Werken aan de toekomst in roerige tijden Latijns-Amerika: In Argentinië had de roerige economische situatie een negatief effect op de koopkracht. In Brazilië zorgde een energiecrisis dat de winkels hun openingstijden moesten beperken om elektriciteit te besparen. In de gehele regio zag Ahold haar omzet in Euro teruglopen met 4,0% naar 4,9 miljard onder invloed van valuta-devaluaties. In lokale valuta stegen de omzetten en vergrootten onze ondernemingen het marktaandeel. Ahold's strategie voor de regio blijft onveranderd en we hebben vertrouwen voor de lange termijn. Chili, Peru, Paraguay De omzet van Santa Isabel groeide 1% tot €771 miljoen. De winkels van Midden-Amerika De omzet van de Paiz Ahold joint venture steeg 13% tot 712 miljoen. Een hoogtepunt in 2001 was de aankondiging van CARHCO. Deze nieuwe joint venture tussen Ahold, haar bestaande partner La Fragua (Guatemala, El Salvador en Honduras) en CSU (Costa Rica, Brazilië 2001 is het eerste volledige jaar dat Bomprego 100% Ahold-eigendom is. Eind 2001 werd de beursnotering van Bomprepo beëindigd. De omzet daalde met 16% tot 1,3 miljard. Economische onrust, aangewakkerd door devaluatie van de Real en een energiecrisis, zette de onderneming onder zware druk. Er werd een nieuw distributiecentrum voor Ahold's hypermarkten en supermarkten gebouwd in Recife, waar de meeste super- en hypermarkten zich bevinden. In december nam Ahold de operationele bezittingen over van G. Barbosa, een super- en hypermarkt onderneming met 32 winkels in de noordelijke provincie Sergipe. Argentinië De omzet van Disco daalde met 1% tot 2,1 miljard als gevolg van de recessie, de financiële chaos en de devaluatie van de Peso, eind 2001. Ahold nam hiertoe een bijzondere voorziening van 214 miljoen voor de door onze joint venture Disco aangegane schuld aan derden in Amerikaanse dollars. Onder zeer moeilijke economische omstandigheden, die stringente kostenreducties vereisten, presteerde Disco de eerste drie kwartalen van het jaar voortreffelijk. In het vierde kwartaal verslechterden de omstandigheden verder, hetgeen effect had op de resultaten. In lokale valuta nam Disco's omzet af met 4%; het marktaandeel nam toe met 1%. De in 2000 overgenomen Ekono-winkels werden omgebouwd tot Plaza Vea-winkels. Verder opende de onderneming een modern centrum voor vleesverwerking. Santa Isabel toonden duidelijke verbetering, mede door een aangepast assortiment met een betere bruto marge. In Chili werden de Agas-winkels omgebouwd en geïntegreerd en opende de eerste com pact-hyper- markt zijn deuren. Winkelaanpassingen in Peru en een proef met een discountformule trokken vele nieuwe klanten. In Paraguay werden 2 nieuwe winkels en een centrum voor fijne vleeswaren geopend. Nicaragua en Honduras) heeft meer dan 250 winkels, waaronder hypermarkten, supermarkten, discountwinkels en productiefaciliteiten. Omzet Latijns-Amerika 1997 1998 1999 2000 2001 in miljarden EBITA Latijns-Amerika 1997 1998 1999 2000 2001 in miljoenen 21 AHOLD jaarverslag 2001

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 25