Uitgedrukt in lokale valuta is in de meeste landen evenwel een aanzienlijke omzetstijging genoteerd. Het bedrijfsresultaat was conform de verwachting f 103 miljoen negatief (1997: f 79 miljoen negatief). In de tweede helft van 1998 is een omvangrijk programma voor kostenbesparingen doorgevoerd. Grote investeringen in de regio zijn vooralsnog uitgesteld. Management en medewerkers werken hard aan de versterking van de basis. Het accent ligt op handhaving van de posities in de belangrijkste landen, in afwachting van economisch herstel. Azië is een regio waar de supermarkt nog in de kinderschoenen staat, maar op lange termijn een groot potentieel heeft. De economische omstandig heden zijn gewijzigd en daardoor is het moeilijker geworden break-even te bereiken. Toch verwacht Ahold nog steeds dat dit aan het eind van het jaar 2000 het geval zal zijn. Ahold ziet op langere termijn voldoende mogelijkheden om met de pan-Aziatische supermarktformule TOPS een belangrijke positie op te bouwen in verschillende markten in Azië. Eerst moet er dan echter sprake zijn van enig economisch herstel. World Fresh Het vier jaar geleden in Singapore geopende regionale kantoor coördineert de activiteiten, die samen met lokale partners worden ontplooid. Het kantoor was in 1998 betrokken bij de acquisitie van enkele kleine ketens in Maleisië en Shanghai, ter versterking van de positie op lokale markten. Eind 1998 hadden Ahold en zijn partners in Azië 138 winkels, waarvan 112 onder de TOPS-formule. Vorig jaar is deze winkelformule verder verfijnd om goed in te spelen op veranderende wensen van de lokale klanten. Het assortiment verse, aantrekkelijk geprijsde kwaliteitsartikelen is verder uitgebreid. Ook is de service aan de klanten verhoogd en ligt nu ruim boven het gemiddelde van de bedrijfstak in Azië. TOPS handhaafde zijn positie als vooraanstaande supermarktketen in de regio. De TOPS-supermarkten in Thailand behaalden in 1998 een omzet van f 550 miljoen (1997: f 703 miljoen). De CRC Ahold joint venture, begin 1997 gevormd met de Central Robinson Group, opende gedurende het jaar drie nieuwe winkels. Eind 1998 waren er 39 TOPS- supermarkten, hoofdzakelijk in de hoofdstad Bangkok. Op 30 oktober 1998 ging World Fresh officieel van start, een centrum ter grootte van 4.700 m2 voor verwerking en distributie van versproducten. World Fresh is het eerste volledig geïnte greerde centrum voor landbouwproducten in Azië. Onder strenge hygiënische voorwaarden worden groenten, fruit en andere versproducten centraal zodanig behandeld en verpakt, dat de klanten van TOPS deze snel en gemakkelijk kunnen gebruiken. World Fresh vervangt en bundelt de voedselbereiding in de winkels en biedt de Thaise klant de mogelijkheid kant-en-klare ingrediënten te combineren, waardoor thuis sneller een maaltijd op tafel kan staan. CRC Ahold en Northern Agricultural Company, een belangrijke leverancier van landbouwproducten in Noord- Thailand, zijn de eigenaren van World Fresh. Circa 300 mede werkers verwerken in dit centrum dagelijks 750 producten. Ruim 200 leveranciers leveren dagelijks hun producten aan bij World Fresh. Zij zijn verdeeld in zes categorieën: fruit, groenten, vis, vlees, bakkerijproducten en delicatessen. Deze ketenbewaking, 'van boer tot bord', verhoogt de veiligheid, hygiëne en kwaliteit van de producten aanzienlijk. De Thaise Keuringsdienst van Waren beveelt World Fresh aan als modelorganisatie voor andere ondernemingen, die actief zijn op het gebied van voedsel- hygiëne en veiligheidsnormen. Thailand De persoonlijke service is kenmerkend voor alle TOPS-supermarkten in Azië.

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 41