Bericht van de Raad van Bestuur Delen van kennis en best practices Vooruitblik 2002 dat 80% hiervan non-cash betreft. We zijn zeker niet tevreden over het feit dat we 800 miljoen meer in werkkapitaal hebben geïnvesteerd dan in 2000. Dit is deels toe te schrijven aan onze autonome groei en nieuwe acquisities, deels aan de groei van onze food- service- en groothandelactiviteiten. Deze investeringen in werkkapitaal waren in onze ogen gedeeltelijk onnodig en we hebben inmiddels maatregelen genomen om dit in 2002 te corrigeren. Enkele van onze werkmaatschappijen, met name BI-LO en onze Portugese joint venture, presteerden in het licht van de gestelde doelen teleurstellend. Deze ondernemingen hebben inmiddels effectieve maat regelen getroffen, waardoor we in 2002 verbeteringen verwachten. We hebben het afgelopen jaar ook veel bereikt. Onder onze best presterende ondernemingen heeft de top-vijf (U.S. Foodservice, Stop Shop, Giant- Landover, Albert Heijn en ICA Zweden) naar verwachting of nog beter gepresteerd. Zij vormen de solide basis van onze onderneming en raakten niet van slag door de verslechterende omstandigheden. In de gehele onderneming zijn de voordelen van schaalgrootte, in- en externe synergie en de uitwisseling van best practices duidelijk zichtbaar. Ahold's kennisnetwerk bleek opnieuw de sleutel tot betere prestaties, wat zich vertaalt in hogere omzetten, betere marges en lagere kosten. Tegelijkertijd versnelt kennisuitwisseling de integratie van nieuwe overnames. Op dit gebied kennen we onze gelijke niet. Het geeft ons groot vertrouwen dat ook in de toekomst substan tiële autonome winstgroei kan worden gerealiseerd en dat we in staat zijn nieuwe acquisities optimaal te laten bijdragen aan de groei. Een aanzienlijke prestatie over de afgelopen twee jaar is onze succesvolle entree in de foodservice- sector, met de achtereenvolgende acquisities van U.S. Foodservice, PYA/Monarch en Alliant. In 2002 verwachten we bij U.S. Foodservice tussen de 18,5 en 19 miljard omzet. Onze onderneming vervult inmiddels een toonaangevende rol in dit segment van de voedingsmarkt. De integratie van PYA/Monarch met U.S. Foodservice verliep voorbeeldig en voorspelt veel goeds voor de integratie van Alliant. Ook de ombouw van de Grand Union-winkels, die nu reeds beter presteren dan verwacht, was succesvol. Bruno's Supermarkets, Inc., overgenomen in december, zal naar verwachting in 2002 een positieve bijdrage leveren. CARHCO, ons nieuwe samenwerkingsverband in Midden-Amerika met CSU en La Fragua, stemt tot grote tevredenheid. Gezamenlijk zijn we de toonaan gevende foodretailer in de regio met een omzet van circa 1,4 miljard. Als laatste wil ik de aandelenuitgifte noemen voor de gedeeltelijke financiering van de overname van Alliant en Bruno's. Binnen 24 uur plaatsten we nieuwe aandelen ter waarde van 2,5 miljard. In het belang van bestaande aandeelhouders kozen we voor de versnelde uitgifte om zo weinig mogelijk effect op de koers te laten plaatsvinden, waarin we naar onze mening goed zijn geslaagd. Wat is nu onze verwachting voor het lopende jaar 2002? We gaan ervan uit dat de omstandigheden voor de foodretail, met name in de Verenigde Staten, in de loop van het jaar langzaam zullen verbeteren. Daarom verwachten we in het tweede halfjaar enigszins betere groeicijfers, zeker in vergelijking met het moeizame tweede halfjaar in 2001. We hebben onze omzet- verwachting zeer zorgvuldig samengesteld, omdat we niet onder de doelstellingen willen presteren. Met het oog op de verwachte omzetontwikkeling en de tijd die nodig is voor de integratie van Alliant, voorzien we dat de resultaten in het tweede halfjaar iets sterker zullen zijn dan in de eerste helft. Eerder hebben we al aangegeven opnieuw een groei van de winst per aandeel van 15% te verwachten, exclusief valuta-invloeden en afschrijving van goodwill. Dit dient te worden vergeleken met de winst per aandeel van 1,73 van 2001, voor afschrijving goodwill en bijzondere lasten. We realiseren ons dat een groei van 15% van de winst per aandeel onder de huidige omstandigheden een uitdagende doelstelling is, maar we zijn vol vertrouwen dit te kunnen realiseren. Het is echter wel mogelijk dat we genoodzaakt zullen worden vanwege de ontwikkelingen in Argentinië nogmaals een voorziening te treffen voor bijzondere lasten.

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 10