Leningen/vorderingen De leningen en vorderingen worden opgenomen tegen nominale waarde onder aftrek van nodig geoordeelde voorzieningen. De onder de vorderingen opgenomen post 'Objectfinanciering' betreft activeringen terzake van de bouw van objecten welke na voltooiing verkocht zullen worden, waarna Ahold als gebruiker zal optreden. Voorraden Waardering geschiedt tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs met toepassing van het fifo-stelsel (first-in, first-out), of tegen marktwaarde indien deze lager is. Latente belastingen De latente belastingen betreffen verplichtingen en vorderingen ontstaan uit tijdelijke verschillen tussen de commerciële en fiscale waarde ring van activa en passiva, alsmede uit hoofde van toekomstige verliescompensatie. De latente belastingen worden berekend op basis van geldende belastingtarieven en worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Waardering van actieve belastinglatenties vindt plaats voor zover realisatie daarvan mogelijk wordt geacht. Per fiscale eenheid vindt saldering plaats van deze vorderingen en verplichtingen. Daar waar per saldo een latente verplichting bestaat, is deze op de balans opgenomen onder de 'Voorzieningen'. Indien per saldo een latente vordering resteert, is deze op de balans opgenomen onder de 'Financiële vaste activa'. De vorderingen en verplichtingen hebben over het algemeen een langlopend karakter. Overige voorzieningen Er worden voorzieningen getroffen voor pensioenen, schade reserves, garantieverplichtingen, reorganisatiekosten, contracten met stijgende huurlasten en andere verplichtingen. Deze voorzieningen worden getroffen wanneer er een reële mogelijkheid bestaat dat dit tot een uitgave zal leiden en waarvan de omvang onzeker is maar redelijkerwijs kan worden geschat. Daarnaast vormt de vennootschap voorzieningen voor vestigingen die worden gesloten of afgestoten alsmede voorzieningen voor afvloeiings uitkeringen en overige personeelskosten wanneer zij melding maakt van plannen voor sluitingen dan wel verkoop van winkels en distributie centra in verband met afstotingsactiviteiten en bedrijfsfusies. De kosten die betrekking hebben op het sluiten van vestigingen en de verkoop daarvan worden in de winst- en verliesrekening opgenomen onder 'Algemene Beheerskosten'. Met betrekking tot de gehuurde winkels die de vennootschap wenst te sluiten, wordt een voorziening opgenomen voor toekomstige huurverplichtingen, onder aftrek van eventuele inkomsten uit onderhuur, dan wel van de geschatte kosten ter zake van de afwikkeling van het huurcontract. Daarnaast neemt de vennootschap een voorziening op die betrekking heeft op de kosten die na de winkelsluiting op grond van huurovereenkomsten of plaatse lijke verordeningen moeten worden gemaakt teneinde de desbetreffende locatie in een goede staat te houden gedurende de periode vóór de beëindiging van de huurovereenkomst. Afvloeingskosten die in verband met winkelsluitingen worden gemaakt, worden verwerkt wanneer is vastgesteld om welke werknemers het gaat en zodra deze op de hoogte zijn gesteld van de ontslagvergoedingen die aan hen zullen worden uitgekeerd. De vennootschap stelt zich actief op bij de verkoop van de winkels die zij voornemens is af te stoten. Er wordt een voorziening getroffen, op het moment dat de directe opbrengstwaarde van winkels die volgens de planning zullen worden afgestoten, lager is dan de boekwaarde. De waarde van de inventaris van een opgeheven winkel en van de verbeteringen die aan het gehuurde pand zijn aangebracht, wordt teruggebracht tot de geschatte netto-opbrengstwaarde, welke gebaseerd is op gelijksoortige transacties en de actuele economische omstandigheden. Gekapitaliseerde leaseverplichtingen Dit betreft de contante waarde van toekomstige betalingen uit hoofde van aangegane financial-leaseovereenkomsten. De leaseovereenkom sten betreffen nagenoeg uitsluitend onroerend goed in de Verenigde Staten. Winst- en verliesrekening Algemeen Baten en lasten worden toegerekend aan het boekjaar waarop deze betrekking hebben. Netto-omzet Als omzet wordt verantwoord het door de klanten aan de kassa afgerekende bedrag en de levering aan franchisers en andere aangesloten winkels, alsmede de leveringen aan afnemers van onze grootverbruikactiviteiten. Distributiekosten die aan de klanten en aangesloten winkels in rekening zijn gebracht worden eveneens als omzet verantwoord. Gemaakte kosten met betrekking tot de distributie aan eigen winkels worden opgenomen onder 'verkoopkosten'. De waarde van uitgegeven kortingsbonnen wordt niet als omzet verantwoord. De netto franchise-omzet bestaat uit de levering van artikelen en franchise- vergoedingen. Deze bestaan over het algemeen uit een vergoe ding voor de diensten die door Ahold worden verleend en uit een bepaald percentage van de omzet van de franchisenemer.

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 54