NOOrd-Eliropa De omzet steeg 45% tot 7,0 miljard. De joint venture met ICA boekte in 2001 goede vooruitgang. Managementveranderingen hadden een positieve invloed. In Zweden werden inkoop, logistiek en de relatie met de winkeliers verbeterd. Een nieuwe joint venture tussen ICA Ahold en de Deense retailer Dansk Supermarked zal binnenkort de Netto discountwinkelformule introduceren in Zweden. Een nieuwe klantenkaart en de start van financiële dienstverlening in het tweede halfjaar van 2001 zullen de loyaliteit van de klant verder vergroten en de concurrentiepositie van ICA versterken. Centraal-Europa In Tsjechië steeg de omzet 32% tot 792 miljoen. Het bedrijfsresultaat was opnieuw positief. Nieuwe Albert-supermarkten en Hypernova- compact-hypers, een intern ontwikkelde formule, gaven een nieuwe impuls. De 38 hypermarkten en compact-hypers in de grote steden presteerden goed. In buurland Slowakije opende Ahold eind 2001 de eerste Hypernova-hypermarkten. In Polen steeg de omzet met 41% naar 553 miljoen. Net als in Tsjechië werden hier onze supermarkten omgebouwd tot Albert, wat een positief effect had. De Poolse Ahold-hypermarkten ontwikkelen zich gestaag. Ahold Het Europese Competence Center steunde de Drogisterijketen Etos realiseerde een succesvol vernieuwingsprogramma voor alle winkels, inclusief de overgenomen locaties van Boots. Deli XL, onze foodservice-onderneming in Nederland en België, rondde haar integratieproces af en behaalde goede resultaten. De gezamenlijke Nederlandse Ahold- ondernemingen introduceerden een nieuwe thuisbezorgservice via internet, Albert, waarmee klanten artikelen bij alle vijf Ahold-bedrijven kunnen bestellen, die vervolgens in één keer worden bezorgd en afgerekend. In Noorwegen stond de onderneming onder druk door sterke prijsconcurrentie. De resultaten waren teleurstellend en de winkelformules presteerden onder de maat. Een programma tot verbetering, opwaardering en rationalisering van winkels wordt inmiddels uitgevoerd. wil in Polen verder groeien, zowel door autonome groei als met acquisities, om de noodzakelijke kritische massa te realiseren. Zuid-Europa In Spanje realiseerde Ahold een omzetstijging van 285% tot 2,0 miljard. Het management richtte de aandacht voornamelijk op de integratie van alle in de afgelopen jaren overgenomen winkeloperaties, waaronder de Superdiplo-keten. Er is nog veel werk te doen. De meeste van onze winkels bevinden zich op goede locaties en voor het eerst wordt geprofiteerd van centrale inkoop, distributie en marketing. In de regio Sevilla/Granada en rond Malaga zijn honderden supermarkten in de herfst omgebouwd tot Supersol. Onze positie op de Canarische Eilanden is uitstekend. Ahold Iberia werkt hier met hypermarkten onder de naam Hipersol. Met de Hiperdino-winkels wordt vooral gemikt op de Noord-Europese toerist. In Portugal steeg de omzet met 6% naar 1,6 miljard, maar waren de resultaten teleurstellend. De verwachtingen zijn hooggespannen, gebaseerd op de nieuwe weg die de joint venture met Jerónimo Martins in het tweede halfjaar is ingeslagen. De supermarkten van Pingo Doce en de Feira Nova-hypermarkten zullen in 2002 baat hebben bij de schaalvoordelen van Ahold en profiteren van een aantal initiatieven, waaronder regionale inkoop en de uitwisseling van kennis en best practices in Europa. vele initiatieven van alle Europese werkmaat schappijen. Centraal staan regionale inkoop, ontwikkeling van huismerkstrategieën, ontwikkeling van verschillende winkelformules, uitbouw van gemeenschappelijke IT-systemen, vastgoedstrategie en management development. 1 9 AHOLD jaarverslag 2001

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 23