fl Ahold heeft in de Verenigde Staten vijf werkmaatschappijen. Gezamenlijk droegen ze in 1998 voor 55% bij aan de omzet van Ahold en voor 63% aan het bedrijfsresultaat. Ahold USA versterkte zijn vooraanstaande positie in de Verenigde Staten onder meer door intensieve samen werking tussen de supermarktketens en het maximaal benutten van schaalgroottevoordelen. Ahold blijft een belangrijke rol spelen in het consolidatieproces in de Amerikaanse levensmiddelendetailhandel, mede gesteund door het groeiend aantal klanten, dat dagelijks bood schappen doet in een van de ruim 1.000 supermarkten van Ahold USA. Hoewel in het eerste halfjaar de omzet van de bestaande supermarktketens al een sterke groei vertoonde, kreeg deze in het vierde kwartaal een forse stimulans door de acquisitie van Giant-Landover en de integratie van deze keten in Ahold USA. Alle vijf werkmaatschappijen realiseerden een aanzienlijke groei en versterkten hun posities. Het management van de werkmaatschappijen is verantwoordelijk voor de algehele bedrijfsvoering, beheer en ontwikkeling, marketingstrategie, winkel formules, merchandising en personeelsbeleid. Zij werken echter steeds meer samen, onder meer op de terreinen van informatietechnologie, inkoop, administratie, logistiek en distributie. De resultaten hiervan zijn steeds duidelijker zichtbaar. De ketens van Ahold USA vergelijken hun activiteiten en nemen van elkaar de beste werkmethoden over. Zij wisselen onderling veel kennis uit. Aan het eind van 1998 beschikte Ahold USA over 1.031 winkels, waarvan 129 buurtwinkels (eind 1997: 830). In 1998 werden 226 winkels geopend of verbouwd (1997: 41) en werden 25 winkels gesloten (1997: 28). De totale verkoopvloeroppervlakte steeg met 30% tot 2,8 miljoen m2 (eind 1997: 2,2 miljoen m2). De acquisitie van Giant-Landover 1 4BÊ Ahold neemt alleen grote bedrijven over, die op het eigen verlang lijstje staan. De onderneming wacht niet af wat er te koop wordt aangeboden. Giant-Landover stond al geruime tijd op de 'shortlist' van Ahold. De onder neming geniet in de Amerikaanse detail handel een uit stekende reputatie. Het management van Ahold USA voorzag dat het bedrijf nog beter zou kunnen presteren binnen de wereldwijde Ahold-organisatie. De helft van de stemgerechtigde aandelen van Giant was in handen van '1224 Corporation', die vijf van de negen bestuurders kon aanwijzen. Via een Amerikaanse dochteronderneming was de Britse supermarktonderneming J. Sainsbury plc eigenaar van de andere helft van de stem gerechtigde aandelen, die het recht gaven de overige vier bestuurders te benoemen. Ahold maakte op 19 mei 1998 bekend dat met beide partijen overeenstemming was bereikt over de aan koop van alle stemgerechtigde en niet-stemgerechtigde aandelen. Om de overname te financieren, deed Ahold een wereldwijde gecombineerde emissie van aandelen en converteerbare achtergestelde obligaties, die op 30 september 1998 succes vol werd afgerond. Een green shoe-optie werd aansluitend op 6 oktober uitgeoefend. In opdracht van de Amerikaanse mededingingsautoriteiten verkocht Ahold 10 winkels aan derden, waarna de acquisitie op 20 oktober definitief werd goedgekeurd. Twee dagen later liep het openbaar bod van Ahold op alle overige uitstaande niet-stemgerechtigde aandelen Giant-Landover af en kon op 28 oktober de acquisitie formeel worden afgerond. Hierna is onmiddellijk een begin gemaakt met de integratie van Giant-Landover in Ahold USA, wat aanzienlijke voordelen met zich mee zal brengen. 16,2 drijfsresultaat VS x 1 miljard x 1 miljoen (per ultimo x miljoen m2) Koninklijke Ahold Jaarverslag 1998

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 19