Valuta- en renterisico's Euro Dividendvoorstel 2001 In mei/juni 2001 is door Ahold Finance USA Inc. een obligatie-emissie in twee tranches onder het Euro Medium Term Note Program (EMTN) gedaan met een totale hoofdsom van 1,5 miljard, een looptijd van 7 jaar en een coupon van 5,875%. De uitgifte is volledig gegarandeerd door Ahold. De opbrengst van deze emissie is voornamelijk aangewend voor herfinanciering van korte- en middellange-termijnschulden, die waren aangegaan bij verwerving van PYA/Monarch in decem ber 2000, en financiering van de Parkway en Grand Union-acquisities. In mei 2001 is tevens onder het EMTN-programma een Eurobond uitgegeven in Japanse Yen. De obligatie heeft een omvang van 0,3 miljard en een looptijd van 30 jaar. De opbrengst van de emissie is omgezet naar Euro en een vaste rente, waardoor de coupon 7,065% per jaar bedraagt. De opbrengst is gebruikt voor de herfinanciering van Nederlandse activiteiten. In september 2001 zijn via een versnelde uitgifte 80.500.000 gewone aandelen Ahold uitgegeven tegen een uitgiftekoers van 31,90 per aandeel en 28,38 per ADS. De netto-opbrengst van circa 2,5 miljard is gedeeltelijk aangewend voor de acquisitie van Alliant Foodservice en Bruno's Supermarkets in respectievelijk november en december. In december 2001 is onder het EMTN-programma door Ahold Finance USA, Inc., onder garantie van Ahold, een 10-jarige Eurobond geplaatst van 600 miljoen met een coupon van 5,875% en een 15-jarige Sterlingbond van GBP 500 miljoen met een coupon van 6,5%. De opbrengsten zijn omgezet naar dollar leningen met dezelfde looptijd en gebruikt ter reductie van korte-termijnschulden, inclusief die van Alliant Foodservice, Inc., en andere kortlopende schulden. Een belangrijk deel van de activa en passiva van Ahold luidt in andere valuta's dan de Euro. Plet accent ligt op de Amerikaanse dollar. Ahold dekt geen translatie risico's af die voortkomen uit de omrekening op balansdatum van buitenlandse bezittingen en schulden in andere valuta's. Schommelingen in de balansratio's zijn in het algemeen beperkt. Ahold streeft ernaar om een deel van de activa van buitenlandse werkmaatschappijen te financieren met lang vreemd vermogen, uitgedrukt in de lokale munteenheid. De onderneming gebruikt financiële instrumenten (derivaten) voor de beheersing van valuta- en rente risico's. Ahold sluit alleen valutacontracten af om risico's af te dekken die voortkomen uit (in)koopverplichtingen bestaande leningen of andere toekomstige, zekere kasstromen. De onderneming gebruikt derivaten om renterisico's af te dekken, uitsluitend in relatie met bestaande leningen. Ahold gebruikt de financiële instrumenten niet voor speculatieve doeleinden. De onderneming maakt bij het aangaan van contracten gebruik van een klein aantal kredietwaardige tegen partijen. Hierbij hanteert Ahold nauwkeurig omschreven richtlijnen. In de loop van 2001 zijn alle bedrijfsonderdelen in Nederland, Spanje en Portugal intern overgeschakeld op de Euro. Diverse scenario's voor de overgang per 1 januari 2002 zijn ontwikkeld en uitvoerig getest. In het najaar zijn verdere voorbereidingen getroffen voor de chartale overgang, met name de bevoorrading van Euromunten en -biljetten. De overgang is in alle drie landen zonder problemen verlopen. Voor het dividendvoorstel 2001 wordt verwezen naar het bericht van de Raad van Commissarissen op blad zijde 34. Definities Autonome omzet is omzet van bestaande activiteiten, inclusief nieuw gebouwde en omgebouwde winkels en lokale acquisities/toevoegingen in hetzelfde werkgebied van de acquirerende werkmaatschappij, indien deze acquisitie minder dan 5% van de omzet van deze werkmaatschappij bedraagt. Als de acquisitie buiten het werkgebied valt of als het een nieuw verkoopkanaal of nieuwe winkelformule betreft, is sprake van niet-autonome omzet. Identieke omzet is omzet van uitsluitend dezelfde winkels. Vergelijkbare omzet is identieke omzet plus omzet van ver vangende winkels. 39 AHOLD jaarverslag 2001

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 43