toen Ahold voor f 2,2 miljard aandelen uitgaf voor de financiering van belangen in Latijns-Amerika. In september trok Ahold opnieuw f 4,1 miljard aan om de acquisitie van Giant-Landover te financieren. Ondanks turbulente marktomstandigheden waren beide emissies flink overtekend. We houden ons acquisitiebeleid regelmatig tegen het licht en richten ons op een beperkt aantal onder nemingen, die we al enige tijd volgen. De overname kandidaten kunnen vrijwel direct bijdragen aan het resultaat van Ahold en verbeteren tegelijkertijd ook hun eigen prestaties. Met de overname van Stop Shop in 1996 hebben we precies geleerd wat de doorslag geeft bij grote acquisities en hoe we een nieuwe supermarkt keten snel en effectief kunnen integreren. Bij de overname van Giant-Landover in 1998 hebben we die kennis met veel succes in de praktijk gebracht. In de Verenigde Staten behaalt Ahold momenteel 55% van de wereldwijde omzet en 63% van het bedrijfs resultaat. Door de uitbreiding met Giant's werkgebieden in Washington DC en Baltimore, kunnen we nog beter de voordelen realiseren van de onderlinge samenwerking op gebieden als informatietechnologie, inkoop, logistiek en distributie, ontwikkeling van huismerken en admini stratie. Giant is actief bij deze programma's betrokken en hopelijk kunnen we spoedig ook Pathmark in ons netwerk integreren. Zodra Pathmark gaat profiteren van onze internationale kennis en ervaring en gaat deel nemen aan de uitwisseling van 'best practices' kan deze supermarktketen de resultaten aanzienlijk verbeteren. Het wereldwijd uitwisselen van 'best practices' is een kritische succesfactor voor de hele onderneming. Zowel onze werkmaatschappijen in volledig ontwikkelde markten als onze winkelketens in zich ontwikkelende markten dragen eraan bij en leren ervan. De vier regionale support-centra - in Zaandam, Atlanta, Buenos Aires en Singapore - zorgen ervoor dat alle werkmaatschappijen de juiste ondersteuning krijgen. Onderlinge vergelijking van prestaties is binnen onze onderneming een tweede natuur geworden. Dit stimu leert het management overal ter wereld voortdurend resultaten te boeken, die minstens zo goed zijn als die van de bestpresterende zustermaatschappij. Aan alle voorwaarden, die nodig zijn om de prestaties te verbeteren, wordt voldaan. Bekwame collega's wisselen ervaringen uit en assisteren elkaar bij de invoering in de dagelijkse praktijk. Uit alles blijkt dat deze wereldwijde uitwisseling van kennis en ervaring de juiste aanpak is voor een ambitieuze, internationale supermarktonder neming. In een sector die steeds internationaler wordt en op topsnelheid consolideert, zijn wij in al onze werk gebieden de geprefereerde 'consolidator' geworden. In Europa zijn onze activiteiten gevarieerd. In Neder land dragen Albert Heijn, GVA en Schuitema uitstekend bij. Vooral Albert Heijn is zeer innovatief en een proeftuin voor nieuwe initiatieven, die later elders ter wereld toegepast kunnen worden. Samen met onze partner Jerónimo Martins beschikken we in Portugal over moderne supermarkten en hypermarkten. In het aangrenzende Spanje zijn we selectief met acquisities. We zien goede mogelijkheden in dit land met z'n circa 40 miljoen inwoners. In Tsjechië hebben we een goede uitgangspositie voor verdere expansie, terwijl in Polen nog versterking nodig is voordat we daar een belangrijke positie hebben opgebouwd. In Latijns-Amerika zijn we zeer ingenomen met de prestaties van onze Braziliaanse partner Bomprego en signaleren we veelbelovende ontwikkelingen bij Disco in Argentinië en Santa Isabel in Chili en andere nieuwe markten. We verwachten dat de Aziatische regio te zijner tijd de huidige crisis achter zich zal laten, waarna nieuwe economische groei kan ontstaan. Totdat we daar duidelijke signalen van zien, blijven we voorzichtig, bewaken we de kosten en versterken we onze positie. Het afgelopen jaar zijn binnen de onderneming veel goede initiatieven genomen. We hebben nu een centraal management development-beleid voor de hele onder neming, wereldwijd. Ons management kan nu beter worden ingezet en de ontwikkeling van talentvolle mensen is een grensoverschrijdende activiteit geworden. Wij zijn trots op de Ahold Retail Academy, die in 1998 van start ging. Managers uit al onze regio's zijn twee weken lang student om kennis te nemen van de laatste ontwikkelingen in onze sector. Ahold is een uitdagende onderneming om voor te werken, mede door vele nieuwe ontwikkelingen, zoals wereldwijde inkoop, elektronische verkoop, uitbreiding van diensten, verdere ontwikkeling van een wereldwijde IT-infrastructuur, nieuwe winkelformules en andere vormen van innovatie. We willen graag al onze 280.000 medewerkers bedanken voor hun enthousiasme en bijdragen. Koninklijke Ahold Jaarverslag 1998

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 14