Investor relations Met een waardestijging van 53,9% (inclusief stockdividend) kwamen de aandelen van Koninklijke Ahold in 1997 weer sterk voor de dag. Deze groei steekt gunstig af ten opzichte van de vergelijkbare CBS aandelen- index, die over dezelfde periode met 48,9% toenam. Om de gemiddelde prijs per aandeel in lijn te houden met overige internationale detailhandelsondernemingen, heeft Ahold met ingang van 21 juli 1997 de aandelen drie-voor-één gesplitst. Hierdoor hebben de gewone aandelen nu een nominale waarde van f 0,50. Koninklijke Ahold blijft vasthouden aan de strategie om uit te breiden door middel van investeringen in toekomstige groei, zowel in nieuwe, opkomende markten als in Nederland en de Verenigde Staten. Naar verwachting zal een deel van deze groei voortkomen uit acquisities. Om de ruimte voor deze plannen te creëren, hebben de aandeelhouders tijdens de Algemene Vergadering van Aandeel houders in mei 1997 hun goedkeuring verleend aan een verhoging van het maatschappelijk vermogen met f 520 miljoen naar f 1,3 miljard. Daarnaast heeft Ahold een voorbereidende registratie gedaan bij de Securities and Exchange Commission in de Verenigde Staten, ter facilitering van de mogelijke uitgifte van nieuwe aandelen. Ahold is actief in steeds meer landen over de gehele wereld. Daarom heeft het management het gebruik van Ahold om het dividend in twee valuta's vast te stellen, in guldens en dollars, in heroverweging genomen. Na ampel beraad is besloten om dividenden, net als vroeger, uitsluitend in Nederlandse guldens vast te stellen. Het contante deel van het tussentijds dividend en het slotdividend voor 1997 en de jaren daarna zal derhalve uitsluitend in guldens zijn vastgesteld. De aandeelhouders blijven de mogelijkheid behouden om te kiezen voor een dividend in aandelen. Bij de aandeelhouders is dit keuzedividend een geliefde optie. Ongeveer 90% van hen koos voor dividendopname in aandelen in plaats van in contanten. Naast de gebruikelijke investor relationsactiviteiten zijn de kwaliteit en diepgang van de bedrijfsvoering van Ahold nog op een aantal andere manieren bij de investeerders en analisten onder de aandacht gebracht. Zo vond er bijvoorbeeld door het management van Ahold USA een presentatie plaats, en bezochten financiële analisten enige dochterondernemingen in Nederland en de Verenigde Staten. In 1998 besteedt Koninklijke Ahold speciale aandacht aan onze particuliere beleggers - met name omdat wij dit jaar onze 50e verjaardag als beursfonds vieren. Op 1 maart 1998 was Ahold 50 jaar genoteerd op de Amsterdamse Beurs. Albert Heijn N.V., toen nog een familiebedrijf, ging op 1 maart 1948 naar de beurs. Belangrijkste drijfveer daarbij was het creëren van financiële mogelijkheden voor nieuwe groei in een land dat door de Tweede Wereldoorlog zwaar was aangeslagen. Inclusief stockdividend bedroeg de waardestijging per Ahold-aandeel over de afgelopen halve eeuw gemiddeld 13% per jaar. De afgelopen vijf jaar was dit zelfs 33,9% per jaar. Een aandeel dat op 1 maart 1948 f 1.480 kostte, zou ultimo 1997 ongeveer f 688.000 waard zijn. Daarmee behoren de Ahold-aandelen tot de best presterende op de effectenbeurs van Amsterdam. Uit een onafhankelijk onderzoek blijkt dat circa de helft van alle particuliere beleggers in Nederland Ahold-aandelen in portefeuille heeft. Ahold heeft op dit moment bijna 523 miljoen gewone aandelen uitstaan. Daarvan bevindt zich meer dan 60% in handen van Nederlandse beleggers, evenredig verdeeld over zowel particuliere als institutionele beleggers. Naar schatting 20% van de uitgegeven gewone aandelen is in het bezit van beleggers in de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Het resterende deel bevindt zich bij beleggers in overige Europese landen, Azië en het Midden-Oosten. Koninklijke Ahold Jaarverslag 1997 Leaders in global food retailing Vijftigste jaar als beursfonds

Jaarverslagen | 1997 | | pagina 96