Europa: acquisities en synergie Latijns-Amerika: belangrijke groei Azië: groeipotentieel op lange termijn Andere initiatieven dan verwacht. Dit is mede te danken aan de samen werking met U.S. Foodservice op het gebied van productkwaliteit en logistiek. De benzinestations en gemakswinkelketens, Golden Gallon en Sugar Creek, droegen bij aan de goede resultaten van respectievelijk BI-LO en Tops. De aankoop van een meerderheidsbelang in Peapod verschaft ons een sterke strategische positie op het gebied van thuisservice via internet. De ombouw van 67 Edwards-winkels naar de formule van Stop Shop en Giant-Landover verliep vlot en succesvol. De in het begin van 2001 afgeronde over name van 56 winkels en 8 lokaties van Grand Union en hun integratie in Stop Shop en Tops zal onze mogelijkheden vergroten om nog meer klanten van dienst te zijn. Al deze activiteiten passen in ons beleid om via meerdere distributiekanalen en met verschillen de winkeltypes de consument van dienst te zijn, waarbij het accent ligt op food retail en foodservice. In Europa is de joint venture met de Scandinavische marktleider ICA/Flakon Group geconsolideerd en hebben we de overname afgerond van de vooraanstaande Spaanse supermarktketen Superdiplo. In Nederland hebben we enige niet-kernactiviteiten verkocht of uitbesteed en positioneerde Albert Heijn zich in een turbulente markt op een nieuwe manier. Een servicecentrum waar alle administratieve taken voor Nederland centraal worden uitgevoerd is van start gegaan. Deli XL is nu ook actief in België dankzij de overname van Mea-De Wilde-De Loore. In Noord-Europa is de onderlinge samenwerking met ICA/Flakon Group versterkt, werden supermarkten in Denemarken overgenomen en zagen we sterke initiële autonome groei in de Baltische staten. In Centraal-Europa konden we de vruchten plukken van onze inspanningen in Tsjechië, waar we winstgevend zijn. We hebben voorbereidingen getroffen voor de introductie van hypermarkten in Slowakije. Ondanks de hoge vastgoed prijzen opende Ahold ook in Polen een groot aantal winkels, waardoor de omzet sterk toenam. In Zuid-Europa hebben we onze aanwezigheid op de Spaanse markt vergroot met de acquisitie van Superdiplo, waardoor er tevens een hechtere samenwerking tussen de verschillende werkmaatschappijen mogelijk werd. Met onze Portugese partner Jerónimo Martins zijn besprekingen gevoerd ten aanzien van de strategie. Het European Competence Center heeft de werkmaat schappijen goed bijgestaan. In Latijns-Amerika verwierven wij de resterende 50% van de stemgerechtigde aandelen van onze Braziliaanse partner Bompreqo. We realiseerden een flinke groei van het marktaandeel in Argentinië. In Chili, Peru en Paraguay steeg de omzet. De operaties van onze nieuwe partner La Fragua in Guatemala, El Salvador en Flonduras stemden tot tevredenheid. Latijns-Amerika blijft een belangrijke groeimarkt. Azië herstelt zich geleidelijk van de economische en financiële crisis. We zijn er nog steeds van overtuigd dat Thailand, Maleisië en Indonesië een bovengemiddeld groeipotentieel op lange termijn hebben. Floewel deze regio minder dan 1% uitmaakt van onze wereldwijde omzet, zullen we nieuwe investeringen in Azië over wegen zodra de consumentenbestedingen aantrekken en er weer uitzicht is op duurzame economische groei. We hebben al in het kort aangegeven wat er nodig is om Food specialist of the World te worden. Ook andere initiatieven, zowel mondiaal als regionaal, hebben bij gedragen aan de goede resultaten. We maken steeds meer gebruik van internet en e-commerce en verwachten dat de omzet in thuisbezorging aanzienlijk zal toe nemen. Ook voor de business-to-business-relaties wordt e-commerce steeds belangrijker en is Ahold als initiatiefnemer nauw betrokken bij de Worldwide Retail Exchange, een internetbeurs voor producenten en distributeurs van voeding. We ontwikkelen mogelijk heden om de financiële dienstverlening uit te breiden en Albert Heijn startte begin 2001 met een succesvolle spaarrekening voor haar klanten. Met onze wereldwijde inkoop behalen we aanzienlijke besparingen voor onze klanten en voor onze onder-

Jaarverslagen | 2000 | | pagina 14