Medewerkers Bouwen aan de basis van de organisatie De medewerkers vormen Ah old's meest waardevolle kapitaalDe service die zij dagelijks aan miljoenen klanten bieden, is kenmerkend voor iedere Ahold-werkmaatschappij en zorgt ervoor dat de klanten terugkeren, iedere keer opnieuw. Ahold wil een aantrekkelijke werkomgeving bieden om de beste medewerkers in de sector te kunnen aantrekken én behouden. Innovatie, training en de ontwikkeling van persoonlijke groei zijn hierbij sleutelbegrippen. Diversiteit cruciaal voor succes De medewerkers zijn ons meest waardevolle kapitaal Het aantal medewerkers van Ahold steeg van 377.485 in 2000 tot 404.453 eind 2001. Deze toename weerspiegelt de acht acquisities en de aanzienlijke autonome groei van de Ahold-werkmaatschappijen. Het bieden van werkgelegenheid aan zovelen is zowel een voorrecht als een enorme verantwoordelijk heid. De totale arbeidskosten in 2001 bedroegen 8,2 miljard, een toename van 26% ten opzichte van 2000. De personeelswisselingen in de winkels zijn nog steeds aanzienlijk. Meer dan 40% van de mede werkers werkt parttime, een situatie die veel voorkomt in de Verenigde Staten, Nederland en Zweden. Ahold werkt continu aan de verbetering van het goede werkgeversimago en de motivering van medewerkers door het bieden van een inspirerende werkomgeving, waarin persoonlijke ontwikkeling gestimuleerd wordt. De onderneming streeft naar een werkomgeving die is gebouwd op onderling respect en aandacht. Alle mede werkers moeten de gelegenheid krijgen hun talenten te ontplooien en zich optimaal te ontwikkelen. De salariëring en secundaire arbeidsvoorwaarden van medewerkers zijn uitstekend en sluiten goed aan bij zowel de sector als de plaatselijke omstandigheden. De optieregeling voor medewerkers werd in 2001 uitgebreid naar meerdere landen en loongroepen. Diversiteit is bij Ahold een integraal onderdeel van de ondernemingscultuur en is cruciaal voor ons succes. Met een medewerkersbestand, dat net zo gevarieerd is als de enorme verscheidenheid in onze wereldwijde klantenkring, kan de onderneming beter tegemoet komen aan de uiteenlopende wensen van de consument. Dit streven naar diversiteit is onlosmakelijk verbonden met de Ahold-filosofie. Ahold werkt via verschillende programma's aan de diversiteit van haar medewerkersbestand. Een voorbeeld 29 AHOLD jaarverslag 2001

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 33