Eerst de string opmaken! In alle winkels elektronisch betalen Zelfscannen: Klanten vinden het handig en de ervaringen in het proeffiliaal zijn goed. Vijf-guldenmunten, guldens, kwartjes, dubbeltjes en stuivers zitten sinds vorig jaar in plastic zakjes. Een paar filialen V namen eerst de proef op de som om Betalen in 1993 te kijken hoe dat beviel. 8LUUw""j'p!jSï AH-klantenpas In 1996 kan in alle winkels van Albert Heijn elektronisch worden betaald. Uitgebreide experimenten met de giro maatpas en de bankpas via het BeaNet- systeem zijn in 1993 afgerond. Albert Heijn koos bij het elektronisch betalen voor een betaalvorm waarop alle passen, dus van zowel de giro (Postbank) als de banken, kunnen werken. Op alle winkels elektronisch betaalverkeer invoeren is een enorme investering. Eind 1993 is in circa 100 filialen en 50 franchise-winkels BeaNet inmiddels ingevoerd. Iedere week komen er gemid deld 15 winkels bij. 'COOE Marry Zoeteman: "Waar zijn m'n knaken." let is te duur voor Albert Heijn om al het kleingeld voor de winkels bij de bank te kopen. Daarom is er een andere ver pakking ontwikkeld. De diver se munten worden in bulk bij De Nederlandsche Bank inge kocht, centraal gesorteerd en per muntsoort afgepast in plastic zakjes. Zeven zakjes met ieder één muntsoort vor men een 'string', die de cais sières krijgen om klanten kleingeld terug te geven. Het gevolg van het nieuwe sys teem is dat caissières hun kleingeld gelijkmatig moeten opmaken. Dus niet alleen eerst guldens teruggeven, maar altijd een combinatie van verschillende munten. Een string moet eerst worden opge maakt voor er een nieuwe in de kassa komt. In 1993 is er een proef geweest in enkele filialen. Na een evaluatie is de samen stelling van de string bepaald. Dat gelijkmatig opmaken van geld kost caissières best wel moeite, weet Marry Zoeteman, caissière in filiaal 1134 in Rid derkerk. "Ik werk nu zo'n drie maanden met de strings. Het gelijkmatig uitgeven van het kleingeld is nu geen probleem meer. Hoewel het vpor de klan ten soms niet leuk is om het kleinste geld te krijgen. Kwartjes gaan nog wel, maar dubbeltjes en stuivers stellen ze niet op prijs. En wat ik zelf mis zijn de rijksdaalders. Jammer dat die \Jt proef die in 1993 in Geldermalsen liep bij fili aal 1572 is in feite de tweede. Eerder kreeg de NSM in Tilburg al de beschikking over zelfscanappara- tuur. Maar, de nieuwe apparatuur in Geldermalsen is wel een 'tikkeltje' geavanceerder dan die in Tilburg. Kregen de klanten in Tilburg nog een gro te 'bak' mee op hun wagentje, de zelfscanner in Geldermalsen is iets groter dan een telefoonhoorn. Veel makkelijker voor de klant dus. De klant pakt een produkt, scant de streepjescode, ziet de prijs, drukt op plus en gaat verder naar het volgende produkt. Onderweg kan de klant dus al precies zien hoeveel geld er is uitgegeven. Na het winkelen bergt de klant de scanner op in het vak en direct draait de kassabon met een barcode uit de printer. Met die bon gaat de klant naar de speciale kassa waar de caissière de bon scant. Even afreke nen, klaar. Dankzij scanning wordt afgerekend met een van de grootste ergernissen van de klant: lang wachten voor de kassa. Met zelfscanning behoort ook een ander nadeel tot het verleden: het uit en in het wagentje tillen van de boodschappen bij de kassa. Logisch dat de klant zelfscanning best ziet zitten. Uit tussentijds onder zoek onder de klanten van Geldermalsen blijkt ook dat ze zelfscanning het makkelijkst vinden bij het doen van grote hoeveelheden boodschappen. Het steekproefsgewijs controleren van de boodschap pen wordt niet vervelend gevonden; het hoort erbij. niet in een string zit ten, want met knaken zou het werk makkelijker worden." Met de AH-klantenpas kunnen klanten gewoon beta len, maar ook cadeaus vergaren en Albert Heijn-spaarzegels sparen. De AH-klantenpas is getest in Schagen en blijkt zowel Albert Heijn als de klant goed te bevallen. De proef zal vanaf 1994 geleidelijk worden uitge breid. De klantenpas wordt door de klanten het meest gewaardeerd omdat ze er gewoon mee kun nen betalen. Ook vinden de klanten het handig dat ze hun AH-spaarzegels op de kaart kunnen laten vast leggen. Betalen met de klantenpas gaat volgens de onderzoeksresultaten ook sneller dan met de giro maatpas of bankpas. De klantenpas werkt 'off line' (zelfstandig, met een eigen geheugen), terwijl de andere pasjes eerst moeten 'telefoneren' met de computer van de bank. Onderzocht wordt wat er nog meer voor toepassin gen zijn te bedenken, zodat de AH-klantenpas een echte veelzijdige pas wordt.

Jaarverslagen | 2002 | | pagina 100