Waardetoevoeging tegen lagere kosten Ahold Europa: In Europa realiseerde Ahold een geconsolideerde omzet van 21,8 miljard een toename van 31%. De omzet steeg autonoom met 6,7%. De economische situatie in Ah old's Europese werkgebieden was relatief positief, hoewel enkele indicatoren een groeivermindering aangeven. Het consumenten vertrouwen bleef redelijk intact. Nederland De Ahold-activiteiten hebben goed gepresteerd. Bij Albert Heijn nam de omzet toe met 4% tot 5,5 miljard. Afgelopen zomer voltrok zich 'Operatie Pitstop', een versneld rationalisatieprogramma waardoor het assortiment droge kruidenierswaren werd verkleind en het aantal versproducten en non-foodartikelen werd vergroot. De positieve reacties waren vooral merkbaar in het vierde Bij Ahold verbeterden de diverse operaties in de Europese landen hun lokale prestaties door nauw samen te werken met de Ahold-zusterondernemingen. Achter de schermen en met inkoopsynergie versterkten zij hun lokale posities. Met name in Scandinavië en Spanje wist Ahold haar basis aanzienlijk te verstevigen, hoewel er nog veel moet gebeuren om het maximale uit de operatie te halen. Ook in Polen is nog een lange weg te gaan, ondanks de opening van nieuwe hypermarkten. De Europese Ahold-ondernemingen bleven zeer concurrerend door het gebruik van schaalvoordelen, met name bij de inkoop. Samenwerking bij de ontwikkeling van winkelformules en op het gebied van huismerkartikelen, logistiek en distributie zorgde voor aanzienlijke kostenbesparingen. Alle bedrijven werkten onder hun eigen lokale merknaam. In de meeste markten wordt gewerkt met meerdere winkelformules, zoals super- en hypermarkten, compact-hypermarkten, winkels bij benzinestations, gemakswinkels en speciaalzaken. In veel van haar 13 Europese markten is Ahold de marktleider. De onderneming blijft alert op mogelijkheden in landen waar ze nog niet aanwezig is. De Ahold-strategie blijft gericht op het verder vergroten van de autonome groei. kwartaal. Groothandel Schuitema, waarin Ahold een belang heeft van 73%, integreerde 61 A&P-winkels en zag de omzet stijgen met 33% tot 2,8 miljard. Schuitema's ClOOO-winkels versterkten hun imago van 'waar voor je geld'. De Ahold-speciaalzaken hadden in 2001 een goed jaar, waarin slijterijketen Gall Gall wederom marktaandeel won. Albert Heijn XL is Ahold's nieuwste winkelformule in Nederland 1 8 Omzet Europa EBITA Europa 199/ 1998 1999 2000 2001 m miljarden 1997 1998 1999 2000 2001 in miljoenen

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 22