nieuwe bakje is absoluut lekvrij. Het weglaten van het plastic zakje scheelt op jaarbasis 14.000 kilo verpakkings materiaal. Groente, fruit, vlees, vleeswaren. Ze doen het sinds oktober zonder bedruk king op hun verpakking. Onbedrukt inpakmateriaal scheelt een behoorlijke hoeveelheid drukinkt. De duurzame boodschappentas sloeg aan. In één jaar tijd was de miljoenste tas verkocht. Hij kost maar f 3,95. Er kan heel wat in: 45 kilo. De tas heeft een bodem waardoor hij niet omvalt en een makkelijke klitte- bandsluiting. De tas is stevig en gaat lang mee en omdat hij niet snel slijt is hij vriendelijker voor het milieu. Gecontroleerde teelt: dit jaar werd het aantal teelten voor Albert Heijn uitgebreid. Er is bovendien een 'teeltboekhou ding' ingevoerd, een soort logboek waarin precies staat te lezen wat er tijdens de teelt met de produkten gebeurde. Welke bestrij dingsmiddelen zijn gebruikt en wan neer, wat en hoe er is bemest. Al die zaken worden door de telers heel nauwkeurig bijgehouden. "Noem het bewustwording", zegt Simone Bouwer, hoofd afdeling kwaliteit en milieu. "Bestrijdingsmiddelen worden nu alleen ingezet als het echt nodig is." Het gevolg van die bewustwording is dat er minder bestrijdingsmiddelen worden gebruikt. Albert Heijn vervangt in hoog tempo de koelvloeistof CFK door andere, minder schadelijke stoffen. Tevens is Albert Heijn bezig om de warmte die vrijkomt uit de koel en vriesinstal- latie te gebruiken warmings- doeleinden. Op deze wijze is er minder aardgas nodig om een winkel te verwarmen.

Jaarverslagen | 2002 | | pagina 99