Valuta- en renterisico's Euro Dividendvoorstel converteerbare obligatielening, met als einddatum 19 mei 2005, bedraagt 920 miljoen, met een coupon van 4%. De obligatiehouders hebben het recht de obligaties te converteren in aandelen, en vanaf mei 2003 heeft Ahold het recht om de obligaties vervroegd af te lossen. In mei 2000 is een Euro Medium Term Note (EMTN) programma opgezet, waaronder in juni de genoemde Eurobond is geëmitteerd door Ahold Finance USA Inc. Deze obligatie heeft een hoofdsom van 1,5 miljard, een looptijd van 5 jaar, een coupon van 6,375%, en is volledig gegarandeerd door Koninklijke Ahold N.V. Eind juni 2000 is een aandelenruil gedaan met een aantal aandeelhouders van Bomprego, waarbij 5.301.201 gewone aandelen zijn uitgegeven als gedeeltelijke betaling ter verkrijging van de resterende stemgerechtigde aandelen van Bomprego. De uitgifte- koers van de aandelen bedroeg 30,06. In juli 2000 is een USD obligatie-emissie gedaan door Ahold Finance USA Inc., voornamelijk ter her financiering van schulden van U.S. Foodservice Inc., en de aflossing van eigen korte termijn faciliteiten. Deze obligatie heeft een hoofdsom van 700 miljoen, een looptijd van 10 jaar, een coupon van 8,25%, en is volledig gegarandeerd door Koninklijke Ahold N.V. In oktober 2000 werden 115.317.164 preferente aandelen Ahold uitgegeven, tegen een uitgiftekoers van 3,50. De netto opbrengst van ongeveer 395 miljoen is gebruikt voor financiering van Nederlandse activiteiten. De acquisitie in december 2000 van PYA/Monarch is door middel van korte-termijnfaciliteiten en kortlopende EMTN leningen gefinancierd, welke in begin 2001 geherfinancierd zullen worden. Eind december 2000 is door een aandelenruil het aandelenkapitaal verhoogd, in verband met de acquisitie van Superdiplo S.A. De verhoging van het aandelenkapitaal bedroeg 1,3 miljard, door middel van een uitgifte van 36.849.875 gewone aandelen, tegen een koers van 34,36. De rente op de geld- en kapitaalmarkt steeg in de loop van 2000, zowel in Nederland als in de VS, maar was dankzij een daling in de tweede helft van het jaar lager dan in het begin van 2000. Deze beweging in de rente heeft per saldo tot iets hogere rentelasten geleid. Een belangrijk deel van de activa en passiva van Ahold luidt in andere valuta's dan de Euro. Het accent ligt op de Amerikaanse dollar. Ahold dekt geen translatie-risico's af, voortkomend uit de omrekening op balansdatum van buitenlandse bezittingen en schulden in andere valuta's. Schommelingen in de balans-ratio's zijn in het algemeen beperkt. Ahold streeft ernaar om een deel van de activa van buitenlandse werkmaatschap pijen te financieren met vreemd vermogen, uitgedrukt in de lokale munteenheid. De onderneming gebruikt financiële instrumenten (derivaten) voor de beheersing van valuta- en rente risico's. Ahold sluit alleen valutacontracten af om risico's af te dekken, voortkomend uit inkoopver plichtingen, bestaande leningen of andere toekomstige, zekere kasstromen. De onderneming gebruikt derivaten om renterisico's af te dekken, uitsluitend in relatie met bestaande leningen. Ahold gebruikt de financiële instru menten niet voor speculatieve doelen. De onderneming maakt bij het aangaan van contracten gebruik van een klein aantal kredietwaardige tegenpartijen. Hierbij hanteert Ahold nauwkeurig omschreven richtlijnen. De invoering van de Euro kan een belangrijke invloed hebben op de Europese retailoperaties en financiële systemen van Ahold. De onderneming heeft retail operaties in drie landen, Nederland, Spanje en Portugal, die op 1 januari 2002 op de Euro zullen overgaan. Ahold heeft een omvangrijk project afgerond waarbij de gevolgen voor distributie, administratie en retailoperaties zijn geïnventariseerd. Gedurende het fiscale jaar 2001 worden alle relevante systemen Euro-compliant gemaakt. Het management verwacht dat de getroffen voorzieningen afdoende zullen zijn. Voor het dividendvoorstel wordt verwezen naar de eerste alinea van bladzijde 40. 45 KONINKLIJKE AHOLD jaarverslag 2000

Jaarverslagen | 2000 | | pagina 49