Jerónimo Martins Retail (JMR), de succesvolle joint venture waarin Ahold een belang houdt van 49%, behield in 1998 zijn leidende positie in de Portugese levensmiddelenmarkt. Sinds de oprichting in 1992 heeft JMR duidelijk geprofiteerd van de gezamenlijke expertise van Ahold en zijn partner op alle gebieden van de levensmiddelendetailhandel. JMR heeft met respectievelijk Pingo Doce en Feira Nova een succes volle super- en hypermarktketen in het hele land. In 1998 is vooral de presentie in de hoofdstad Lissabon en het noordelijk gelegen Oporto verder versterkt. De omzet steeg 12% tot f 2,6 miljard. Het behaalde resultaat droeg belangrijk bij aan het resultaat van de regio Overig Europa. Met name dankzij de financiële en logistieke kracht van beide moederbedrijven, kon JMR voortvarend groeien in de sterk concurrerende Portugese markt. De omzet van de Pingo Doce-supermarkten steeg 15% tot f 1,6 miljard, overeenkomend met 59% van de omzet van Ahold in Portugal. Vooral de (her) opening van 17 nieuwe en gemoderniseerde winkels droeg bij aan deze sterke groei. Eén winkel werd gesloten en twee over gedragen aan Feira Nova. Eind 1998 waren er 147 Pingo Doce-supermarkten. Ook de uitbreiding in veel winkels van de afdelingen voor beperkt houdbare producten gaf de omzetgroei een sterke impuls. Dit past bij het streven van Pingo Doce om zich nog meer te richten op versproducten. De supermarktketen staat bekend om zijn brede assortiment aantrekkelijk geprijsde, dagelijkse boodschappen, waaronder een grote sortering vis. Iedere dag biedt Pingo Doce ruim 100 soorten vis aan. Het aantal bedieningsafdelingen in de winkels is vergroot. Gemiddeld hebben deze afdelingen een verkoopvloeroppervlakte van 850 m2. Het serviceniveau in verschillende productgroepen is verder verhoogd. Een nieuwe klantenkaart, waarvoor Ahold de expertise leverde, wordt voorbereid. Pingo Doce, met 8.300 medewerkers, behaalt al jaren betere resultaten dan de concurrenten. Toch is besloten het lage prijsimago te versterken via nieuwe promotionele acties. Ook het assortiment non-foodartikelen wordt vergroot. Hierbij wordt kennis van de Feira Nova-hypermarkten gebruikt. Het assortiment huismerkartikelen is succesvol uitgebreid, onder meer met voedingsmiddelen en schoonmaak artikelen. Het huismerk omvat nu 3.300 artikelen, die 14% uitmaken van de omzet. Deze producten versterken de reputatie van Pingo Doce als kwalitatief hoogstaande en betrouwbare supermarktketen. Ook bieden ze nog veel potentieel voor verdere groei. JMR werkt nauw samen met Albert Heijn. Samen worden onder meer aardappelen en tomaten ingekocht bij dezelfde leverancier. Deze vergrote inkoopkracht leidt tot interessante prijsvoordelen. Ook werkt Pingo Doce nauw samen met Albert Heijn en Stop Shop bij de uitvoering van plannen voor elektronisch winkelen. Op basis van een onderzoek in 1998 naar de bestaande distributie-infrastructuur, zal het 40.000 m2 grote distributiecentrum in Azambuja bij Lissabon worden uitgebreid en een nieuw distributiecentrum in Noord- Portugal worden gebouwd. Het aandeel van Pingo Doce in de georganiseerde levensmiddelendetailhandel in Portugal bedroeg in 1998 circa 17%. Portugal Pingo Doce Verkoopoppervlakte Overig Europa Bedrijfsresultaat Overig Europa 94 95 96 97 98 Omzet Overig Europa x f 1 miljard x f 1 miljoen Koninklijke Ahold Jaarverslag 1998

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 33