Toelichting op de geconsolideerde balans en winst- en verliesrekening Algemeen Consolidatie In de consolidatie zijn begrepen Koninklijke Ahold N.V. en alle tot de groep behorende maatschappijen. Op basis van de bestuurlijke verantwoordelijkheid en de tussen partners gesloten overeenkomsten worden de joint ventures, tenzij anders vermeld, in de consolidatie opgenomen. Het aandeel van derden-aandeelhouders in het vermogen en in het resultaat is op de balans en in de winst- en verliesrekening afzonderlijk vermeld. De in de consolidatie opgenomen maatschappijen staan vermeld op pagina 60. Mutaties in consolidatiekring De omzetten en resultaten van de in januari 1998 verworven participatie in Disco-Ahold International Holdings nv werden met ingang van het vierde kwartaal 1998 in de consolidatie opgenomen. Per einde van het boekjaar had Disco-Ahold International een belang van 90,3% in de Argentijnse supermarktketen Disco S.A. en een belang van 65% in het Chileense winkelbedrijf Santa Isabel S.A. Ook werd de in januari verworven deelneming in Yaohan Liancheng in Shanghai, China, met ingang van het boekjaar 1998 in de consolidatie betrokken. De omzet en resultaten van de in oktober 1998 verworven supermarktketen Giant Food Inc. in de Verenigde Staten werden met ingang van het vierde kwartaal in de consolidatie opgenomen. Eveneens werden met ingang van het vierde kwartaal de omzet en resultaten van de door Etos overgenomen drogisterijketen Le Drugstore geconsolideerd. Met ingang van het derde kwartaal 1998 werden de omzet en resultaten van Store 2000 S.A. in Spanje niet meer geconsolideerd wegens het beëindigen van de joint venture. Bedragen in guldens (xf 1.000) Tenzij anders aangegeven zijn de in de toelichting opgenomen bedragen vermeld in duizenden guldens. Waardering en resultaatbepaling Algemene grondslag De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat geschieden volgens een stelsel gebaseerd op historische verkrijgingsprijs. Voor zover bij de afzonderlijke posten niet anders is vermeld, zijn de activa en passiva op nominale waarde gewaardeerd. Boekjaar Boekjaren eindigen op de zondag die het dichtst bij 31 december ligt. De boekjaren 1998 en 1997 bestonden uit 53 respectievelijk 52 weken. Vreemde valuta Uit gewone bedrijfsactiviteiten voortvloeiende vorderingen en schulden in vreemde valuta worden omgerekend tegen de per balansdatum geldende koersen. Deze omrekeningsverschillen en de gedurende het boekjaar optredende koersverschillen worden ten gunste dan wel ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. Van de in de consolidatie opgenomen jaarrekeningen van buitenlandse eenheden, luidende in vreemde valuta, worden de bedragen van de balans omgerekend tegen de per balansdatum geldende koersen; de bedragen van de winst- en verliesrekeningen worden omgerekend tegen de per kwartaal vastgestelde gemiddelde koersen. De bij deze omrekeningen ontstane koersverschillen worden rechtstreeks gemuteerd in het eigen vermogen. Voor de omrekening van de US dollar werden de volgende koersen gehanteerd: 1998 1997 Balans 1,8860 2,0010 Winst- en verliesrekening: le kwartaal 2,0509 1,8689 2e kwartaal 2,0184 1,9379 3e kwartaal 1,9742 2,0412 4e kwartaal 1,8759 1,9776 Belastingen De belasting naar de winst wordt berekend uitgaande van het resultaat volgens de winst- en verliesrekening, de voor dat jaar geldende belastingtarieven en rekening houdend met permanente verschillen tussen het resultaat volgens de winst- en verliesrekening en de fiscale winst. Latente belastingverplichtingen en -vorderingen uit hoofde van tijdelijke verschillen tussen het resultaat volgens de winst- en verliesrekening en de fiscale winst worden op de balans verantwoord onder de post 'Latente belastingen'. De actuele belastingschuld is opgenomen onder de post 'Overige kortlopende schulden'. Koninklijke Ahold Jaarverslag 1998

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 69