Resultaat en eigen vermogen volgens waarderingsgrondslagen in de V.S. De gehanteerde grondslagen in de jaarrekening van Koninklijke Ahold N.V. wijken in een aantal opzichten af van de toegepaste grondslagen in de Verenigde Staten, de US Generally Accepted Accounting Principles (US GAAP). De belangrijkste verschillen, die de hoogte van het resultaat na belastingen en de omvang van het eigen vermogen beïnvloeden, zijn de volgende: Goodwill Betaalde goodwill bij acquisities werd tot en met november 2000 rechtstreeks gemuteerd in het eigen vermogen en in het belang derden. Ingaande december 2000 wordt volgens Nederlandse grondslagen, overeenkomstig de Richtlijn voor de Jaarverslaggeving, de bij acquisities betaalde goodwill geactiveerd en lineair afgeschreven over een periode van maximaal 20 jaar. Onder US GAAP is deze goodwill geactiveerd onder immateriële vaste activa en wordt lineair afgeschreven over een periode van 40 jaar. In 2000 is wegens het afstoten, beëindigen van activiteiten en duurzame waardeverminderingen goodwill afgeboekt tot een bedrag van 45.696 (1999: 5.306). Pensioenen Pensioenen worden in Nederland berekend volgens een actuariële methode die afwijkt van de voorgeschreven berekening volgens US GAAP (Statement of Financial Accounting Standards 87). Tevens worden betalingsverplichtingen onder US GAAP anders gedefinieerd. Herwaardering van het onroerend goed Bij de herwaardering van het onroerend goed van Ahold Vastgoed B.V. in 1988 is het verschil tussen marktwaarde en boekwaarde toege voegd aan de herwaarderingsreserve, die deel uitmaakt van het eigen vermogen. Bij verkoop van onroerend goed wordt het desbetreffende deel van de herwaardering als gerealiseerd beschouwd en in de winst- en verliesrekening verantwoord. Eenmalige herwaarderingen zijn onder US GAAP niet toegestaan. Herstructureringskosten USA Als direct gevolg van de acquisitie van Giant Food zijn in de US organisatie noodzakelijke reorganisaties doorgevoerd waarvoor voorzieningen werden getroffen welke in aanmerking werden genomen bij de vaststelling van de betaalde goodwill. Onder US GAAP moet echter een deel van deze voorzieningen in de resultatenrekening worden verantwoord. Deze reorganisaties zijn in 2000 in zijn geheel afgewikkeld. Voorzieningen In Nederland kunnen voor gebeurtenissen, die betrekking hebben op het boekjaar en waarvan de omvang van de daarmee samenhangende kosten redelijkerwijs is in te schatten, voorzieningen worden getroffen. Volgens US GAAP gelden in bepaalde gevallen stringentere eisen waardoor bedoelde voorzieningen eerst tot de bedrijfskosten mogen worden gerekend op het moment dat deze zich daadwerkelijk voordoen. Overige aanpassingen Dit betreft onder andere aanpassingen inzake SOP 98-1, 'Activering van zelfontwikkelde of verkregen software voor intern gebruik'. Onder Dutch GAAP werden deze kosten tot en met boekjaar 1999 niet geactiveerd maar als kosten verantwoord. Met ingang van 2 januari 2000 worden bepaalde kosten, betrekking hebbende op zelfontwikkelde of aangekochte software voor intern gebruik, geactiveerd en afgeschreven over de verwachte levensduur. Dividend cumulatief preferente financieringsaandelen In Nederland is het preferent dividend een onderdeel van de winstverdeling en wordt derhalve rechtstreeks ten laste van het eigen vermogen gebracht. Volgens US GAAP wordt het preferent dividend via de winst- en verliesrekening verwerkt. Bij de berekening van de winst per gewoon aandeel wordt het preferent dividend zowel volgens Dutch GAAP als volgens US GAAP in aanmerking genomen. Verwaterde winst per gewoon aandeel volgens US GAAP Berekend als volgt: Resultaat toekomend aan gewone aandeelhouders, gecorrigeerd voor rentelasten 18.875) van de converteerbare achtergestelde obligatieleningen. Dit resultaat wordt gedeeld door het gewogen gemiddeld aantal uitstaande aandelen, inclusief het aantal dat zou worden uitgegeven bij de conversie van de converteerbare achtergestelde obligatieleningen (24,4 miljoen aandelen) en de uit oefening van de uitstaande optierechten (4,7 miljoen aandelen). Onder US GAAP is de in 2000 uitgegeven 4% converteerbare obligatielening niet in de berekening opgenomen omdat deze conversie geen effect heeft op de berekening van de verwaterde winst per gewoon aandeel onder US GAAP. 76

Jaarverslagen | 2000 | | pagina 80