Voor de omrekening van de US dollar zijn de volgende koersen gehanteerd: 2000 1999 Balans Winst- en verliesrekening: 0,9424 1,0075 le kwartaal 2e kwartaal 3e kwartaal 4e kwartaal 0,9790 0,9313 0,8941 0,8696 1,1092 1,0446 1,0570 1,0329 Belastingen De belasting naar de winst wordt berekend uitgaande van het resultaat volgens de winst- en verliesrekening, de voor dat jaar geldende belastingtarieven en rekening houdend met permanente verschillen tussen het resultaat volgens de winst- en verliesrekening en de fiscale winst. Latente belastingverplichtingen en -vorderingen uit hoofde van tijdelijke verschillen tussen het resultaat volgens de winst- en verliesrekening en de fiscale winst worden op de balans verantwoord onder de post 'Latente belastingen'. De actuele belastingschuld is opgenomen onder de post 'Overige kortlopende schulden'. Balans Immateriële vaste activa Betaalde goodwill inclusief eventuele voorzieningen voor reorganisatie werden bij verkrijging van ondernemingen tot en met november 2000 rechtstreeks ten laste van het eigen vermogen gebracht. Ingaande december 2000 wordt de bij acquisities betaalde goodwill geactiveerd en lineair afgeschreven over een periode van maximaal 20 jaar. De geactiveerde huurrechten vertegenwoordigen de contante waarde van het verschil tussen het in de markt geldende huurniveau voor vergelijkbare winkels en de volgens de contracten verschuldigde huur ten tijde van de verkrijging van een groepsmaatschappij dan wel bij overname van huurcontracten. Lineaire afschrijving vindt plaats overeenkomstig de resterende looptijd van de huurcontracten. Met ingang van 2 januari 2000 worden bepaalde kosten, betrekking hebbende op zelfontwikkelde of aangekochte software voor intern gebruik, geactiveerd en afgeschreven over de verwachte levensduur van 3-5 jaar. De in voorgaande jaren als materiële vaste activa geacti veerde software is eveneens hier opgenomen. De 'Overige immateriële activa' bestaan voornamelijk uit investeringen in merken- en gebruiksrechten. De lineaire afschrijving vindt plaats over de geschatte gebruiksduur van het verkregen recht. Materiële vaste activa De waardering vindt plaats op basis van de verkrijgingsprijs, onder aftrek van afschrijvingen. De lineaire afschrijving wordt, rekening houdend met de restwaarde, bepaald door de geschatte gemiddelde economische levensduur: Bedrijfsgebouwen 30-40 jaar Machines en installaties 8 jaar Andere vaste bedrijfsmiddelen (incl. verbouwingen) 5-8 jaar Bij de bepaling van de verkrijgingsprijs van bedrijfsgebouwen wordt, voor zover de bouw voor eigen rekening plaatsvindt, rekening gehouden met rentekosten tijdens de bouw. In de gerapporteerde verkrijgingswaarden van de 'Bedrijfsgebouwen' is opgenomen de in 1988 door Ahold Vastgoed bv doorgevoerde herwaardering. Deze herwaardering wordt lineair afgeschreven over de resterende levensduur van de activa. Onder 'Bedrijfsgebouwen' worden mede verantwoord de gekapitaliseerde leasecontracten met betrekking tot vestigingspunten in de Verenigde Staten. De lineaire afschrijving daarvan vindt plaats overeenkomstig de looptijd der contracten. Deelnemingen Deelnemingen waarop invloed van betekenis op het zakelijke en financiële beleid kan worden uitgeoefend zijn gewaardeerd tegen netto vermogenswaarde. De overige deelnemingen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs, tenzij verwacht wordt dat van een duurzame waardevermindering sprake is. Leningen/vorderingen De leningen en vorderingen worden opgenomen tegen nominale waarde onder aftrek van nodig geoordeelde voorzieningen. De onder de vorderingen opgenomen post 'Objectfinanciering' betreft activeringen terzake van de bouw van objecten welke na voltooiing verkocht zullen worden, waarna Ahold als gebruiker zal optreden. Voorraden Waardering geschiedt tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs met toepassing van het fifo-stelsel (first-in, first-out), of tegen marktwaarde indien deze lager is. 52

Jaarverslagen | 2000 | | pagina 56