Koninklijke Ahold Jaarverslag 1997 Leaders in global food retailing Balans Immateriële vaste activa Betaalde goodwill bij verkrijging van deelnemingen wordt rechtstreeks gemuteerd in het eigen vermogen.De geactiveerde huurrechten vertegenwoordigen de contante waarde van het verschil tussen het in de markt geldende huurniveau voor vergelijkbare winkels en de volgens de contracten verschuldigde huur ten tijde van de verkrijging van een groepsmaatschappij danwel bij overname van huurcontracten. Lineaire afschrijving vindt plaats overeenkomstig de resterende looptijd van de huurcontracten. Bij tussentijdse beëindiging van het huurcontract wordt het nog niet afgeschreven deel als eenmalige afschrijving ten laste van het resultaat gebracht. De Overige immateriële activa' bestaan voornamelijk uit investeringen in gebruiksrechten. De lineaire afschrijving vindt plaats over de geschatte gebruiksduur van het verkregen recht. Materiële vaste activa De waardering vindt plaats op basis van de verkrijgingsprijs, onder aftrek van afschrijvingen. De lineaire afschrijving wordt, rekening houdend met de restwaarde, bepaald door de geschatte gemiddelde levensduur: Bedrijfsgebouwen 30„40 jaar Machines en installaties g jaar Andere vaste bedrijfsmiddelen (incl. verbouwingen) 5-8 jaar Bij de bepaling van de verkrijgingsprijs van bedrijfsgebouwen wordt, voor zover de bouw voor eigen rekening plaatsvindt, rekening gehouden met rentekosten tijdens de bouw. In de gerapporteerde verkrijgingswaarden van de 'Bedrijfsgebouwen' is opgenomen de in 1988 door Ahold Vastgoed bv doorgevoerde herwaardering. Deze herwaardering wordt lineair afgeschreven over de resterende levensduur van de activa. Onder 'Bedrijfsgebouwen' worden mede verantwoord de gekapitaliseerde leasecontracten met betrekking tot vestigingspunten in de Verenigde Staten. De lineaire afschrijving daarvan vindt plaats overeenkomstig de looptijd der contracten. Deelnemingen Deelnemingen waarop invloed van betekenis kan worden uitgeoefend zijn gewaardeerd tegen netto- vermogenswaarde. De overige deelnemingen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs, tenzij verwacht wordt dat van een duurzame waardevermindering sprake is. Leningen/vorderingen De leningen en vorderingen worden opgenomen tegen nominale waarde onder aftrek van nodig geoordeelde voorzieningen. De onder de vorderingen opgenomen post 'Object financiering' betreft activeringen terzake van de bouw van objecten welke na voltooiing verkocht zullen worden, waarna Ahold als gebruiker zal optreden. Voorraden Waardering geschiedt tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs met toepassing van het fifo-stelsel (first-in, first-out), of tegen marktwaarde indien deze lager is. Rekening is gehouden met een aftrek wegens incourantheid. Latente belastingen Terzake van tijdelijke verschillen tussen de commerciële en fiscale waardering van activa en passiva alsmede uit hoofde van toekomstige verliescompensatie ontstaan uitgestelde belastingverplichtingen en vorderingen. Deze verplichtingen en vorderingen worden berekend op basis van geldende belastingtarieven en worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Per fiscale eenheid vindt saldering plaats van deze vorderingen en verplichtingen. Daar waar per saldo een latente verplichting bestaat, is deze op de balans opgenomen onder de 'Voorzieningen'. Indien per saldo een latente vordering resteert, is deze op de balans opgenomen onder de 'Financiële vaste activa'. De vorderingen en verplichtingen hebben over het algemeen een langlopend karakter. Overige voorzieningen Voor per balansdatum bestaande verplichtingen en risico's, waarvan de omvang onzeker is maar redelijkerwijs is in te schatten, worden voorzieningen getroffen. Niet elders ondergebrachte pensioenverplichtingen zijn gebaseerd op actuariële berekeningen. De voorziening 'Assurantie eigen risico' wordt periodiek beoordeeld op basis van actuariële grondslagen. De overige opgenomen voorzieningen zijn gebaseerd op nominale waarde. Gekapitaliseerde leaseverplichtingen Dit betreft de contante waarde van toekomstige betalingen uit hoofde van aangegane financial- leaseovereenkomsten. De leaseovereenkomsten betreffen nagenoeg uitsluitend onroerend goed in de Verenigde Staten.

Jaarverslagen | 1997 | | pagina 74