Wijzigingen in de dollarkoers ten opzichte van de gulden beïnvloeden de geconsolideerde cijfers van Ahold. Bij het bepalen van de resultaten wordt als omrekenkoers de gemiddelde koers per kwartaal berekend. Dit resulteerde in een omrekenkoers voor geheel 1998 van f 1,98 (1997: f 1,95). Bij het opstellen van de balans hanteert Ahold de dollarkoers per balansdatum. Eind 1998 was deze f 1,89 (1997: f 2,00). Een overzicht van de in 1998 en 1997 gebruikte omrekenkoersen is opgenomen op pagina 61. Een belangrijk deel van de activa en passiva van Ahold luidt in andere valuta's dan de gulden. Het accent ligt op de Amerikaanse dollar. Ahold dekt geen translatie - risico's af, voortkomend uit de omrekening op balans datum van buitenlandse bezittingen en schulden in andere valuta's. Schommelingen in de balansratio's zijn in het algemeen beperkt. Ahold streeft ernaar om een deel van de activa van buitenlandse werkmaat schappijen te financieren met vreemd vermogen, uitgedrukt in de lokale munteenheid. De onderneming gebruikt financiële instrumenten voor de beheersing van valuta- en renterisico's. Ahold sluit alleen valutacontracten af om risico's af te dekken, voortkomend uit inkoopverplichtingen of andere toekomstige, zekere kasstromen. De onderneming gebruikt derivaten om renterisico's af te dekken, uitsluitend in relatie met bestaande leningen. Ahold gebruikt de financiële instrumenten niet voor speculatieve doelen. De onderneming maakt bij het aangaan van contracten gebruik van een klein aantal kredietwaardige tegenpartijen. Hierbij hanteert Ahold nauwkeurig omschreven richtlijnen. Een groot aantal informatietechnologiesystemen bij Ahold wordt beïnvloed door de millenniumwisseling. Het betreft systemen in kantoren, distributiecentra, winkels en bij leveranciers. Wanneer deze systemen niet tijdig zouden worden aangepast, zou dat kunnen leiden tot een verstoring van de dagelijkse, operationele activiteiten. Daarom is Ahold in november 1996 begonnen met het doorlichten van alle op dat moment in gebruik zijnde systemen. Op basis daarvan is een plan ontwikkeld dat ertoe leidt dat alle systemen aangepast zullen zijn in het begin van 1999. Ahold verwacht op basis daarvan dat de millenniumwisseling geen negatief effect zal hebben op de activiteiten van de onderneming. De invoering van de euro kan een belangrijke invloed hebben op de winkeloperaties en financiële systemen van Ahold in Europa. De onder neming heeft een omvangrijk project afgerond, waar binnen alle consequenties hiervan op de terreinen van informatie, administratie, technologie, winkeloperaties en distributie in kaart zijn gebracht. Aan deze con sequenties wordt zorgvuldig aandacht besteed. Ook overlegt Ahold intensief met de leveranciers over de overgang naar het factureren in euro's. De geconsolideerde balans van Ahold bevatte eind 1998, in lijn met de best mogelijke inschatting van het management, voldoende voorzieningen voor zowel de millenniumwisseling als de invoering van de euro. Ahold stelt voor aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders, op 11 mei 1999, om het dividend per gewoon aandeel van f 0,50 vast te stellen op f 0,86 (1997: f 0,72, gecorrigeerd voor keuzedividenden). Hiervan is reeds in 1998 f 0,26 beschikbaar gesteld als interimdividend. De hoogte van het contante dividend is gebaseerd op het beleid van Ahold om circa 40% van het resultaat, toekomend aan houders van gewone aandelen, uit te keren. Het slotdividend van f 0,60 per gewoon aandeel kan de aandeelhouder naar keuze opnemen in contanten of in de vorm van een uitkering van 2% ten laste van de fiscaalvrije agioreserve. Dit dividend zal betaalbaar zijn per 25 mei 1999. Aan de houders van cumulatief preferente financieringsaandelen wordt over 1998 f 21,9 miljoen dividend uitgekeerd onder aftrek van het reeds uitgekeerde interimdividend. Valutawijzigingen Valuta- en renterisico's Millenniumwisseling en Euro Dividendvoorstel Koninklijke Ahold Jaarverslag 1998

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 57