Resultaat en eigen vermogen volgens waarderingsgrondslagen in de Verenigde Staten Koninklijke Ahold Jaarverslag 1997 Leaders in global food retailing De gehanteerde grondslagen in de jaarrekening van Koninklijke Ahold N.V. wijken in een aantal opzichten af van de toegepaste grondslagen in de Verenigde Staten, de US Generally Accepted Accounting Principles (US GAAP). De belangrijkste verschillen, die de hoogte van het resultaat na belastingen en de omvang van het eigen vermogen beïnvloeden, zijn de volgende: Goodwill Betaalde goodwill bij acquisities wordt door Ahold in het jaar van aankoop rechtstreeks gemuteerd in het eigen vermogen en in het belang derden. Onder US GAAP wordt deze goodwill geactiveerd onder immateriële vaste activa en lineair afgeschreven over een periode van 40 jaar. Bij het afstoten en beëindigen van activiteiten wordt de resterende boekwaarde in zijn geheel afgeschreven. In 1997 is wegens het afstoten en beëindigen van activiteiten goodwill afgeboekt tot een bedrag van f60.066 (1996: nihil). Pensioenen Pensioenen worden in Nederland berekend volgens een actuariële methode die afwijkt van de voorgeschreven berekening volgens US GAAP (Statement of Financial Accounting Standards 87). Tevens worden betalingsverplichtingen onder US GAAP anders gedefinieerd. Herwaardering van het onroerend goed Bij de herwaardering van het onroerend goed van Ahold Vastgoed bv in 1988 is het verschil tussen marktwaarde en boekwaarde toegevoegd aan de herwaarderingsreserve, die deel uitmaakt van het eigen vermogen. Bij verkoop van onroerend goed wordt het desbetreffende deel van de herwaardering als gerealiseerd beschouwd en in de winst- en verliesrekening verantwoord. Eenmalige herwaarderingen zijn onder US GAAP niet toegestaan. Afwikkeling wederzijdse participaties Bij de ontbinding van de strategische alliantie met Argyll en Casino zijn in 1996 tevens de wederzijdse crossparticipaties afgewikkeld. Het bij deze afwikkeling ontstane negatieve verschil van f 33 miljoen is ten laste van het eigen vermogen gebracht. Onder US GAAP dient dit bedrag in de winst- en verliesrekening te worden verantwoord. Herstructureringskosten USA Als direct gevolg van de acquisitie van Stop Shop zijn in de US organisatie noodzakelijke reorganisaties doorgevoerd waarvoor voorzieningen werden getroffen welke in aanmerking werden genomen bij de vaststelling van de betaalde goodwill. Onder US GAAP moet echter een deel van deze voorzieningen in de resultatenrekening worden verantwoord. Voorzieningen In Nederland kunnen voor gebeurtenissen die betrekking hebben op het boekjaar en waarvan de omvang van de daarmee samenhangende kosten redelijkerwijs is in te schatten voorzieningen worden getroffen. Volgens US GAAP gelden in bepaalde gevallen stringentere eisen waardoor bedoelde voorzieningen eerst tot de bedrijfskosten mogen worden gerekend op het moment dat deze zich daadwerkelijk voordoen. Dividend cumulatief preferente financieringsaandelen In Nederland is het preferent dividend een onderdeel van de winstverdeling en wordt derhalve rechtstreeks ten laste van het eigen vermogen gebracht. Volgens US GAAP wordt het preferent dividend via de winst- en verliesrekening verwerkt. Bij de berekening van de winst per aandeel wordt het preferent dividend zowel volgens Dutch GAAP als volgens US GAAP in aanmerking genomen. Dividend gewone aandelen Het voorgestelde dividend op gewone aandelen, dat ter goedkeuring aan de aandeelhouders vergadering wordt voorgelegd, wordt in Nederland onder kortlopende schulden verantwoord. Tot het moment waarop de winstverdeling door de aandeelhouders is goedgekeurd, dient dit bedrag onder US GAAP geclassificeerd te worden als eigen vermogen.

Jaarverslagen | 1997 | | pagina 92