4 4*02 Milieu Betrokken bij buurt en bewoners verantwoordelijkheid en respect voor de grondrechten, zoals neergelegd in wereldwijd geldende richtlijnen, onder andere de OECD-richtlijnen (Organization of Economie Cooperation and Development), de ILO- arbeidsrechten (International Labor Organization) en de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens. In 2001 verrichtte Ahold diverse malen onderzoek onder haar stakeholders om haar prioriteiten voor maatschappelijk verantwoord ondernemen vast te stellen. De CEO's van onze werkmaatschappijen en joint ventures noemden maatschappelijke en milieu technische onderwerpen, die naar hun mening in hun werkgebieden prioriteit verdienen. Een markt onderzoeksbureau werd ingeschakeld om de opvattingen en verwachtingen van onze klanten, medewerkers en opinieleiders in drie werkgebieden te onderzoeken. Aan de hand van de uitkomsten van dit onderzoek, in combinatie met onze normen en waarden, heeft Ahold haar prioriteiten vastgesteld. Rapportage over voortgang maakt deel uit van het standaard management-review proces. Verantwoord milieumanagement beschouwen wij als onze plicht. Het levert bovendien economische voor delen op. De prioriteit van Ahold-werkmaatschappijen ligt bij verminderde belasting van het milieu, vooral binnen hun directe invloedssfeer. Ahold verwacht dat zij actief en planmatig werken aan het terugdringen van schadelijke milieu-effecten en dat zij hierover periodiek rapporteren. Ahold's prioriteiten liggen bij het terugdringen van energiegebruik en het managen van koelvloeistoffen en afvalstromen in elke vorm. Wij verwijzen hierbij naar het nieuwe Ahold-rapport over maatschappelijk verantwoord ondernemen van mei 2002. Een uitstekend voorbeeld is het Low Energy Super Store-project van de Amerikaanse dochter Stop Shop. Drie jaar onderzoek en ontwikkeling resulteerde in een supermarkt met 30% minder energieverbruik. Hoofddoelstelling was de ontwikkeling van een repro duceerbaar, financieel haalbaar en goed toepasbaar supermarktconcept, dat de huidige winkeleisen overtreft. Via Ahold Networking leverden energiedeskundigen vanuit de gehele Ahold-organisatie een bijdrage. De ideeën en concepten werden bij verschillende werk maatschappijen getest. De in dit project ontwikkelde technologieën worden nu door alle Ahold-werkmaat schappijen getoetst op plaatselijke toepasbaarheid. Bepaalde onderdelen, zoals energiezuinige koelkast deuren, zijn al bij andere Ahold-supermarkten in de praktijk gebracht. De gunstige effecten hiervan zijn reeds zichtbaar in de vorm van kostenbesparingen en een verminderde belasting van het milieu. Actieve betrokkenheid bij de buurten, waarin haar winkels staan, is Ahold op het lijf geschreven. Veel van de winkels hebben een positieve invloed op de buurt en haar bewoners. De medewerkers spelen hierin een grote rol. Het ondersteunen van de samen leving, in goede en in slechte tijden, beschouwt Ahold als haar plicht. Een voorbeeld hiervan is de steun aan America's Second Harvest, een organisatie die voedsel distribueert via meer dan 200 voedsel- banken in de Verenigde Staten. 27 AHOLD jaarverslag 2001

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 31