over vier formules (eind 1997: 122 winkels). De voor bereidingen voor de verhuizing van een deel van het hoofdkantoor van Euronova van de provinciestad Brno naar de hoofdstad Praag waren eind 1998 in volle gang. De verhuizing wordt in het voorjaar van 1999 gerealiseerd. Dan wordt ook de naam van Euronova veranderd in Ahold Czech Republic. In 1998 is Dick Boer tot President benoemd. Mana - De herstructurering van de Mana-supermarkt- formule kreeg in 1998 in Tsjechië veel aandacht. In het vierde kwartaal is hiermee onder een nieuwe leiding daadwerkelijk begonnen. In de vernieuwde Mana- formule ligt een grotere nadruk op delicatessen, brood en banket en ruimgesorteerde versafdelingen. De verkoopvloeroppervlakte van elke winkel wordt vergroot. Eind 1998 werd een meer concurrerend prijsbeleid ontwikkeld onder het motto 'Mana, goed koper dan u denkt'. Naar verwachting zal een groot aantal winkels naar de vernieuwde formule worden omgebouwd. Hiermee kan beter tegemoet worden gekomen aan de wensen van de klant. Eind 1998 had Ahold 84 Mana-supermarkten. In 1999 zullen naar verwachting 12 nieuwe Mana-winkels worden geopend. Hypernova - Ahold introduceerde in 1998 deze in eigen beheer ontwikkelde hypermarktformule in Tsjechië. De eerste Hypernova ging in augustus open in Praag, de tweede in september in Brno. De twee hypermarkten liggen in druk bezochte regionale winkelcentra. Klanten komen uit de wijde omgeving. Gemiddeld is de verkoopvloeroppervlakte 8.500 m2 en omvat het assortiment 60.000 artikelen. De Hypernova's zijn zeven dagen per week 12 uur per dag geopend. De omzet ontwikkelt zich uitstekend. De opening van twee nieuwe hypermarkten in Liberec en Ostrava wordt voorbereid. Overige formules Met hun slogan 'Koop goedkoper, betaal minder, bespaar meer' blijven de Sesam-discount- winkels zeer populair bij de consument. In 1998 gingen 11 nieuwe winkels open. In totaal zijn er nu 49 Sesams. Onder de merknaam Prima heeft Ahold in Tsjechië een goedlopende mini-hypermarktformule. De klant vindt hier een breed assortiment food- en non- foodartikelen. In 1998 gingen zes nieuwe Prima's open, waardoor het totaal kwam op 14 vestigingen. De cash carry-activiteiten zijn beëindigd. Daardoor kwamen managementcapaciteit en locaties vrij voor de Mana- en de Prima-formule. Eind 1998 had Ahold in Tsjechië 7.300 medewerkers. Kennisuitwisseling in Europa De Europese werkmaatschappijen en joint ventures van Ahold zijn in 1998 veel nauwer gaan samenwerken, vooral ten aanzien van inkoop, ontwikkeling van nieuwe formules, logistiek en management development. Zij hebben toegang tot de detailhandelskennis, die wereldwijd binnen Ahold beschikbaar is. Steeds vaker wisselen ze onder meer informatie uit over het exploiteren van winkels en de relaties met leveranciers. Dit leidt tot verlaging van kosten en geeft de Ahold- bedrijven een belangrijke voorsprong op lokale concurrenten. Ahold speelde ook in 1998 een actieve rol in Associated Marketing Services, een samenwerkingsverband van 11 vooraanstaande Europese detailhandelsondernemingen. Albert Heijn en Pingo Doce maken deel uit van deze alliantie. De leden verkopen zowel A-merken als laag geprijsde kwaliteitsproducten onder het pan-Europese merk Euro Shopper. Het aantal Euro Shopper-artikelen steeg tot ruim 300 in 1998. Associated Marketing Services Pingo Doce is de populaire supermarktketen in Portugal van Ahold en partner Jerónimo Martins. "jLanll |$0|»S(è

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 35