Schaalvoordelen in foodservice Ahold U.S.A. Foodservice: Ahold's foodservice-activiteiten in de Verenigde Staten behaalden in 2001 een omzet van 12,1 miljard (stijging 104%) en een bedrijfsresultaat (EBITA) voor bijzondere lasten van 481 miljoen (stijging 96%). U.S. Foodservice heeft businesscentra in het gehele land en circa 250.000 klanten. U.S. Foodservice levert aan restaurants, hotels, gezond heidsinstellingen en sportcentra. U.S. Foodservice is 's lands tweede foodservice-onderneming, met in 2001 een autonome omzetgroei van 10,4%. De operationale marge liep licht terug tot 4,0% (2000: 4,1%), als gevolg van de acquisitie van PYA/Monarch, dat nog op een iets lager margeniveau presteert. De tragische gebeurtenissen van 11 september raakten de gehele Amerikaanse foodservice-sector. Met name de horeca werd getroffen, de sector waarin U.S. Foodservice een belangrijke positie heeft. Onze foodservice-activiteiten handhaafden zich beter dan de meeste andere in de sector. Voor U.S. Foodservice en PYA/Monarch was 2001 het eerste volledige jaar waarin ze profiteerden van schaalvoordelen en gezamenlijke marketing- en inkoopactiviteiten. U.S. Foodservice nam drie nieuwe bedrijven over: Parkway Food Service in februari, Mutual Distributors in maart en Alliant, de derde partij in de Amerikaanse foodservice-sector, in november. De Amerikaanse buitenshuismarkt voor voeding groeit snel. U.S. Foodservice profiteert van deze trend omdat de onderneming voeding en diensten levert aan verschillende sectoren zoals horeca, overheidsinstellingen, bedrijfskantines, gezondheidszorg en sportstadions. De meeste van deze sectoren zijn relatief ongevoelig voor recessie. Plet groeipotentieel op deze markten is derhalve aanzienlijk en Ahold is optimaal gepositioneerd om hiervan te profiteren. U.S. Foodservice is een aparte tak van Ahold's activi teiten in de Verenigde Staten en op dit moment de grootste onderneming binnen de Ahold-groep. Veel aandacht wordt besteed aan de integratie van recent overgenomen bedrijven in een gestroomlijnd netwerk, dat het gehele land bestrijkt. De volledige integratie van Alliant in U.S. Foodservice is topprioriteit voor 2002. Alliant is met name vooraanstaand in de gezondheids sector, gespecialiseerd in levering aan instellingen voor seniorenzorg, ziekenhuizen, revalidatie- en sportcentra. Hoewel Alliant op dit ogenblik nog een lagere marge heeft dan U.S. Foodservice, zal dit verschil snel kleiner worden door het gebruik van Ahold's schaalvoordelen uit gezamenlijke inkoop, logistiek, distributie, overhead- reductie en sluiting van overlappende locaties. Alliant is momenteel bezig om verliesgevende accounts af te stoten of betere voorwaarden te bedingen. De synergie- voordelen uit de acquisitie worden voor 2002 geraamd op 70 miljoen, oplopend tot 120 miljoen in 2004. U.S. Foodservice heeft verspreid over de Verenigde Staten businesscentra, met een omzet van meer dan $12 miljard

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 20